Dr. Yuriy Gaborets velikodušno je pružio vrijedne savjete o učinkovitom liječenju hrkanja i poboljšanju kvalitete sna. Prema Gaboretsu, nije preporučljivo zanemariti hrkanje jer ne samo da ometa odmor, već i opterećuje srce. Liječnik je istaknuo kritične faze borbe protiv hrkanja, istaknuvši potrebu hitnog liječenja u slučajevima apneje.
Kako biste stali na kraj hrkanju, početna radnja je iskorijeniti sve čimbenike koji mu mogu pridonijeti. Liječnik preporučuje suzdržavanje od konzumiranja alkohola, sredstava za spavanje i sedativa. Nadalje, preporučljivo je kloniti se teških obroka kasno navečer. Gaborets naglašava važnost skidanja viška kilograma ako ga ima.
Da biste dodatno ojačali pluća, sljedeći korak uključuje uključivanje u respiratorne aktivnosti. Liječnik preporučuje da pjevanje uključite u svoju rutinu prije spavanja jer može biti korisno. Za one koji žive u privatnoj rezidenciji liječnik kao alternativnu opciju predlaže sviranje puhačkih instrumenata.
Kako biste spriječili hrkanje, grgljanje možete uključiti u svoju rutinu prije spavanja kao treći korak.
Za sljedeći korak, liječnik preporučuje isključivanje jastuka. Konkretno, savjetuju da se odlučite za ortopedski jastuk koji daje „adekvatan oslonac glavi.
Za praćenje hrkanja, peti korak uključuje korištenje mobilnih aplikacija dizajniranih za analizu uzoraka disanja dok spavate. Ove aplikacije emitiraju visoke zvukove s vašeg telefona kada se otkrije hrkanje, kako objašnjava Gaborets.
Šesti korak uključuje traženje savjeta od medicinskih stručnjaka. Preporučljivo je konzultirati se s otorinolaringologom koji je specijaliziran za dijagnosticiranje nosnih polipa ili devijacije septuma. Dodatno, endokrinolog može procijeniti imate li hipotireozu, što se odnosi na probleme sa štitnjačom i regulacijom hormona.
Kao dio procesa, sedmi korak uključuje kupnju specijaliziranih dodataka za spavanje. Liječnik ističe učinkovitost maske za disanje posebno dizajnirane za borbu protiv hrkanja tijekom spavanja.
Ako su sve druge mogućnosti iscrpljene, sljedeći korak za istraživanje je operacija. Traženje smjernica od medicinskih stručnjaka ključno je u ovoj fazi. Jedan potencijalni kirurški zahvat koji treba razmotriti je “uvulopalatofaringoplastika”, koja koristi lasersku tehnologiju i može pružiti potrebno olakšanje.
Prema članku u Novom listu, Gaborets naglašava važnost rješavanja problema hrkanja za dobrobit pojedinca i njegove obitelji. Osiguravanje odgovarajućeg odmora za sve je ključno, jer hrkanje ne bi trebalo opterećivati srce tijekom spavanja.
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
- Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.