– “Što te nema” je definitivno u top 10 jugoslovenskih balada svih vremena. Nju je otpjevala sada već legndarna jadranka Stojaković, koja je početkom ratnih dešavanja, 1991 odselila u Japan, a vratila se tek 30 godina poslije. Slijedi i jako zanimljiva priča o njoj.
Poznata po iznimnom vokalnom talentu, Jadranka Stojaković prošla je burnu egzistenciju zbog koje se njezina glazba smatrala vjesnikom nesreće. Unatoč izvanrednom glasu i želji za jednostavnim životom, ostala je posvećena svojoj strasti – pjevanju. Nije ni znala da je sudbina za nju napisala priču koja se može mjeriti čak i s najzanimljivijim kinematografskim pričama.
Jadranka se od ranih godina suočavala s brojnim izazovima u životu. Tijekom formativnih godina živjela je s majkom koja se često selila iz jednog grada u drugi. Nakon toga se našla pod brigom bake, a kasnije strica i njegovog supruga. Njihova stalna seljenja po Njemačkoj, Norveškoj i Španjolskoj samo su dodatno usložnjavala Jadrankin život.
Od malih nogu Jadranka je zaplovila u carstvo glazbe uranjajući u njenu zadivljujuću draž. Zbog čestih selidbi, na svoj je glazbeni put krenula i izvan okvira domovine. Njezini početni pohodi dogodili su se u njemačkim jazz klubovima, gdje je pokazala svoj talent, utirući put svom konačnom usponu do Japana. Nažalost, erupcija sukoba na Balkanu naglo je zaustavila njezinu karijeru u usponu. Obuzeta brigom za svoje najmilije, Jadranka nije mogla u potpunosti uživati u svojim postignućima, neprestano opterećena mislima o njihovoj sigurnosti i preživljavanju.
- U burnom desetljeću 1990-ih, našla se u Japanu u razdoblju od 23 godine. U to vrijeme tragično je izgubila vlasništvo nad svojim stanom u Sarajevu. Kao da ova nesreća nije bila dovoljna, dogodio se i poražavajući obiteljski događaj – smrt njezine voljene sestre. Po povratku iz Japana kako bi prisustvovala sprovodu, sudbina joj je zadala još jedan okrutan udarac – njezina druga sestra prerano je umrla u tragičnoj prometnoj nesreći.
Shrvana ovim strašnim događajima, Jadranka se borila da ustraje u nedaćama, sve dok je opet nesretni obrat sudbine nije zadesio. Godine 2010., dok se pripremala zakoračiti na pozornicu, spotaknula se i pretrpjela iscrpljujuću ozljedu, koja je zauvijek promijenila tijek njezina života. Njezino fizičko blagostanje naglo je opadalo, što je u konačnici rezultiralo dijagnozom bolesti motoričkih neurona, također poznate kao amiotrofična lateralna skleroza, zbog čega je ostala potpuno paralizirana.
Jadranka je, prepričavajući svoje iskustvo, ispričala da su joj noge progresivno slabile do potpune nepokretnosti. Sa svakim danom njezina snaga je nestajala, a kako se nije uspjela vratiti na nekadašnje sarajevsko prebivalište, preselila se u Banjaluku, gdje je provela svoje posljednje trenutke. Ipak, unatoč brojnim izazovima s kojima se susrela, Jadranka je do kraja zadržala veselo držanje. Tijekom jednog od svojih posljednjih intervjua, govorila je o značaju sreće i moći pozitivnog razmišljanja, što je poticalo njezinu otpornost u suočavanju s nedaćama.
Jadranka je svojedobno razmišljala o pojmu sreće i svjesnom utjecaju koji imamo na vlastite pozitivne misli i postupke. Iako je otišla s ovog svijeta prije gotovo deset godina, njezino glazbeno naslijeđe i dalje živi, a neke od njezinih pjesama i dalje odzvanjaju kod publike. Njezin duboki utjecaj na glazbenu industriju i sposobnost da se duboko poveže sa slušateljima učvršćuju njezin status nezaboravne i obožavane umjetnice. Zauvijek će se slaviti kao jedna od najvećih glazbenih ikona Balkana. Dana 3. svibnja 2016. godine, u 66. godini života, mirno je preminula Jadranka Stojaković u staračkom domu u Banjoj Luci.
BIOGRAFIJA:
Rođena 24. rujna 1950. u Banjoj Luci, u Bosni i Hercegovini, Jadranka Stojaković pojavila se kao proslavljena pjevačica i tekstopisac u Jugoslaviji i Japanu. Svojim osebujnim glasom i iskrenim izvedbama ostavila je trajan utjecaj na glazbeni krajolik Balkana.
Jadranka je od samog rođenja bila uronjena u glazbeno okruženje, jer je rođena u obitelji s dubokom strašću prema glazbi. Porijeklom iz živahnog grada Banja Luke, njezina fascinacija glazbom javila se u mladosti. Kako je ulazila u tinejdžerske godine, njezina uključenost u svijet glazbe se intenzivirala, što ju je dovelo do izlaganja svog vokalnog talenta u raznim lokalnim klubovima i ansamblima.
Kao tinejdžerica, započela je svoju karijeru osvajanjem publike u klubovima diljem Njemačke. Njezin izniman talent ubrzo je privukao pozornost u raznim europskim zemljama, zaradivši joj široko priznanje i izazvavši entuzijastične reakcije publike.
Ali njezino putovanje u Japan doista je promijenilo njezinu karijeru. U ovoj stranoj zemlji, osvojila je srca Japanaca svojim zadivljujućim nastupima i iskrenim pjesmama, otpjevanim na njihovom materinjem jeziku. Japanska publika, poznata po tome što cijeni melankoličnu i emotivnu glazbu, prihvatila ju je raširenih ruku, poguravši je do velikih visina uspjeha.
Nažalost, Jadrankinu karijeru na Balkanu naglo su zaustavila ratna zbivanja u bivšoj Jugoslaviji. Ne samo da je izgubila stan u Sarajevu, već je doživjela i poražavajući osobni gubitak – odlazak voljene sestre.
- Nakon što je proživjela niz razarajućih incidenata, Jadranka se vratila u Bosnu i susrela se s teškim zdravstvenim komplikacijama koje su je u konačnici učinile nesposobnom za kretanje. Unatoč ovom golemom izazovu, hrabro je prigrlila svoju sudbinu, zadržavši radosno raspoloženje i nepokolebljivi optimizam do svojih posljednjih trenutaka.
Glazbena industrija Balkana doživjela je značajan gubitak kada je 3. svibnja 2016. preminula Jadranka Stojaković. Njen odlazak stvorio je prazninu koja se duboko osjećala. Jadranka Stojaković ostat će zauvijek zapamćena kao umjetnica s pravim glasom i talentom za stvaranje emocijama nabijenih pjesama koje su imale odjeka kod bezbrojnih pojedinaca. Njezin doprinos u tom razdoblju odigrao je ključnu ulogu u oblikovanju glazbenog krajolika regije.