– Vjerujemo da ste bar jednom u životu umjesto neke tablete ili sirupa, uzeli neki prirodan napitak da se riješite nekih dijagnoza. Ljudi se sve više i više okreću prirodi, a danas govorimo o bobičastom čudu, koji je pravi lijek za organizam.

Aronija, biljka koja raste u vlažnim šumskim predjelima, posjeduje izvanredna svojstva detoksikacije i služi kao vrijedan saveznik u održavanju dobrog zdravlja. Osim svojih kulinarskih atributa, aronija pruža značajne prednosti za cjelokupno dobrobit. Znanstvena istraživanja potvrdila su da aronija sadrži antioksidanse koji pokazuju snažna antikancerogena svojstva, bore se protiv štetnog djelovanja slobodnih radikala i štite od raznih bolesti. Konkretno, igra ključnu ulogu u prevenciji i liječenju raka jetre, pluća, dojke i debelog crijeva. Zamrzavanje aronije idealna je metoda za očuvanje njezine svježine i nutritivnih blagodati, a ujedno i za sprječavanje nakupljanja štetnih teških metala u tijelu.

Za produljenje vijeka trajanja aronije savjetuje se bobice skladištiti u porcijama od 1 kg. Zamrzavanje bobica zadržava njihovu nutritivnu vrijednost bez izazivanja štetnih učinaka. Nadalje, važno je napomenuti da se gorčina iscijeđenog soka s vremenom smanjuje. Za optimalnu pripremu soka od aronije, preporučeni pristup uključuje korištenje sokovnika ili multipraktika. Tipično, pojedinci uživaju u soku u čistom stanju, iako se neki mogu odlučiti razrijediti ga vodom. Bitno je imati na umu da sok treba konzumirati unutar 24 sata nakon pripreme. Iako je izvedivo zamrznuti sok, preporučljivo je suzdržati se od zamrzavanja bobičastog voća koje je već odmrznuto.

Kako bi se postigli najpovoljniji rezultati, preporučuje se popiti čašu soka od aronije u ranim jutarnjim satima, prije doručka. Konzumacija soka prije jela može biti izbor osoba koje imaju zdravstvenih problema. Preporučuje se ½ šalice soka dnevno, što je pogodno i za djecu. Kako bi se spriječilo kvarenje, savjetuje se čuvanje soka na hladnom mjestu ili u hladnjaku. Aronija, otporan listopadni grm, nosi obilje malih, tamnih bobica koje imaju opor okus i nemaju sočnost i slatkoću koju, na primjer, imaju borovnice. Ipak, popularnost aronije nije slučajna. Ove minijaturne bobice prepune su vrijednih hranjivih tvari, uključujući vitamine B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, E i K, kao i bitnih minerala poput kalija, natrija, kalcija, magnezija, cinka i željeza.

Osim toga, bobice aronije izvrstan su izvor dijetalnih vlakana i posebno su bogate antioksidansima, posebice polifenolima. Uvrštavanjem aronije u prehranu može se izvući mnoštvo zdravstvenih prednosti, zahvaljujući prisutnosti brojnih značajnih antioksidativnih spojeva u bobicama aronije. Ovi spojevi uključuju antocijanin, beta-karoten, lutein, zeaksantin, kavenu kiselinu, kvercetin, epikatehin i tanine. Postoji nekoliko načina na koje možete uživati ​​u ovom iznimnom voću i njegovim blagotvornim sastojcima u sklopu naših obroka. Bilo da se konzumira u sirovom obliku ili sušena, aronija služi kao fantastičan dodatak raznim jelima, poput jutarnjih kaša, smoothieja, mliječnih proizvoda, voćnih salata, zdravih kolača, keksa i drugih slatkih slastica.

  • Aronija nudi razne mogućnosti konzumacije, poput revitalizirajućih čajeva, sokova za pomlađivanje, mirisnih sirupa, ukusnih džemova, pa čak i slatkih likera. Blagotvorna svojstva soka od aronije odražavaju svojstva navedenih bobica. Utjecaj soka aronije na naše fizičko blagostanje golem je i zamršen, što ga čini vrijednim saveznikom u jačanju tijela i promicanju cjelokupnog zdravlja.

Prije svega, važno je istaknuti moćna antioksidativna svojstva aronije, štiteći cijeli organizam od štetnog utjecaja slobodnih radikala. Uloga zaštite od učinaka starenja i zaštite tijela od degenerativnih i malignih bolesti od iznimne je važnosti. Konzumacija aronije pomaže u detoksikaciji, jačanju imunološkog sustava, ubrzavanju metabolizma i izbacivanju štetnih tvari. Ovo je kritičan aspekt u prevenciji i borbi protiv raznih bolesti. Naime, aronija sadrži brojne spojeve za koje se vjeruje da imaju antikancerogena svojstva i mogu poslužiti kao preventivna mjera protiv neurodegenerativnih poremećaja poput demencije i Alzheimerove bolesti.

Aronija također ima sposobnost da zaštiti tijelo od štetnih bakterija i virusa, čineći ga učinkovitom obranom od širokog spektra infekcija. Aronija sa svojim širokim spektrom spojeva nudi iznimne prednosti u borbi protiv infekcija mokraćnog sustava. Njegova antibakterijska svojstva, u kombinaciji sa sposobnošću poboljšanja rada bubrega i mjehura, čine ga neprocjenjivim resursom. Nadalje, aronija služi kao učinkovit lijek u borbi protiv fizičkog umora i iscrpljenosti, zahvaljujući svojim izvanrednim svojstvima. Kako biste ubrzali proces ozdravljenja nakon bolesti, preporučljivo je ubrzati tempo.

Osim toga, aronija posjeduje protuupalna svojstva koja pomažu u ublažavanju bolova, što je čini vrijednim suputnikom u ublažavanju glavobolja, migrena i reumatizma. Neosporan utjecaj aronije na rad štitnjače ne može se osporiti. Preuzima ključnu ulogu u poticanju optimalnog protoka krvi i održavanju opće dobrobiti kardiovaskularnog sustava. Osim toga, aronija pridonosi smanjenju povišenog krvnog tlaka i učinkovito smanjuje razinu LDL kolesterola, koji se obično naziva “lošim” kolesterolom.

Nadalje, aktivno sprječava razvoj plaka unutar krvnih žila, jamčeći njihovu najveću učinkovitost, dok istovremeno poboljšava savitljivost i fleksibilnost ovih ključnih prolaza. Aronija se posebno preporučuje osobama s inzulinskom rezistencijom i dijabetesom zbog svoje sposobnosti da učinkovito regulira razinu šećera u krvi i pomaže u regulaciji tjelesne težine. Osim toga, pruža mnoštvo prednosti za dobrobit jetre i podržava zdrav probavni sustav. Naime, pozitivno utječe na želudac, crijeva i crijevnu sluznicu, što ga čini izvrsnim izborom za one koji pate od proljeva.

Značajan sadržaj dijetalnih vlakana u aroniji pridonosi uspostavi i održavanju optimalne probave. Važno je istaknuti utjecaj aronije na različita tjelesna tkiva, poput očiju i kože, jer štiti od starenja i bolesti te ubrzava proces zacjeljivanja raznih ozljeda. Sok aronije lincure u potpunosti je bez umjetnih zaslađivača, dodanih šećera i konzervansa, što ga čini uistinu dragocjenim i korisnim dodatkom zdravstvenoj prehrani. Kako biste u potpunosti iskoristili njegove blagodati, preporučuje se dnevna doza od 50 do 100 ml ovog soka. Za one koji vole intenzivniji okus, vodi se može dodati malo soka od limuna ili jabučnog octa.