Na društvenim mrežama svakodnevno možete da pronađete razne trikove, koji su povezani sa kuvanjem i kulinarstvom. Kada vidimo neke video klipove, jako brzo se može shvatiti da su neki ljudi toliko inovativni da urade neke stvari sa kuvanjem, da se jednostavno zapitamo kako je to sve moguće?

Koristeći samo jogurt, vodu, brašno i malo soli, lako možete napraviti ukusnu i funkcionalnu alternativu kruhu. Ove lagane palačinke izvrsna su zamjena za tradicionalna pečenja. Sjajno se slažu uz svaki prilog, bilo za doručak ili večeru. Pogledajte fantastičan recept za pahuljaste palačinke s poznatog YouTube kanala Nafis Sanal Lezzetler. Za pripremu ovog jela počnite s 200 mililitara vode, što je jednako jednoj šalici. Trebat će vam i jedna šalica jogurta, koja teži 200 grama. Za recept je potrebno oko 250 grama glatkog brašna, što znači 2 šalice. Ne zaboravite dodati jednu žličicu soli.

Kao dodatnu mjeru opreza, po želji možete odabrati postavljanje podstava. Da biste pripremili izvrsnu salatu, pomiješajte maslac, sir, rajčicu i cilantro. Započnite punjenjem lonca vodom. Zatim stavite lonac na štednjak i pokrijte ga poklopcem, dopuštajući da voda proključa. Za bolji okus, možete odlučiti dodati jogurt u kipuću vodu. Lopaticom temeljito promiješajte smjesu. Ostavite sastojke da se kuhaju otprilike 4 do 5 minuta. Kada istekne zadano vrijeme, pažljivo skinite lonac sa štednjaka. Umiješajte brašno u smjesu, pazeći da je dobro izmiješano.

Nakon što ste završili prethodni korak, pospite prstohvatom soli, lagano promiješajte i ostavite da se kratko ohladi. Zatim rukom premjestite tijesto u zdjelu odgovarajuće dubine. Nakon toga lagano stavite tijesto na površinu stola i pažljivo ga mijesite dok ne dobijete glatku teksturu. Da biste dobili željeni oblik, razvaljajte tijesto u tanki valjak. Zatim nasjeckajte sastojke na komade veličine oraha. Nakon toga tijesto oblikujte u okrugli oblik. Laganim pritiskom rukama od tijesta oblikujte male palačinke. Stavite posudu na štednjak i ostavite da se zagrije bez dodavanja ulja ili tekućine.

U procesu smo pripreme i kuhanja divnog asortimana palačinki. Kuhajte hranu na jakoj vatri dok ne dobije lijepu zlatnosmeđu nijansu s obje strane. Pečene palačinke nježno premjestite na čistu kuhinjsku krpu, pazite da ih prekrijete drugom krpom kako biste zadržali njihovu vlažnost. Palačinke izdašno premažite kremastim slojem maslaca. Ploške sira uredno složite na hrpu i dodajte krišku rajčice. Pomiješajte peršin s ostalim sastojcima. Završite obrok salatom. Nadjenite drugu palačinku i poslužite. Neka vaš apetit bude ispunjen užitkom.

DOPUNSKI TEKST;

Ključni elementi naših života uključuju zdravlje i dobrobit, koji zahtijevaju fokus, predanost i fleksibilnu strategiju za očuvanje. U današnjem svijetu, u kojem prevladavaju stres, loša prehrana i nedovoljna tjelesna aktivnost, shvaćanje i provođenje načela zdravog načina života neophodno je za održavanje optimalnog stanja tjelesnog i mentalnog zdravlja. Uravnotežena prehrana je temelj tjelesnog zdravlja.

Za pravilno funkcioniranje tijela neophodna je prehrana bogata voćem, povrćem, cjelovitim žitaricama, zdravim mastima i proteinima. Bogato vitaminima, mineralima i antioksidansima, voće i povrće jača imunološki sustav i štiti tijelo od bolesti.

