U svakoj vjeri se nalaže da se trebamo truditi da budemo dobri ljudi, te da volimo vlastitu i da poštujemo sve ostale vjere, i na taj način bi trebali svi da razmišljamo.

U skromnim okvirima tuzlanske gimnazije dvadesetih godina prošlog stoljeća ukrstili su se putevi dvojice mladih ljudi predodređenih da postanu istaknute ličnosti srpske povijesti – patrijarha Pavla i Meše Selimovića.

Zauzeo sam mjesto u prvoj klupi. Desno od mene bio je Musliman Meša, dok je lijevo sjedio Hrvat. Postavljeni između njih, postojali smo, kako se to kaže, kao braća po krvi. Unatoč tome, ovo mišljenje nije imalo pravog odjeka jer su prevladavajući izazovi tog doba bili očiti. Postalo je očito da naše razlike – i nacionalne i druge – jedva da će biti priznate, a religija je poprimila pretjerano značenje. U tom smo kontekstu jednostavno bili kolege iz razreda; sjedili su zajedno, Srbin, Hrvat i Musliman“, prisjećao se patrijarha Pavla školskih dana.

  • Cijenjenog pisca Mehmeda Mešu Selimovića, koji je porijeklom iz Tuzle, spominje 44. poglavar Srpske pravoslavne crkve Meša. Intrigantno raskrižje sudbine spojilo je ove dvije značajne figure. Poput patrijarha Pavla, Selimović je podnio tugu obiteljskog gubitka, jer mu je stariji brat Ševkije tragično stradao u Drugom svjetskom ratu.

U pismu oporuke upućenom Srpskoj akademiji nauka i umjetnosti 1976., Meša Selimović je izjavio: “Potječem iz muslimanske obitelji i izjašnjavam se kao Srbin po nacionalnosti. Integriran sam u srpsku književnost, gledajući književno stvaralaštvo u Bosni i Hercegovina, kojoj pripadam, samo kao zavičajno književno središte, a ne posebna književnost srpskohrvatskog književnog jezika.” I patrijarh Pavle i Meša Selimović dali su trajne doprinose književnosti i duhovnosti, ostavivši za sobom značajnu ostavštinu.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.