– Sultani i njegove princeze na ovim prostorima bile su poznate javnosti, tek nakon što se pojavila TV serija “Sulejman Veličanstveni”. Međutim, imamo jako puno knjiga koje govore o ženama koje su bile jaako bliske velikim vladarima…..

Dok se kroz povijest naširoko raspravljalo o zadivljujućoj ljepoti Sultanije Hurem, manje je poznata činjenica da je Gulčemal bila još izvanrednija žena. Posjedovala je jedinstvenu privlačnost koja je očarala sultana Abdulmedžida, navodeći ga da je uzme za ženu. Gdje god je išla, njezina je prisutnost bila očaravajuća; Iako je imao devet žena, glasoviti vladar Osmanskog carstva prema njoj je imao posebnu naklonost, spreman učiniti sve za ovu bosansku ljepoticu. Tragično, život joj je prekinula razorna bolest. Konkretno, Abdulmedžid I vodio je vrlo sadržajan privatni život. Njegova ljubav prema ženama bila je duboka, a brojne veze koje je održavao donosile su mu značajne probleme.

  • Ove su žene potrošile sredstva namijenjena sudu, što je rezultiralo time da je Turska, po prvi put u povijesti, morala osigurati financijsku pomoć iz stranih izvora. Na kraju, njegove posljednje riječi bile su: “Moje žene i kćeri su me dokrajčile… Od svih njegovih žena, Gulčemal Kadın Efendi je imala najveći značaj. Udala se za sultana Abdulmedžida 27. marta 1843. godine i bila majka petero djece, od kojih je jedno bio budući sultan Mehmed Rešad. U rasponu od prvog sultana Osmana I., koji je vladao između 1299. i 1324. godine, do posljednjeg sultana Mehmeda VI., čija je vladavina trajala od 1918. do 1922. godine, Osmanskim Carstvom je upravljalo trideset i šest sultana, svaki povezan s brojnim ženama.

Te su žene uglavnom bile neturkinje, a često čak ni muslimanke; potjecali su iz raznih regija unutar carstva, a neki su bili Židovi. Nakon što su prešli na islam, postali su prepoznati u svjetskoj povijesti po svom značajnom doprinosu jednom od najstrašnijih carstava u ljudskoj povijesti. Život i politika značajno su oblikovani pod njihovim utjecajem, a biografije brojnih pojedinaca poslužile su kao modeli za pisanje romana, au novije vrijeme i za scenarije vrlo hvaljenih televizijskih serija. Putovanje je počelo, naravno, s izvanrednom, talentiranom i zadivljujućom Hurrem, poznatom kao slavna supruga Sulejmana Veličanstvenog.

Među tim utjecajnim ličnostima bio je Gulčemal Kadın Efendi, posebno vrijedan pažnje. Od Sarajeva do Istanbula pratila ju je sestra Bimisal. Abdulmedžid je bio očaran njenom ljepotom i uzeo ju je za ženu 1840. godine. Iste godine rodila je kćer po imenu Fatma Sultan, a dvije godine kasnije još jednu kćer, Refiju. Godine 1843. rodila je sina koji će postati sultan Rešad. Tragično, ona nije doživjela njegov uspon na prijestolje, jer je umrla kada je Rešad imao samo sedam godina. Unatoč mladosti, nije se uspjela izboriti s tuberkulozom. Njemački liječnik Spitzer, koji ju je liječio, primijetio je njeno stanje: “Dok je razmotala šal, preda mnom se pojavilo zadivljujuće žensko lice; nikad nisam sreo nekoga tako izvrsnog…

Nakon što se razboljela, sultan Abdulmedžid je svoju ženu poslao Ismail-paši, glavnom dvorskom liječniku. Izražavajući svoju zabrinutost za njezinu dobrobit, sultan se obrati Ismail-paši: “Ova je žena jedina supruga kojoj sam posvetio najdublju naklonost. S njom sam podijelio svoj život i moje je srce u potpunosti povezano s njezinim.” Nažalost, unatoč medicinskim naporima dostupnim u to vrijeme, Gulčemal Kadın Efendi je podlegao tuberkulozi i napustio ovaj svijet 16. studenog 1851. u Ortakoju.

Ipak, ostalo je sjećanje na ljupku Sarajku i njeno “lice ljupko kao ružine latice”. Gulčemal ima jedinstven značaj u pomorskoj povijesti Turske, kao što se spominje u poeziji Bedri Rahmija Ejuboglua. Ovaj brod je dobio ime u čast Sarajke Gulčemal, ličnosti čija se ljepota slavila dugo nakon njene smrti. Godine 1911. Osmanlije su ga kupili za 25.100 zlatnih lira, a nazvan je “Gulčemal”, crpeći inspiraciju od majke sultana Mehmeda Rešada. Sa 37 godina, Gulčemal, opisana kao “s licem lijepim poput ruže”, isprva je dobila dužnost prevoza turskih vojnika u Jemen.

Kroz teška vremena Prvog svjetskog rata, “Gulčemal” je funkcionirao kao bolnički brod, a dok se vraćao u Istanbul iz Çanakkalea, pogodio ga je torpedo koje je lansirala britanska podmornica. Uložio je sve napore kako bi uskladio Osmansko Carstvo sa suvremenim europskim silama, koje su hvalile njegove reforme usmjerene na kršćane i manjine unutar carstva. Oni su, međutim, ometali njegove pokušaje da učvrsti i revitalizira vlast u Bosni i Hercegovini, ali i Crnoj Gori. Osim toga, natjerali su Osmanlije da daju autonomiju Libanonu i značajno olakšali Rumunjskoj put ka neovisnosti, prenosi stav.ba.