Piletina je najpopularnije meso. Jedan od razloga je njegova dostupnost, delikatan okus, nedostatak jakih mirisa i niža cijena u odnosu na govedinu i teletinu. Prednost ovog mesa je što je bogato raznim nutrijentima koji su dobri za zdravlje i tijelo. .

Sadržaj se nastavlja nakon prikaza
Međutim, prema nedavnom istraživanju provedenom u Kini, ne smatraju se svi dijelovi piletine korisnima za ljude. Zahvaljujući iskustvu brojnih kuhara koji su svoja kulinarska iskustva prenijeli stručnjacima i znanju tehničara, utvrđeno je koji se dijelovi piletine ne smiju jesti jer su štetni za zdravlje.

 

Stoga, kada jedete piletinu, najbolje je ne jesti pileću kožu jer se pileća koža sastoji samo od masnoće i također sadrži veliki broj bakterija.

Osim toga, ne preporuča se konzumacija plućnjaka, jer ni toplinska obrada na visokim temperaturama ne može potpuno eliminirati parazite koji se u njima nalaze.

Kineski stručnjaci također savjetuju da se ne koristi glava (kod nas se rijetko koristi).

Nutritivna vrijednost piletine (100 g):

Energetska vrijednost 120 kcal
Bjelančevine 22,50g
ugljikohidrata 0,00 g Šećer
0,00 g
vlakana 0,00 g
masti 2,62 g
od čega 0,563 g zasićenih
Bijelo meso
bogato je proteinima koji pomažu tijelu u izgradnji mišića, a njegov izuzetno nizak sadržaj kalorija čini ga savršenom hranom za vašu bebu.

Recept za piletinu s umakom od gljiva
Kategorija posta: Recepti / Recepti za druga jela
Ako volite bijelo meso, odnosno piletinu, a volite i gljive, ovaj recept je za vas. Ovaj recept za piletinu s umakom od gljiva donijet će pravu renesansu pri odabiru glavnog jela.

Pileći file i umak od gljiva

Svatko je od nas barem jednom u životu ispekao kruh i malo tko ga ne voli. Postoje različite vrste i načini pripreme. Vrlo je jednostavno, potrebni su nam sljedeći sastojci u količini za četiri osobe:

500 g pilećeg filea
šampinjona po 400 g
80g maslaca
300 ml mlijeka
30 g brašna
100 g tvrdog sira
soli i začina po izboru
Piletinu izrežite, začinite i marinirajte po želji.

Zatim otopite 40 g maslaca i na njemu ispecite filete.

U drugu tavu dodajte preostali maslac i pržite gljive dok sva tekućina ne ispari. Kad piletina porumeni s obje strane, izvadite je iz posude i stavite na toplo mjesto.

U loncu pomiješajte brašno i mlijeko s piletinom, zakuhajte na laganoj vatri, dodajte vrhnje i naribani sir.

Kuhajte na laganoj vatri dok se sir ne otopi. U umak dodajte gljive i piletinu te pržite još minutu. Kao prilog može se poslužiti pire krumpir, riža ili rezanci.