– Za nastavak našeg današnjega članka idemo do Afrike, te ćemo govoriti o jednom plemenu, koje je i više nego čudno sa svojim običajima. Naime, poznato je da oni žive u jako teškim uslovima, ali osnovne stvari u životu su slične poput naših…..
Afrička plemena obično kradu žene, a na Himalaji je bratska poliandrija specifična za ovu regiju. Kad se žena u Nepalu uda, zapravo se udaje za cijelu obitelj, pri čemu sva braća imaju jednaka prava na nju. To je nastalo kao posljedica siromaštva: kad se žena uda, obiteljska imovina mora se podijeliti između braće. Dakle, sklapanje braka s jednom ženom zaustavlja diobu te imovine. Limi, Nepal — područje od 200 četvornih milja — dom je tri tibetanska brata: Dorje, Pema i Sonam. Jednako rijetko u svijetu je činjenica da prakticiraju bratsku poliandriju. U ovom dogovoru, dva brata dijele i ženu i postelju. Za mnoge tibetanske društvene klase tradicionalno se ovo smatra idealnim oblikom braka i obitelji.
Bratska poliandrija funkcionira na jednostavan način. Dva, tri, četvero ili više braće okupe se i uzmu ženu koja potom napusti svoj dom i ode živjeti s njima. Tradicionalno, brak su dogovarali roditelji. Djeca – osobito ženska koja su tek progovorila ili prohodala, obično vrlo male djevojčice – bila su ta koja su sama dogovarala te brakove. Ni danas se to nije promijenilo u plemenu u Nepalu: roditelji biraju za koga će se njihove kćeri udati. Obredi vjenčanja razlikuju se od regije do regije. Ceremonija može varirati od toga da sva braća sjede zajedno kao mladoženja do toga da samo najstariji to službeno čini.
Muškarci se obično žene kad dođu u srednju pubertetsku godinu. Stariji brat je inače dominantan, u smislu autoriteta, tj. vođenja kućanstva, ali sva braća dijele posao i udružuju se kao seksualni partneri. Za Tibetanke i Tibetance ne postoji tabu o tome da braća dijele ženu; u njihovim očima to nije nenormalno, niti im je ovaj čin odvratan ili šokantan, a podrazumijeva se da se žena prema svim braćama odnosi isto. Otac ne pokazuje ljubav prema djeci iako im je biološki otac.
Ne poštuje se razlika između djece, nema očeve naklonosti prema djetetu čak i kada zna tko mu je pravi otac jer, primjerice, njegova druga braća nisu bila kod kuće sa ženom kad je zatrudnjela. Djeca pak svakog brata smatraju ocem i prema svima se jednako ponašaju, iako ponegdje znaju i tko im je pravi otac. Djeca najstarijeg brata nazivaju “ocem” u nekim regijama, a druge nazivaju “očev brat”, dok u drugima koriste isti izraz za svu braću mijenjajući ga dodavanjem “stariji” ili “mlađi”. Što je poliandrija? Poliandrija je oblik braka u kojem jedna žena ima dva ili više muževa.
U Tibetu su muževi često braća, to je poznato kao “bratska poliandrija”. Briga o tome koje je dijete rodio koji brat prepuštena je ženi. Ona može, ali i ne mora otkriti tko je otac jer ne želi narušiti obiteljski sklad, ili ni sama nije svjesna tko bi to mogao biti. Tipično, društvena struktura tjera ljude da se vjenčaju unutar svoje određene društvene klase. Do 1959. i 1960., kada su političke reforme promijenile vlasništvo nad zemljom i porezne sustave, Tibet koji je anektirala Narodna Republika Kina imao je mnoge regije s nepromijenjenim političkim sustavima.
Od 1981. godine tibetanska vlada više ne dopušta nove poliandrske brakove prema obiteljskom zakonu. Sljedeći odlomci objasnit će zašto je primarni razlog poliandričnog braka među Tibetancima strogo ekonomski, kako bi se izbjegla podjela zemlje, stada i drugog posjeda, ali dovođenjem mladenke dobivaju povećanje radne snage u kućanstvu. „Načelo mono-braka“ nalaže da je za svaku generaciju kolektivno dopušten samo jedan brak između sve muške braće, a djeca rođena u tom braku članovi su obiteljske zajednice s punim zakonskim pravima. Obiteljska organizacija temeljila se na ova dva oblika kako bi se izbjegla podjela njihovih posjeda.
Generacija koja ima neovisna kućanstva u vlasništvu dvoje ili više njihove vjenčane djece smatrala se nestabilnom jer bi mogla izazvati ozbiljne sukobe koji bi mogli podijeliti njihovu korporativnu obiteljsku zemlju. Stoga bi poligamni brak nastao kao odgovor na takav potencijalni problem. Na primjer, obitelj koja ima dva ili više sinova. Tibetanska pravila o nasljeđivanju omogućila su svim muškim članovima obitelji da zahtijevaju dio obiteljske imovine. Stoga, ako bi svaki sin uzeo različite žene, tada bi se stvorila različita bračna kućanstva što je na kraju dovelo do podjele zemlje između različitih sinova i njihovih obitelji.
- Kako bismo spriječili takve situacije; rješenje je bio poliandrijski brak između dva brata gdje bi braća međusobno dijelila jednu nevjestu. Trostruka ili četverostruka poliandrija bila je mnogo rjeđa od poliandrijskih brakova s dva brata jer su takvi kasniji oblici braka često signalizirali ozbiljne napetosti unutar obitelji. Za smanjenje broja sinova u kućanstvu korišteni su različiti načini, poput toga da se jedan sin učini redovnikom bez djece, ili poslati sina da radi kao posvojeni mladoženja u obitelji bez muške djece. Još jedna rijetka vrsta braka je “višeženstveni brak”.