Čak i najveselije raspoloženje može biti prigušeno teškom vrućinom, zagušljivim zrakom i općom zagušljivošću prostorije, ostavljajući nas iscrpljenima i bez energije. Nažalost, oslanjanje na ventilator ili propuh često se pokaže beskorisnim. Iako nema svatko klima uređaj, a neki ga čak izbjegavaju koristiti zbog zabrinutosti od mogućih glavobolja ili bolesti, postoji pristupačna i organska metoda za učinkovito hlađenje sobe i povećanje njezine ukupne udobnosti.
Od davnina u Indiji postoji tradicionalna tehnika hlađenja koja se i danas koristi, iako u suvremenijem obliku. U prošlosti su Indijci tijekom vrućih dana ukrašavali svoja vrata i prozore zavjesama od vetivera. Te bi se zavjese navlažile vodom, zbog čega bi se vrući i suhi zrak izvana transformirao u hladnu i vlažnu atmosferu u domu.
Čak i danas, ova praksa ostaje prevladavajuća, iako umjesto zavjesa od vetivera, prozori su ukrašeni debelim, neprozirnim zavjesama koje učinkovito blokiraju svjetlost i povremeno se zamagljuju hladnom, pročišćenom vodom.
Osvježite svoju sobu, ovlažite zrak i zaštitite svoj dom od intenzivnih sunčevih zraka ovom praktičnom i učinkovitom metodom!
BONUS TEKST
- Apiterapija, ključna komponenta prirodne medicine, obuhvaća korištenje pčelinjih proizvoda za liječenje specifičnih zdravstvenih stanja, kao i njihovo uključivanje u svakodnevnu prehranu za promicanje dobrobiti i prevenciju bolesti kod ljudi i životinja. Primjena pčelinjih proizvoda u apiterapiji nadilazi oralnu konzumaciju i uključuje lokalizirane tretmane, kao što su lokalna uporaba meda za pomoć u zacjeljivanju rana koje sporo zacjeljuju, otopine propolisa za suzbijanje gljivičnih infekcija na stopalima i herpesa, terapijska primjena pčelinji otrov za reumatske bolesti i uključivanje matične mliječi u kreme protiv starenja, među ostalim primjerima.
Bitno je naglasiti da pčelinjim proizvodima organizam ne može odoljeti, za razliku od sintetičkih proizvoda. Kompleksan sastav i sinergijski učinci pčelinjih proizvoda čine ih neprocjenjivim u očuvanju zdravlja i liječenju raznih bolesti. Popularnost pripravaka koji sadrže med, pelud, propolis i matičnu mliječ sve je veća zbog njihovog blagotvornog djelovanja na organizam.
Učinkovitost meda kao ljekovite tvari ovisi o kalibru meda i specifičnom biljnom izvoru iz kojeg potječe. Zbog svog osebujnog sastava, med posjeduje vrijedna antimikrobna i antioksidativna svojstva. Štoviše, med služi kao visoko probavljiva hrana koja trenutno nadoknađuje osiromašene razine energije, dok njegova produljena konzumacija pridonosi poboljšanoj fizičkoj izdržljivosti i mentalnoj ravnoteži. Sirovi med i propolis sadrže fitonutrijente koji su pokazali potencijal u prevenciji razvoja raka. Nadalje, kombinirani utjecaj flavonoida prisutnih u medu, propolisu i peludi, kada se koriste zajedno s drugim lijekovima, značajno utječe na prevenciju i liječenje tumora.
Dokazano je da redoviti unos meda povećava prisutnost korisnih antioksidansa u krvotoku, koji imaju antibakterijska svojstva.
Tradicionalni lijekovi odavno su prepoznali ljekovita svojstva meda u ublažavanju simptoma gripe i prehlade. Opsežna istraživanja su uvjerljivo pokazala da med služi kao optimalni prirodni zaslađivač za osobe s dijabetesom tipa 2 i povišenim razinama kolesterola.
Ljekovita svojstva meda su višestruka, jer ne samo da pospješuje apsorpciju i učinkovitost lijekova, već i pročišćava organizam eliminirajući štetne tvari. Njegove terapeutske prednosti proširuju se na liječenje različitih stanja, uključujući gastritis, čir na želucu i crijevne infekcije, kao i regulaciju lučenja želučane kiseline i detoksikaciju jetre. Med se također koristi u liječenju ginekoloških problema, ublažavanju jutarnjih mučnina i liječenju respiratornih bolesti kao što su kronični bronhitis, bronhijalna astma, rinitis, alergijski rinitis, faringitis, sinusitis i laringitis. Nadalje, pomaže kod anoreksije ili gubitka apetita, normalizira rad crijeva, ublažava zatvor i pomaže kod hemoroida.