Milica dolaz iz Srbije, ali već godinama živi u Švedskoj, te je samim tim navikla na tople i bliske odnose. Bila je jako sretna kada je dobila poziv od jedne porodice na večeru, vjerujući da će biti lijepo. Očekivala je lijepu večeru ali je završilo sve sa neprijatnim iznenađenjem.

Poziv je upućen pojedincima da sudjeluju u ručku u svom domu, što kulminira predstavljanjem računa na kraju obroka. Bračni par iz Švedske, s kojim uživam u dugotrajnom pozitivnom odnosu, primijetio je prošle godine: “Prošlo je dosta vremena od našeg posljednjeg okupljanja. Dopustite da organiziramo sastanak; mi ćemo pripremiti ručak, a ti ćeš nam se pridružiti.” Ovo je Milica podijelila na TikToku.

Milica je kasnije primijetila da se gosti ne dočekuju bez ponude; umjesto toga, dočekali su ih izvrstan izbor vina popraćen raznim grickalicama i kolačima. Razgovarali smo i smijali se, uživajući u međusobnom društvu. Kad se naše druženje bližilo kraju i kad smo počele oblačiti cipele i jakne, prišao mi je suprug moje prijateljice s molbom, rekavši:

@milica.dhingra

Sta reci i kako odreagovati? #srbija #svedska #kulturoloskerazlike #razlike #fyp

♬ original sound – Milica_Dhingra

“Ovaj ručak je bio 80 eura, pa ako možemo podijeliti račun. Bio sam zapanjen; činilo mi se kulturološki nevjerojatnim, nepojmljivim i izvan zamisli. Ipak, za njih je ta praksa bila posve rutinska. Doista, uputio sam poziv, ali u našoj je kulturi uobičajeno dijeliti troškove, što je ideja koju je istaknula kao prilično neuobičajenu za mene.

Značajan broj pojedinaca izrazio je svoju podršku kroz komentare. Među izjavama su bile: “Ako su vam se obratili i potrošili ste i gorivo i vrijeme, zašto niste tražili kompenzaciju? Ja bih im izdao račun za amortizaciju” i “Ja bih preuzeo sve troškove, osiguravajući da oni da me više ne sretne.” Nadalje, bilo je pitanje: “Kako ih nema stida?” zajedno s napomenom: “Ovo ponašanje se možda normaliziralo, sugerirajući pojavu nove ere.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.