– Za danas slijedi jedna jako zanimljiva priča, koja nam dolazi iz teme zdravlja. Govrićemo o zdravoj probavi, koja je jako bitna za jednu osobu. U današnje vrijeme imamo jako veliki procenat osoba koje imaju probleme sa probavom, a mi ćemo danas pokušati da pojasnimo, šta radite pogrešno….

Milica Jovičić, koju od milja zovu Mokrogorska baka Milica, već godinama slovi za izuzetno umijeće u pružanju pomoći osobama sa gastrointestinalnim tegobama. Oslanjajući se na mudrost prenošenu generacijama, prilagodila je svoje tehnike kako bi zadovoljila specifične zahtjeve onih koji traže njezinu pomoć, nudeći predah od stanja u rasponu od gastritisa i želučane kile do iritabilnih crijeva. Baka Milica koristi različite metode za ublažavanje tegoba kod svojih pacijenata, a jedna od njih je manipulacija ciljanim područjima na tijelu. Prema njezinim riječima, ovaj pristup ima potencijal donijeti olakšanje. Ove specifične točke mogu se pronaći na šaci, stopalu i ispod ramena. U slučaju da masaža ne da željeni ishod, baka Milica predlaže daljnje liječničke pretrage, poput snimanja žučnog mjehura ili bubrega.

Baka Milica ne koristi samo masažu, već i terapiju biljem kao sredstvo za rješavanje problema probavnog sustava. Od posebnog značaja su dobrobiti konzumacije čaja pripremljenog od kombinacije gospine trave, šipka, majčine dušice, mente i kamilice. Svaki od ovih biljnih sastojaka posjeduje jedinstvena svojstva koja sežu od ublažavanja nelagode i nadutosti do pospješivanja probave i pružanja olakšanja nadraženoj želučanoj sluznici. Baka Milica također predlaže korištenje sjemenki lana i mljevenog gaveza kao lijeka protiv probavnih smetnji. Za pripremu lanenih sjemenki preporučuje se namakanje u mlakoj vodi šest sati prije gutanja.

Tijekom tog vremena, sjemenke razvijaju sluzavu teksturu, koja djeluje kao zaštitni omotač za nadraženu sluznicu želuca. Podubica, vrlo cijenjeni botanički primjerak, ima neizmjerno značenje u primjeni za liječenje želučane sluznice, čira i detoksikaciju probavnih puteva. Osim toga, podubica posjeduje izvanrednu sposobnost ublažavanja tegoba, saniranja unutarnjeg krvarenja i poboljšanja funkcije jetre. Svojim jedinstvenim pristupom i nepokolebljivom predanošću, baka Milica ne samo da donosi olakšanje svojim pacijentima, već i ulijeva nadu da prirodni lijekovi mogu poslužiti kao održiva alternativa suvremenim medicinskim intervencijama. Evo nekoliko savjeta za promicanje zdravije probave bez pribjegavanja ekstremnim dijetama ili mjerama.

Mali postupci mogu napraviti veliku razliku u održavanju dobrog funkcioniranja probavnog sustava. Započnite dan kako treba – jutarnje tuširanje hladnom vodom može ojačati vaš imunološki sustav, potaknuti protok krvi i poboljšati probavu. Izmjenjivanje tople i hladne vode također može poboljšati tonus kože. Prihvatite hladnoću! Jutarnji napici za bolju probavu – Ako imate usporenu probavu, pokušajte svako jutro popiti veliku čašu vode s limunom ili kiselog mlijeka. Ovo pomaže u stimulaciji želuca i crijeva, dok istovremeno jača imunitet.

  • Temeljito žvačite hranu – Odvojite trenutak da razmislite o tome koliko dobro žvačete hranu prije nego što je progutate. Probava zapravo počinje u ustima uz pomoć enzima u slini, pa vrijedi izreka da je dobro prožvakana hrana već pola obavljenog posla. Kako biste olakšali želudac, preporuča se žvakati svaki zalogaj hrane 30 puta. Osim toga, njegovanje svjesnog pristupa jelu usporavanjem i uživanjem u svakom zalogaju može povećati užitak u obroku. Uključivanje gorkih salata, kao što je radič, u vašu prehranu može doprinijeti vašem cjelokupnom zdravlju.

Ove salate sadrže gorke spojeve koji potiču metabolizam i potpomažu izlučivanje želučanih sokova, čime se poboljšava probava. Savjetuje se konzumiranje pet porcija voća ili povrća dnevno, čak i pola jabuke može biti dovoljna kao obrok. Odabir integralnog brašna umjesto bijelog brašna može pozitivno utjecati na probavu. Integralno brašno bogato je vlaknima koja potiču zdrav rad želuca i crijeva. Nadalje, njegovi se ugljikohidrati polako pretvaraju u šećer, pružajući dugotrajan osjećaj sitosti. Probudite svoju želju za svježim, nekuhanim jelima istražujući živopisni izbor sočnog voća i hrskavog povrća dostupnih na tržnici. Iskoristite ovu priliku da obogatite svoj dnevni jelovnik sirovom hranom, jer ona ne samo da olakšava detoksikaciju i potiče zdravu težinu, već donosi i veće obilje bitnih vitamina u usporedbi s kuhanim alternativama.

Nadalje, visok sadržaj vlakana koji se nalazi u sirovoj hrani potiče probavu, osiguravajući optimalno zdravlje crijeva. Prepustite se slasnom i hranjivom užitku svježih jagoda koje su upravo u sezoni. Ove male, crvene bobice su fantastičan izvor vitamina C, koji se može pohvaliti sa impresivnih 65 miligrama na 100 grama. Uživajte u njima do mile volje, bez grižnje savjesti, jer jagode sadrže samo 32 kilokalorije na 100 grama, što ih čini izuzetno niskokaloričnom poslasticom. Osim toga, jagode, kao i ostalo voće, svojim sastavom bogatim vlaknima pridonose pravilnom radu želuca i općoj dobrobiti probave.

Izreka “Jedna jabuka na dan tjera doktora podalje” s razlogom vrijedi. Jabuke ne samo da sadrže bitne vitamine, već sadrže i vrijedna vlakna koja potiču zdravu probavu. Važno je ostati hidriran tijekom dana. Nastojte piti najmanje dvije litre tekućine, poput vode, vode s dodatkom voća ili biljnih čajeva. Zaboravite mit da kava dehidrira; najbolje je odlučiti se za hidratantne opcije. Kako biste potaknuli fizičku aktivnost, predložite šetnju s kolegama za vrijeme ručka. Provođenje najmanje 20 minuta istežući noge ne samo da pomaže probavi, već i poboljšava cirkulaciju krvi.

Obratite pažnju na svoje držanje i održavajte ravna leđa. Bilo da stojite, sjedite ili se saginjete, pripazite na izbjegavanje pogrbljenih leđa jer to može dovesti do napetosti u vratu i ramenima te sveukupne ukočenosti mišića. Opterećenje također može negativno utjecati na proces probave, budući da se optimalno funkcioniranje želuca oslanja na uspravno i mirno držanje tijela. Pronađite inspiraciju u svojoj svakodnevnoj rutini – penjanje stepenicama može biti iscrpljujuće, ali koristite te svakodnevne slučajeve kao izvor motivacije za poboljšanje svoje kondicije. Dobro kondicionirano tijelo također će pridonijeti održavanju zdrave probave.