U današnjem društvu raste populacija pojedinaca koji pokazuju značajnu mentalnu nestabilnost. To je vidljivo u rastućim stopama samoubojstava i ubojstava, što često otkriva da su se ti pojedinci borili s problemima mentalnog zdravlja. Treba samo pogledati tragični slučaj Danke Ilić čiji je nestanak rasvijetlio monstruoznost pojedinih pojedinaca. Narativ koji slijedi služi kao snažna lekcija u tom pogledu.

Karakter psihopata je ozbiljno poremećen, jer posjeduju potpuni nedostatak savjesti i moralnih atributa. Ljubav i privrženost primjetno su odsutni iz njihova emocionalnog repertoara. Njihova jedina motivacija za ulazak u veze je stjecanje resursa koje žele, bilo da se radi o novcu, materijalnim dobrima, odnosima ili čak emocionalnim susretima. Njihovom unutarnjem području nedostaje živahnosti i vitalnosti, zbog čega drugima oduzimaju vlastito živahno i šareno postojanje.

  • Kako bi održali privid normalnosti, pojedinci s psihopatskim tendencijama moraju aktivno tražiti uzbudljiva iskustva. Često gravitiraju društvenim okruženjima, osobito s osobama suprotnog spola, i pronalaze utjehu u aktivnostima na otvorenom kao što je skijanje. Dr. Sohom Das, psihijatar porijeklom iz Velike Britanije, bavi se ovim problemom ističući specifične karakteristike koje pomažu u identifikaciji psihopata. Kroz uspostavu svoje platforme, “Psych for Painful Minds”, 44-godišnji forenzički psihijatar uključuje se u otvorene rasprave o svojim osobnim susretima sa slučajevima iz stvarnog života, a sve dok održava strogu povjerljivost namjernim isključivanjem bilo kakvih prepoznatljivih detalja o pojedincima uključeni.

U svojoj potrazi za identificiranjem psihopata, dr. Das je proveo osobne procjene brojnih pojedinaca u popravnim ustanovama, psihijatrijskim bolnicama i pravnim institucijama diljem Ujedinjenog Kraljevstva. Tijekom nedavnog gostovanja, psihijatar se bavi dvama uobičajenim upitima koje često dobiva – kako prepoznati psihopata i kako utvrditi je li netko s kim smo se susreli doista psihopat.

Psihopati, ostajući vjerni svojoj inherentnoj naravi, pokazuju višak bijesa. Kada je riječ o slučajevima obiteljskog nasilja, psihopati dosljedno pokazuju svoje neprijateljstvo fizičkim ili verbalnim kanalima.

Kako dr. Das objašnjava u videu, zadatak identifikacije psihopata može biti iznimno zahtjevan i zahtijeva veliki napor.

Iznimna prilagodljivost koju posjeduju psihopati, kako je objasnio sudski psihijatar, ključni je faktor iza ovog fenomena. Omogućuje im da se bez napora uklope u svoju okolinu. Uz to, njihovo šarmantno, društveno i ljubazno ponašanje dodatno pomaže u njihovoj besprijekornoj integraciji.

Prema procjeni psihijatra, teško je prepoznati pojedinca kao psihopata tijekom prvih susreta s njim.

Dr. Das tvrdi da tek kroz vrijeme možemo istinski shvatiti manipulativne sklonosti psihopata i njihovo vješto iskorištavanje drugih za osobnu korist.

Temeljna poruka je jasna: ti pojedinci nisu vaši prijatelji jer iskreno uživaju u vašim razgovorima i humoru. Umjesto toga, njihova je namjera iskorištavati vas korištenjem manipulativnih taktika. Kao što je objasnio liječnik, ova manipulacija može biti usmjerena ne samo na vas, već i na one oko vas. Psihopati iskorištavaju pojedince i brzo nastavljaju dalje, nemajući sposobnost uspostavljanja trajnih emocionalnih veza ili njegovanja trajnih prijateljstava, kao što je vidljivo u zaključku.

Američka psihološka udruga (APA) naziva pojedince s antisocijalnim poremećajem osobnosti “psihopatima”. Psihopati pokazuju nepokolebljivo uvjerenje u vlastitu superiornost i pokazuju potpuno zanemarivanje štetnih učinaka svog ponašanja.

APA opisuje niz manifestacija ponašanja povezanih s poremećajem, uključujući aktivnosti kao što su nezakonito ponašanje, iskorištavanje drugih, nepoštenje, impulzivno djelovanje, pokazivanje agresije, zanemarivanje osobne i tuđe sigurnosti, neodgovornost i pokazivanje primjetnog odsustva krivnje, kajanja i suosjećanja.