– Roditelji danas itekako prave velike greške prilikom odgoja djeca. Naie, kada se djetetu zabrani mobilni telefon, ono dođe tužno iz škole, zato jer sva druga djeca imaju taj isti telefon. Naime, danas je na internetu sve dostupno, tako da je jako teško sve to ukomponovati….
Čimbenici koji doprinose lošem ponašanju djece i strategije za njihovo rješavanje. Loše ponašanje uočeno kod djece često proizlazi iz različitih čimbenika, a dosada je najčešći uzrok. Mnogi mališani ubrzo otkriju da njihove razigrane ludorije mogu privući pozornost i ispuniti njihove želje. Osim dosade, žudnja za moći također može pokretati njihove postupke. Ponekad djeca mogu pribjeći svom ponašanju kao sredstvu za vršenje kontrole nad svojom okolinom, što dodatno komplicira interakciju s njima.
- Roditelji se često susreću s poteškoćama dok se snalaze u tim okolnostima, no ipak postoje strategije za njihovo rješavanje. Portal Bright Side nudi devet korisnih prijedloga koji roditeljima mogu pomoći u pojednostavljivanju života i smanjenju slučajeva negativnog ponašanja. Budite primjer mira. Djeca često odražavaju postupke svojih roditelja. Smirena reakcija roditelja služi djetetu kao model za oponašanje. Umjesto izražavanja frustracije ili pribjegavanja vikanju, razmislite o pokazivanju staloženijeg odgovora u teškim okolnostima.
Ova strategija može pomoći djeci da učinkovitije upravljaju svojim emocijama. 2. Pružite im mogućnosti Docentica Angie T. Cranor smatra da dopuštanje djetetu da donosi odluke može ispuniti njegovu želju za kontrolom. Na primjer, kada dođe vrijeme za obavljanje poslova ili pospremanje, pitajte dijete koji bi zadatak radije prvo obavilo. Ova metoda ne samo da ih uključuje u aktivnost, već im daje i osjećaj osnaženosti. 3. Prevencija kroz grickalice Glad često može dovesti do lošeg ponašanja kod djece.
Kako bi to izbjegli, roditelji bi trebali sa sobom ponijeti grickalice kada su vani sa svojom djecom. Ovi zalogaji mogu pomoći u održavanju dosljednog raspoloženja i u sprječavanju napada bijesa izazvanih glađu. 4. Opišite ishode. Bitna je učinkovita komunikacija, a ne ovisnost o izjavama poput “zato što sam ja tako rekao”. Važno je djeci razjasniti moguće ishode njihova lošeg ponašanja. Razumijevanje posljedica njihovih postupaka pomoći će im u njegovanju boljeg prosuđivanja i donošenju mudrijih odluka. 5. Stvorite učinkovitu rutinu Uspostava rutine je neophodna za djecu.
Potaknite ih da steknu pozitivne navike, poput redovitog pranja zubi ili pridržavanja pravilnog vremena spavanja. Jedna maštovita strategija mogla bi uključivati smišljanje plana koji ih nadahnjuje. Na primjer, možete objasniti da će, ako se pridržavaju rutine tijekom mjeseca, zaraditi nagradu po vlastitom izboru. 6. Aktivirajte igru. U obrazovanju i disciplini, igra služi kao moćan instrument. Kako biste zadržali njihov fokus, razmislite o pretvaranju kućnih poslova u igru.
Na primjer, čišćenje možete pretvoriti u natjecanje ili razigranu aktivnost, čineći zadatak ugodnijim i smanjujući stres. 7. Uspostavite eksplicitne smjernice Uspostavljanje jasnih pravila i očekivanja pomaže djeci u shvaćanju granica. Ova strategija im omogućuje da shvate što se očekuje, posljedično minimizirajući vjerojatnost nepoželjnog ponašanja. 8. Ponudite ohrabrujuće povratne informacije Ključno je priznati i nagraditi djecu kada pokazuju primjereno ponašanje.
Pružanje pozitivnog potkrepljenja može poslužiti kao snažan motivator, potičući ih da zadrže svoje dobro ponašanje. 9. Održavajte dosljednost Disciplina ovisi o dosljednosti. Kada roditelji uspostavljaju pravila, ključno je da ih jednoobrazno provode. Ovaj pristup pomaže djeci da shvate posljedice svojih postupaka i potiče stabilnu atmosferu. Ukratko, dok suočavanje s lošim ponašanjem kod djece može predstavljati izazove, roditelji mogu učinkovito upravljati tim slučajevima odgovarajućim strategijama i metodama. Primjenom ovih prijedloga moguće je potaknuti pozitivno ozračje i smanjiti pojavu nestašluka.