U današnjem ćemo članku pokriti dvije mini-teme. Prvi se bavi kulinarstvom, točnije mesnim okruglicama koje su, poput šnicla, ukusne i zahtijevaju minimalan broj sastojaka za pripremu. Podijelit ćemo kratki savjet o tome kako poboljšati njihov okus. Nakon toga, razgovarat ćemo o siru i načinima održavanja njegove svježine. Skriveni element koji pojačava okus i sočnost jela poput mesnih okruglica i punjenih paprika.
U Srbiji ima mnogo recepata za mljeveno meso, ali najomiljenije pripreme su pljeskavice, ćevapi, ćufte i punjene šnicle. Iako su ova jela općenito jednostavna za napraviti, određeni savjeti mogu značajno poboljšati njihov okus. Za ljubitelje ćevapa ili punjenih odrezaka, postoji jedan krucijalni sastojak koji treba uključiti u proces kuhanja. Ovu su tajnu otkrile iskusne domaćice, iako bi kuhari početnici mogli biti skeptični glede njezina utjecaja kada otkriju što ona podrazumijeva. Kako bi mesne okruglice ili punjeni odresci ostali sočni, ključna je kontrola unosa šećera.
Iako bi moglo zvučati neobično, eksperimentiranje sa šećerom može biti korisno; pomaže uravnotežiti okuse jela, osobito kada su mesne okruglice ili punjeni odresci preslani ili kiseli. Štoviše, dodavanje šećera doprinosi hrskavijoj kori. Međutim, umjerenost je važna; dovoljna je samo jedna ravna žličica po kilogramu mljevenog mesa. Kao što je primijetio Taste Matters, dodavanje kapi kipuće vode također može poboljšati cjelokupni okus.
DODATNI MATERIJAL
U drugom dijelu našeg današnjega članka govorićemo o siru, koji je jako koristan u skoro svakom jelu. Pri tome ne mislimo na mladi sir, nego na trapist ili neki drugi sir. Francuzi ubjedljivo prednjače po kvaliteti samoga sira….
Postoji jednostavno rješenje za uobičajenu ljetnu dilemu s hranom. Može biti prilično obeshrabrujuće zamisliti uživanje u siru ili trapistu dok se spremate za doručak ili večeru, samo da otkrijete pljesnivi sir koji vreba u hladnjaku. Srećom, lijek je jednostavan; sve što zahtijeva je papirnati ručnik u kombinaciji s izopropilnim alkoholom ili bijelim octom.
Kako biste zadržali svježinu sira nekoliko tjedana, papirnati ručnik potpuno natopite bijelim octom i omotajte ga oko kriški sira. Zatim uzmite drugi ručnik namočen u ocat, omotajte ga oko sira i stavite ga u plastičnu posudu ili vrećicu s patentnim zatvaračem prije nego što ga spremite u hladnjak. Povremeno provjerite ručnik; ako se čini suhim, zamijenite ga novim koji je također bio natopljen. Oni koji se koriste ovom metodom kažu da ona učinkovito čuva svježinu sira. Što je to u octu što pomaže u održavanju sira svježim?
Ocat igra ključnu ulogu, jer ne samo da sprječava mogući rast bakterija na siru, već također sprječava bilo kakve dugotrajne mirise. Ključni čimbenik u ovom procesu je sastav alkoholnog octa, koji ima visoku razinu octene kiseline, što ga čini vrlo učinkovitim protiv mikroba i gljivica. Osim toga, ocat pomaže u održavanju vlažnosti sira, što pomaže u očuvanju njegove arome i okusa. Kako biste spriječili isušivanje, preporučljivo je koristiti vlažne krpe. Koje su vrste sira prikladne za metodu s octom?
Tvrdi sirevi, kao što su cheddar, trapist i pecorino, zajedno s ostalima koji imaju nisku razinu vlage, idealni su za čuvanje u mokrom ručniku. Allrecipes.com napominje da ova metoda također može koristiti polutvrdim sirevima kao što su Gouda i Provolone. Međutim, kako sir postaje mekši, ova tehnika može biti štetna. Dok ocat može pomoći u očuvanju mekih sireva kao što su mozzarella, brie ili camembert, on značajno mijenja njihovu teksturu i okus.