Iako se o Nikoli Tesli zna skoro sve, sa vremena na vrijeme se pojavi novost koja zainteresuje sve a koja se tiče njega. Danas ćemo pisati o njegovim roditeljima, tačnije o tome gdje njegovi roditelji počivaju, a o čemu se zapravo radi pročitajte u nastavku.

pće je poznato da je Nikola Tesla rođen i odrastao u Smiljanu, slikovitom selu u Lici, gdje mu je otac služio kao svećenik. Posljedično, mnogi pojedinci pretpostavljaju da su njegovi roditelji pokopani na tom mjestu. Ova pretpostavka je, međutim, netočna…

Doista, postoji groblje u Smiljanu, uz pravoslavnu crkvu Svetih apostola Petra i Pavla, gdje je Teslin otac bio svećenik; međutim, važno je napomenuti da Milutin i Đuka Tesla nisu tamo pokopani. Godine 1862. Milutin preuzima dužnost župnika u Gospiću, zbog čega se cijela obitelj seli iz sela u obližnji grad. Tu su Teslini roditelji živjeli do kraja života, a otac mu je preminuo 1879., a potom i majka 1892. godine.

  • Obojica su pokopani na skromnom pravoslavnom groblju u gospićkom naselju Jasikovac. Spomenike je podigao njihov sin Nikola, koji je posljednji put u našim krajevima, nakon smrti majke, bio 1892. godine, a za to vrijeme bio je i u Beogradu od 1. do 3. lipnja.

Groblje u Jasikovcu pretrpjelo je zapuštenost i razaranje tijekom sukoba devedesetih godina. No, u međuvremenu je ukrašen, a nekoliko godina prije restauriran je i grob Teslinih roditelja.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

  • Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.