Topli ljetni mjeseci ponudili su brojne užitke, poput roštiljanja, piknika i izležavanja na terasi. No, s porastom temperatura i prisutnost insekata u našim pićima postala je izraženija.

Kakav je primjeren odgovor kada neočekivani gost završi u čaši? Je li bolje popiti napitak ili ga se baciti? Mikrobiolozi daju konačan odgovor.

Dolazak toplog vremena donosi ne samo ljude, već i razne insekte. Ose, pčele i vinske mušice među najčešćim su “gostima” naših čaša.

Iako ubodi pčela i osa predstavljaju značajnu opasnost, vinske mušice predstavljaju drugačiji problem – u njima se nalazi znatna količina bakterija. Često se nalaze u kantama za smeće ili oko trulog voća, ovi sićušni insekti mogu naići na štetne bakterije poput E. coli ili salmonele.

To naravno dovodi do pitanja je li sigurno konzumirati piće u koje je upala vinska mušica. Prema mikrobiologinji Primrose Freestone sa Sveučilišta u Leicesteru, njezino istraživanje pokazuje da su naša tijela opremljena nositi se s takvim “incidentima”.

Probavni enzimi zajedno sa želučanom kiselinom sposobni su učinkovito eliminirati većinu bakterija koje se mogu naći u pokretu. Stoga, ako vinska mušica slučajno sleti u vaše piće, jednostavno je uhvatite i uživajte u svom piću bez brige. Želudac bez problema podnosi sve bakterije.

  • Naravno, kada se radi o većim ubodnim stvorenjima, oprez je bitan – oni s alergijama trebali bi odmah baciti piće i pripremiti svježe. Ipak, za većinu nas sićušna vinska mušica u čaši ne predstavlja značajnu prijetnju.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.