– U nastavku našeg današnjega članka govorimo o promjenama koje se dešavaju na koži. Bez obzira na godine, pjege i mrlje se znahu pojaviti na tijelu, a mi danas govorimo o tamnim flekama koje znaju izgledati jako alarmantno.

Prisutnost bijelih mrlja na koži može biti izvor zabrinutosti za mnoge pojedince jer može utjecati na njihov izgled. U početku se pojavljuju na vratu, te se mrlje mogu proširiti i manifestirati na drugim dijelovima tijela. Nekoliko je čimbenika koji pridonose nastanku ovih mrlja, poput oslabljenog imunološkog sustava, pretjeranog znojenja, masne kože, dugotrajnog izlaganja sunčevoj svjetlosti te boravka u toplim i vlažnim klimatskim uvjetima.

  • Ako želite ukloniti ove nesavršenosti, postoji mnoštvo lijekova s ​​kojima možete eksperimentirati u udobnosti vlastitog doma. U nastavku pogledajte nekoliko prijedloga: Za optimalne rezultate preporuča se opetovano nanošenje običnog jogurta ili probiotika bez šećera na zahvaćena područja. Nakon nanošenja, ostavite proizvod da se osuši prije ispiranja. Ovaj postupak se može ponoviti više puta tijekom dana. Za borbu protiv gljivičnih infekcija, pomiješajte jabučni ocat s jednakim udjelom vode. Nanesite ovu smjesu na zahvaćena područja pomoću pamučne kuglice i ostavite da se osuši na zraku. Jabučni ocat pokazao se učinkovit u liječenju gljivičnih infekcija.

Napravite mješavinu kombiniranjem jedne žlice maslinovog ulja s 5 do 7 kapi eteričnog ulja čajevca. Smjesu nježno nanesite na kožu i pustite da djeluje tijekom vremena koje provodite kod kuće. Za liječenje zahvaćenih područja, češnjak podijelite na dvije polovice i nanesite. Može se osjetiti blagi osjećaj topline. Prije kupanja ostavite da odstoji 20 minuta. Napravite smjesu kombiniranjem vode s prahom kurkume u pastu. Nanesite pastu na kožu i ostavite da odstoji 30 minuta prije nego što je isperete pod tušem. Zaključak Ako imate posla s bijelim mrljama na koži, postoje načini kako ih riješiti i potencijalno učiniti da nestanu.

Dobrom njegom svoje kože i istraživanjem prirodnih lijekova, možda ćete moći smanjiti ili ukloniti te mrlje. Međutim, važno je potražiti savjet dermatologa prije bilo kakvog liječenja, osobito ako su simptomi ozbiljni ili se pogoršavaju. Promjena boje kože, koja se obično naziva hiperpigmentacija ili staračke pjege, uzrokovana je nepravilnošću pigmenta melanina. Ovo stanje obično počinje suptilnim zatamnjenjem šaka i postupno se širi na lice i dekolte, područja koja su često izložena sunčevoj svjetlosti.

Zanimljivo je da su Francuzi ta mjesta poetično prozvali “fleurs de cimetière” ili grobljansko cvijeće, iako se ta asocijacija može činiti pomalo morbidnom. Hiperpigmentacija se može pripisati raznim čimbenicima, kao što su hormonalni poremećaji, genetska predispozicija, trauma kože te, najvažnije i najčešće, utjecaj UV zraka. Kako biste izbjegli nastanak mrlja, ključno je dosljedno nanošenje SPF zaštitnih losiona tijekom cijele godine, osobito za sunčanih dana. Vjerujte mi, kada je u pitanju prekomjerna pigmentacija, prevencija je mnogo jednostavnija od liječenja.

  • Za učinkovito posvjetljivanje hiperpigmentacijskih mrlja, najjednostavniji aromaterapijski lijek zahtijeva samo tri ulja: eterična ulja sjemenki celera i mrkve pomiješana s biljnim uljem. Kao bazno ulje može poslužiti svako ulje koje sadrži karotenoide, poput macerata divlje ruže, maline, rajčice, mrkve ili urukuma. Dodatne opcije za izbjeljivanje su macerati tratinčice i ljiljana, koji se tradicionalno koriste u tu svrhu, kao i macerat centele. Da biste napravili ovu mješavinu, pomiješajte 2% eteričnog ulja sjemenki mrkve (oko 5 kapi na 10 ml) s 3% eteričnog ulja celera (otprilike 8 kapi na 10 ml).

Ostatak bočice od 10 ml napunite 95% biljnim uljem ili maceratom po želji. Ovu smjesu nježno nanesite u tankom sloju na zahvaćeno područje 2-3 puta dnevno. Važno je biti oprezan kada koristite ovu mješavinu jer je eterično ulje celera fotoosjetljivo. Stoga ga treba koristiti samo tijekom nesunčanih mjeseci kao što su jesen, zima ili potencijalno rano proljeće. Početni ishodi ovise o različitim čimbenicima, uključujući tip i stanje kože, vrstu, veličinu i starost hiperpigmentacije, kao i raspodjelu pigmenata unutar kože.

Ključno je zadržati upornost i strpljenje, budući da efekti posvjetljivanja mogu postati vidljivi tek nakon nekoliko mjeseci dosljedne uporabe mješavine. Osim mješavine ulja i eteričnih ulja, postoji širok izbor biljnih spojeva topivih u vodi koji učinkovito posvjetljuju hiperpigmentacijske mrlje. Ove tvari, kao što su vitamin C, ekstrakti vrbe, ariša, krastavca, ayurvedske punarnave, tratinčice ili biljke Polygonum Cuspidatum, mogu se ugraditi u gelove ili emulzije poput krema.

Osim toga, dostupni su brojni biotehnološki sastojci, uključujući niacinamid, azeloglicin, kojičnu kiselinu, arbutin i ferulinsku kiselinu. Mogućnosti su uistinu brojne. Bilo da se odlučite za osnovnu mješavinu triju ulja ili radije stvarate složene kozmetičke pripravke, ključno je zapamtiti da učinkovito rješavanje hiperpigmentacijskih mrlja zahtijeva predanost i ustrajnost. Također je važno priznati mogućnost ponovnog pojavljivanja mrlja tijekom ljetne sezone. Iako tretman može učinkovito posvijetliti mrlje, neophodno je nanositi kreme za zaštitu od sunca, čak i kada je sunce najblaže, kako biste se zaštitili od štetnih UV zraka.