Svijet je pun predivnih lokacija za koje sigurno vrijedi izdvojiti malo novca i vremena kako bi h posjetili. Pogotovo mislimo na Afriku koja je bogata sa obiljem životinjskog svijeta, a pored toga možemo vidjeti i prelijepe prirodne krajolike. Danas pišemo o jednoj srpkinji koja je odučila otići u Keniju, gdje ju je dočekalo jedno iznenađenje.

Prvo, važno je napomenuti da su safari parkovi općenito sigurni, s izuzetkom nacionalnih parkova koje smo posjetili jer su oni prirodna staništa divljih životinja. Kada uđemo u te parkove mi smo u biti gosti i životinje uglavnom ne reagiraju agresivno prema nama. Samo su prolazili ili tražili sjenovito mjesto za odmor.

Međutim, uvijek postoji određeni stupanj neizvjesnosti. Nikada ne možete predvidjeti što će ih u bilo kojem trenutku pokrenuti, što bi moglo izazvati burnu reakciju, poput uskakanja u kombi ili džip. Christina je podijelila nesretne detalje incidenta koji se dogodio u jednom od parkova. Nedavno je lav napao i pojeo vozača.

Vozač je u nacionalni park ušao sam, a kombi mu je nažalost zapeo u blatu. Budući da nije mogao nikoga kontaktirati putem radija, izašao je van kako bi procijenio situaciju, posebice koliko su duboko gume utonule u blato. Tada ga je napao i proždrao lav. I sama sam vidjela slike i ostala je samo lubanja i mala noga u tenisici.

Takve će informacije vjerojatno biti uskraćene kako bi se spriječilo prestrašivanje turista. No, taj ću susret nedvojbeno doživjeti jer je uistinu nesvakidašnji. Svjedočiti prisutnosti neukroćenog stvorenja udaljenog samo nekoliko metara je iskustvo koje ulijeva strahopoštovanje koje se ne može opisati riječima.

  • Na našem prvom obilasku, otišli smo do jezera Naivasa gdje nas je dočekalo obilje ptičjeg svijeta. No, pravi vrhunac doživljaja bio je susret s veličanstvenim vodenkonjem. Ove užasne životinje izazivaju u mene osjećaj straha jer su, nažalost, svake godine najsmrtonosnije životinje u Africi. Unatoč mojoj početnoj strepnji, čamac koji nam je nudio putovanje jezerom nije me zabrinuo. Njegov očiti nedostatak stabilnosti nije me impresionirao, jer ga je čak i lagani povjetarac mogao lako prevrnuti.

Dok smo nastavljali naše putovanje iza jezera, naišli smo na razne divlje životinje – zebre, žirafe i impale – koje su šetale u blizini. Sljedećeg dana imali smo sreću svjedočiti veličanstvenoj prisutnosti flaminga, nosoroga i lavova.

BONUS TEKST

Peršin je svestrana biljka koja služi i kao aromatičan dodatak jelima i vrijedan izvor u prirodnoj medicini. Ne samo da poboljšava okus hrane, već posjeduje i ljekovita i nutritivna svojstva. Iznenađujuće, peršin je moćan izvor vitamina C u svom prirodnom stanju, zbog čega ga tijelo lako apsorbira. U stvari, peršin sadrži otprilike tri puta više vitamina C od uobičajenih agruma, limuna i naranči.

Peršin se, nakon kivija i šipka, može pohvaliti najvećim sadržajem vitamina C među biljkama. Njegova pristupačnost, pristupačnost i dostupnost tijekom cijele godine čine ga bitnim dodatkom našoj prehrani. S otprilike 150 posto preporučenog dnevnog unosa vitamina C na 100 grama, peršin značajno jača naš imunološki sustav. Svaki višak vitamina C lako se eliminira urinom. Iako spremanje peršina može biti izazov, on ostaje jedno od mojih omiljenih biljaka za kuhanje. Osobno smatram da je sušeni peršin bez okusa, ali uvijek ga možete sačuvati zamrzavanjem u posudama za led. Jednostavno pomiješajte peršin s malo vode, premjestite pire u pladnjeve i zamrznite. Kad vam zatreba peršin odmrznite i koristite po potrebi.

Kako biste produžili vijek trajanja svježeg peršina, evo preporučene metode pravilnog skladištenja. Slijedeći ovu tehniku, možete zadržati svježinu svog peršina najmanje 10 dana ako ga čuvate u hladnjaku. Započnite laganim obrezivanjem stabljika. Zatim uzmite staklenu posudu i napunite je malom količinom vode prije nego što unutra stavite peršin.

Kako biste sačuvali svoj peršin, započnite s prekrivanjem staklenke plastičnom vrećicom i čvrsto je pričvrstite gumicom. Staklenku čuvati u hladnjaku. Ne zaboravite zamijeniti vodu kada poprimi smećkastu nijansu. Kad god vam je potreban svježi peršin, jednostavno uzmite staklenku i upotrijebite je po potrebi.