Na početku dana, nakon duge noći, doručak služi kao početno sredstvo za potrošnju goriva. Postoje oni koji se odluče prepustiti doručku u ranim satima buđenja, dok drugi odluče odgoditi do kasnijeg dijela dana kada im se glad pojača. Unatoč tome, dosljedan doručak ima značajnu vrijednost kada težite idealnoj tjelesnoj građi. Nadalje, još veći značaj ima način na koji kombinirate različite namirnice.

Prema riječima nutricionistice Branke Mirović, preporučuje se doručak konzumirati unutar sat vremena nakon buđenja. Naša jetra može skladištiti glukozu do 1,5 sat, a budući da je glukoza neophodna za opskrbu našim mišićima energijom, važno ju je nadoknaditi. Konkretnu količinu i sastav doručka treba prilagoditi čimbenicima kao što su dob, spol, opće zdravstveno stanje te razina tjelesne i mentalne aktivnosti koja je pred nama.

Pretpostavlja se da bi se doručak trebao sastojati od opsežnog niza esencijalnih nutrijenata.

Potrošnja bjelančevina može se postići unosom jaja, mliječnih proizvoda, te nemasnih visokokvalitetnih suhomesnatih proizvoda. Kad su ugljikohidrati u pitanju, optimalan izbor je kruh ili dvopek. Međutim, važno je napomenuti da se kod nekih osoba može pojaviti nadutost od kruha ili peciva od integralnog brašna s dodatkom sjemenki. Ove vrste proizvoda često sadrže veći sadržaj kalorija i dodatne konzervanse za produljenje roka trajanja.

Prema riječima Branke Mirović, ključno je obratiti pažnju na treći esencijalni nutrijent, a to su masnoće. Masnoća se dobiva iz mliječnih proizvoda i igra vitalnu ulogu u proizvodnji hormona i apsorpciji vitamina D. Nije preporučljivo potpuno izbjeći masnoće u prehrani. Osim toga, podjednako je važno ostati hidriran, a to možete postići konzumiranjem mlijeka, jogurta, kiselog mlijeka ili čak ispijanjem čaja. Ako želite, uključivanje svježeg povrća u vaš doručak također može biti korisno.

Prema riječima dr. Karolin Sojka, gastroenterologa, smatra da je najoptimalniji izbor za doručak kombinacija jaja i jogurta, dijeleći isti stav.

Potpora zdravlju crijeva su dvije vrste hrane. Jogurt, procesom fermentacije u kojem sudjeluju prirodne bakterije i kvasci, služi kao prirodni spremnik probiotika. S druge strane, jaja nude mnoštvo nutritivnih prednosti, poput proteina, omega-3 masnih kiselina, vitamina B i vitamina D.

Dr. Carolin naglasila je važnost mikrobioma koji obiluje korisnim bakterijama, jer ne samo da pomaže u probavi, već također pridonosi zdravlju imunološkog sustava, regulaciji raspoloženja i potencijalno sprječava kognitivni pad. Za promicanje zdravlja crijeva, ključno je započeti dan hranom koja podržava ovaj aspekt. Prema dr. Carolin, uključivanje jaja i jogurta u vašu prehranu izvrstan je pristup dobivanju zasitnih proteina uz istovremeno uvođenje zdravih probiotika koji povećavaju raznolikost crijevnog mikrobioma.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.