Kupus i med su jako zdrave namirnice, ali niste ni svjesni koliko su zdravi kada se konzumiraju skupa. Mogu pomoći u liječenju kašlja i bronhitisa, a kako se to zapravo radi pročitajte u nastavku današnjeg članka.
Uklanjanje upornog kašlja može se pokazati izazovnim, osobito ako konvencionalni tretmani ne daju željeni ishod. Međutim, postoji cijenjena metoda koja se već nebrojenim generacijama koristi u borbi protiv kašlja – korištenje mješavine listova kupusa i meda. Ovaj potpuno prirodan lijek prikladan je za pojedince svih dobnih skupina, od male djece do odraslih.
Kako biste napravili obloge od kupusa i meda, počnite odabirom lista s glavice kupusa. List nakratko uronite u vruću vodu kako biste postigli toplu i fleksibilnu konzistenciju. Zatim rasporedite med na list kupusa, obilato premažući zagrijano lišće.
Primjena obloga jednostavan je postupak – samo postavite plahtu stranom premazanom medom izravno na pacijentova prsa. U slučajevima posebno jakog kašlja, može biti korisno upotrijebiti dvije plahte, jednu na prsa, a drugu na leđa.
Za optimalne sigurnosne mjere, stavite omot u plastičnu vrećicu i čvrsto ga omotajte šalom ili ručnikom. Pustite da oblog ostane na mjestu tijekom cijele noći.
- Kad jutro stigne, skinite obloge i očistite kožu brisanjem vlažnom krpom ili ispiranjem zamotanog područja. Kako bi se postigli vidljivi rezultati, preporučljivo je provoditi postupak dosljedno u rasponu od pet do sedam uzastopnih večeri.
Ako tražite alternativna rješenja za liječenje kašlja, postoji tehnika koja uključuje upotrebu sirupa od crne rotkve i meda. Sve što trebate učiniti je napraviti udubinu u rotkvi i zatim je napuniti medom. Ostavite smjesu da odstoji preko noći i imat ćete snažan sirup koji može poslužiti kao vrlo učinkovit lijek protiv kašlja.
Za ublažavanje simptoma kašlja, bronhitisa i laringitisa, utješni napitak može se skuhati toplim čajem s medom i limunom. Po želji, toplo ricinusovo ulje može se koristiti kao alternativa medu za pojačavanje njegovih protuupalnih učinaka. Nadalje, održavanje odgovarajuće hidracije i reguliranje vlažnosti u okolišu može pridonijeti ublažavanju simptoma kašlja.
Opsežni dokazi podupiru učinkovitost ovog nekompliciranog i sveobuhvatnog pristupa liječenju kašlja, koji ne samo da ublažava simptome, već i poboljšava dobrobit dišnog sustava.
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
- Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.