– Za danas jedna relaksirajuća tema, koja je povezana sa vrtlarstvom. Lijepo vrijeme je tu pred vratima, tako da je idealan termin da se krene sa sadnjom vašeg omiljenog cvijeća. Slijedi i par savjeta koje je to cvijeće sada najbolje i posaditi.
Općenito se vjeruje da begonije posjeduju ljekovita svojstva i promiču dobrobit starijih osoba. Ova biljka simbolizira težnju primatelja za dugim i zdravim životom.
Porodica begonija može se pohvaliti širokim spektrom vrsta koje se broje u tisućama, pa čak i više varijacija. Ove su begonije kategorizirane na temelju njihove strukture korijena, što ih klasificira kao begonije s rizomima, gomoljastim ili vlaknastim korijenjem.
- U vrijeme suše, biljke se oslanjaju na hranu i hidrataciju pohranjenu u svojim debelim, mesnatim izdancima koji se nazivaju rizomi. Ovi rizomi ne samo da služe funkcionalnoj svrsi, već također doprinose ljepoti biljke, pokazujući pune i živahne cvjetove uz ukrasno lišće. Gomolji, s druge strane, imaju zadebljane dijelove koji daju osjetljive korijenske grančice na izvaljen način. Dok stabljike ovih begonija venu tijekom jeseni, gomolji ostaju netaknuti, služeći kao stalni izvor iz kojeg u proljeće izbijaju novi izdanci. Za razliku od svojih primjeraka s rizomima i gomoljima, begonije s vlaknastim korijenjem nalikuju većini biljaka svojim mrežastim korijenskim sustavom. Ove posebne begonije održavaju svoje zeleno lišće tijekom cijele godine.
Vrste različitih veličina, u rasponu od 10 do 60 centimetara, pokazuju brzi rast. Dok se njihovo primarno razdoblje cvatnje događa ljeti, postoje iznimke od ovog obrasca jer nove sorte neprestano cvjetaju. Potječu iz tropskih područja Južne Amerike, Afrike i Azije, vrste rex, elatior i semperflorens nadaleko su poznate i omiljene.
Ime ove vrste begonije je Begonia rex.
Ova vrsta begonije uzgaja se zbog svojih vizualno privlačnih listova, koji dolaze u raznim bojama, oblicima i veličinama. Uspijeva na dobro osvijetljenim mjestima, ali treba izbjegavati izravnu sunčevu svjetlost. Mraz joj je štetan po zdravlje, pa joj odgovara umjerena temperatura oko 18 stupnjeva Celzijusa i umjerena vlažnost tla. Ne podnosi suhi i topli zrak koji se obično nalazi u prostorijama s radijatorima. Tijekom proljetnih i ljetnih mjeseci biljku je preporučljivo gnojiti svaka dva tjedna. Listovi su osjetljivi i potrebno ih je redovito pregledavati na znakove infekcije, koje treba odmah ukloniti. Kako bi se osigurao uravnotežen rast, preporučljivo je povremeno rotirati posudu jer biljka prirodno gravitira prema svjetlu. Nije neuobičajeno da ova begonija tijekom zime uđe u fazu mirovanja, koju karakterizira minimalan rast i gubitak lišća. Za to vrijeme zalijevanje treba znatno smanjiti dok se ne pojave novi listovi. Podrezivanje je općenito nepotrebno za većinu begonija osim ako ne postanu pretjerano duge. Gljivične infekcije predstavljaju značajnu prijetnju, ali se mogu kontrolirati upotrebom fungicida. Kako bi se spriječilo pogoršanje bilo kojeg stanja, važno je izbjegavati prekomjernu vlažnost tla i poticati odgovarajuću cirkulaciju zraka.
Ime ove biljne vrste je Begonia semperflorens.
“Voštana begonija”, višegodišnja biljka, svoj je nadimak dobila po sjajnom, sočnom lišću koje podsjeća na vosak. Ovi listovi dolaze u raznim nijansama, uključujući zelenu, brončanu i crvenkastu mahagonij. Ova biljka cvjeta bijelim, ružičastim ili crvenim cvjetovima cijele godine. Uspijeva u djelomično zasjenjenim područjima s umjerenim temperaturama. Iako preferira blago vlažno tlo, ne smije se previše zalijevati niti izlagati uvjetima natopljenim vodom. Kako bi se osiguralo njegovo zdravlje, preporučuje se redovito hranjenje svaki drugi tjedan. Tijekom kišnih razdoblja važno je zaštititi biljku od prekomjerne vode.
Botanički naziv za ovu biljnu vrstu je Begonia elatior.
- Ova biljka, koja je jednogodišnja, uspijeva u dobro osvijetljenim i prozračenim zatvorenim prostorima, iako se može uzgajati i na otvorenom. Preferira stalnu temperaturu u rasponu od 15 do 21 stupanj Celzijusa tijekom cijele godine. Zalijevanje treba biti umjereno, dopuštajući da se tlo osuši otprilike dva centimetra ispod površine prije ponovnog zalijevanja. Gnojite svaka dva tjedna. Kod uzgoja begonija u zaštićenom prostoru važno je zaštititi se od prisutnosti bjeloušice ili štitastog moljca redovitim prozračivanjem prostorija. Izbjegavajte prskanje cvijeća jer to može dovesti do ružnih tamnih mrlja.
Područja transplantacije i reprodukcije usko su isprepletena.
Tijekom zimske sezone biljka se pažljivo premjesti i stavi u tlo koje je pripremljeno mješavinom treseta, pijeska ili šljunka.