– Mi se u nastavku našeg današnjega članka malo baziramo na svakodnevna pića i hranu koju konzumiramo. Ubrzani tempo života, doveo je do toga da više i ne pazimo šta jedemo i šta pijemo, a samim time, i više nego škodimo našem zdravlju. Danas donosimo spisak pića koja itekako loše utiču na naša crijeva.

Suprotno uvjerljivim tvrdnjama iznesenim u reklamama, istina iza poželjnosti određenih proizvoda hrane i pića uvelike se razlikuje od onoga što se prikazuje u televizijskim reklamama. Kako sazrijevamo, naše prehrambene navike postaju ukorijenjene i teško ih je prekinuti, a nažalost, mnoge od omiljenih namirnica među tinejdžerima imaju štetne učinke na naše zdravlje. Upoznajte se sa devet najprivlačnijih jela i pića koja, uprkos njihovoj prvobitnoj privlačnosti, nesumnjivo treba izbegavati kada je u pitanju vaš tanjir.

Rast popularnosti zdravih stilova života i sve veći broj pojedinaca koji učestvuju u zdravstvenim kampovima jasan je pokazatelj trenutnog stanja stvari. Ipak, obeshrabrujuće je primijetiti da uprkos usvajanju zdravih navika, prevalencija zdravstvenih problema ostaje nepromijenjena.

  • Ključne teme razgovora: Eliminacija dodanog šećera iz pića: Brojni pojedinci se odlučuju za pića bez šećera ili umjetno zaslađena pića kako bi se klonili slatkih napitaka. Zanimljivi nalazi iz studije objavljene u Journal of General Internal Medicine naglašavaju potencijalne rizike povezane s umjetno zaslađenim gaziranim pićima. Tokom decenijske studije, sprovedeno je sveobuhvatno ispitivanje na preko 2.500 pojedinaca kako bi se procenio uticaj moždanog udara i problema sa krvnim sudovima. Nalazi su bili prilično neočekivani: pojedinci koji konzumiraju napitke koji sadrže umjetne zaslađivače izloženi su povećanom riziku od krvarenja u mozgu, kao i od razvoja bolesti srca i krvnih žila.

Sa nutritivnog stanovišta, važno je biti svjestan potencijalnih opasnosti povezanih s konzumiranjem gaziranih pića. Nutricionistica Amanda Walster istakla je da ova pića imaju potencijal da izazovu nelagodu u stomaku, nadimanje i žgaravicu. Kako bi ublažili ove rizike, stručnjaci savjetuju pojedince da umjereno konzumiraju gazirana bezalkoholna pića. Da rezimiramo, značaj vode se ne može precijeniti. Ključno je unositi dovoljno tečnosti, posebno vode, za održavanje optimalnog zdravlja. Bitno je prepoznati da je svaki pojedinac odgovoran za svoje dobro i da mora donositi informirane odluke u vezi sa svojim zdravljem, uzimajući u obzir potencijalne rizike.

Ispod su namirnice i napitci koji mogu imati štetan uticaj na vaš probavni sistem: Gazirana pića označena kao “bez šećera” zaslužila su titulu najštetnije hrane koja postoji. Osim negativnih efekata o kojima je već bilo riječi u vezi s gaziranim napitcima, ova pića sadrže i umjetne zaslađivače koji se povezuju s raznim zdravstvenim problemima kao što su napadi anksioznosti, pojačana želja za slatkišima i hranom, tumori na mozgu, urođene mane, depresija, epilepsija, migrene. , glavobolje, nesanicu i druge nespomenute komplikacije.

Krofne, nažalost, imaju visok sadržaj trans masti u rasponu od 35 do 40 posto, što ih čini najštetnijim tipom masti za konzumiranje. Ova nezdrava masnoća povezana je s razvojem tumora, kao i bolesti srca i mozga. Osim toga, velikodušna količina šećera posipanog po krofnama dodatno doprinosi njihovom negativnom utjecaju na zdravlje. Vrijedi napomenuti da jedna krofna može sadržavati oko 300 kalorija, što doprinosi ukupnoj nezdravoj prirodi ovih poslastica.

Brojnim studijama je dokazano da redovno konzumiranje prerađenog mesa ima štetne efekte, značajno povećavajući vjerovatnoću razvoja raka debelog crijeva za nevjerojatnih 67 posto. Posebno zabrinjavaju nitrati, preovlađujući sastojak koji se nalazi u ovim vrstama mesa, uključujući i popularne omiljene kao što su viršle. Istraživanja su povezala nitrate s razvojem leukemije kod djece i tumora mozga kod novorođenčadi čije su majke konzumirale značajne količine ove namirnice.

Uprkos poštovanom statusu koji slanina ima u našoj naciji, stvarnost je mnogo alarmantnija. Opsežna istraživanja su otkrila da redovno uživanje u slanini povećava rizik od srčanih bolesti za nevjerojatnih 42 posto i dijabetesa za 19 posto. Naime, studija sprovedena na Univerzitetu Kolumbija otkrila je štetne efekte konzumiranja slanine 14 puta mesečno, što uključuje i oštećenje pluća.

Akrilamid, supstanca koja nastaje tokom kuvanja krompira na visokoj temperaturi, prisutna je u pomfritu zajedno sa prevelikom količinom soli i masti. Nadalje, ulje koje se koristi za prženje se obično ne zamjenjuje često, što rezultira nakupljanjem agenasa koji izazivaju rak. Konzumiranje ovih namirnica dovodi se u vezu sa upalom u tijelu, što je povezano s nastankom tumora, artritisa i srčanih bolesti.

  • Čips zauzima posebno mjesto u našim srcima kao omiljena grickalica, bilo da se prepuštamo bioskopu ili izležavamo na vlastitom kauču dok pratimo TV emisije ili pretražujemo internet. Tipično, čips je prepun soli i masti, a značajan broj njih uključuje mononatrijum glutamat, pojačivač ukusa koji je nedavno povezan sa razvojem tumora. Osim toga, čips je povezan s većom stopom gojaznosti i češćim fluktuacijama raspoloženja.