Cjelovite žitarice poput smeđe riže, zobi i kruha od cjelovitih žitarica opskrbljuju energijom dok potiču zdravu probavu. Zdrave masti, koje se nalaze u avokadu, orašastim plodovima i maslinovom ulju, igraju ključnu ulogu u održavanju zdravlja srca i mozga. Proteini, dostupni u izvorima poput mesa, ribe, jaja, mliječnih proizvoda i opcija biljnog podrijetla poput graha i soje, vitalni su za izgradnju i popravak tkiva, kao i za podršku mišićne mase. Uz prehranu, bavljenje tjelesnom aktivnošću ključno je za očuvanje zdravlja. Redovita tjelovježba pospješuje cirkulaciju, jača mišiće i kosti, podiže razinu energije i podiže raspoloženje.

Savjetuje se svaki tjedan barem 150 minuta umjerenih aerobnih aktivnosti poput brzog hodanja ili vožnje bicikla ili 75 minuta energičnih vježbi poput trčanja ili plivanja. Osim toga, uključivanje treninga snage dva ili više puta tjedno ključno je za održavanje mišićne mase i poboljšanje metaboličke funkcije. Drugi ključni element za postizanje optimalnog zdravlja je san. Kvalitetan odmor omogućuje tijelu oporavak i regeneraciju, dok nedovoljno sna može rezultirati značajnim zdravstvenim problemima poput pretilosti, dijabetesa, kardiovaskularnih bolesti i narušenog imunološkog sustava. Savjetuje se da odrasli spavaju 7-9 sati svake noći.

Kako bi se poboljšala kvaliteta sna, potrebno je uspostaviti dosljedan raspored spavanja, razviti umirujuću rutinu odlaska na spavanje, kloniti se kofeina i elektroničkih uređaja navečer te stvoriti ugodno, tamno okruženje za spavanje. Značaj mentalnog zdravlja jednak je značaju tjelesnog zdravlja. Stanja kao što su tjeskoba, stres i depresija mogu uvelike utjecati i na ukupnu kvalitetu života i na fizičko blagostanje. Postoje brojne strategije za upravljanje stresom i poticanje mentalnog zdravlja.

Tehnike poput svjesnosti, dubokog disanja, meditacije i joge doprinose smanjenju stresa i povećavaju mentalnu jasnoću. Osim toga, bavljenje tjelesnom aktivnošću ključno je za očuvanje mentalnog zdravlja, jer tjelovježba potiče oslobađanje endorfina – hormona povezanih sa srećom koji podižu raspoloženje. Druženje s drugima igra značajnu ulogu u poboljšanju mentalnog zdravlja. Emocionalna podrška obitelji, prijatelja i zajednice može potaknuti veći osjećaj pripadnosti.

Uključivanje u društvene aktivnosti, volontiranje i bavljenje hobijima pomaže u jačanju društvenih veza i umanjuje osjećaj izoliranosti. Kako bi se održalo zdravlje, neophodno je imati redovite liječničke preglede i preventivnu njegu. Dosljedni pregledi kod liječnika, stomatologa i raznih specijalista olakšavaju rano prepoznavanje i upravljanje mogućim zdravstvenim problemima. Preventivni tretmani, cijepljenja i testovi probira igraju ključnu ulogu u zaštiti od teških bolesti i osiguravanju dugoročne dobrobiti. Drugi ključni element zdravog načina života je hidratacija.

Voda igra vitalnu ulogu u gotovo svakoj tjelesnoj funkciji, od reguliranja temperature i podmazivanja zglobova do prijenosa hranjivih tvari i uklanjanja otpada. Iako se savjetuje piti najmanje osam čaša vode dnevno, potreban unos tekućine može se razlikovati ovisno o osobnim čimbenicima kao što su razina aktivnosti, klima i cjelokupno zdravlje. Održavanje zdravog načina života zahtijeva rješavanje štetnih navika koje predstavljaju prijetnju dobrobiti. Čimbenici rizika za brojne teške bolesti su pušenje, prekomjerna konzumacija alkohola, nezdrava prehrana i sjedilački način života.