U kasnim 1800-ima, orhideje u cvatu smatrale su se rijetkim i dragocjenim biljkama, često nazivanim “biljkama kraljeva”. Njihova nevjerojatna ljepota i izuzetan šarm postavili su ih kao simbole luksuza i visokog statusa. Suprotno tome, danas se orhideje nalaze u gotovo svakom domu i ubrajaju se među najomiljenije sobne biljke, cijenjene zbog svoje impresivne dugovječnosti i raznolikih vrsta.

Uz pravilnu njegu, orhideja može uspijevati impresivna tri mjeseca. Ipak, mnogi nisu svjesni da ove prekrasne biljke zapravo mogu cvjetati nekoliko puta godišnje ako se pridržavaju nekih osnovnih savjeta za njegu i održavanje. U nastavku su neke preporuke kako bi vaša orhideja ostala zdrava i nastavila cvjetati:

Optimalno osvjetljenje je ključno za orhideje. Ove epifitske biljke prirodno ovise o drveću za podršku umjesto o hrani. U svojim autohtonim staništima uspijevaju ispod guste krošnje drveća, gdje dobivaju meku, difuznu svjetlost. Stoga, kada se uzgajaju u zatvorenom prostoru, orhideje trebaju slične svjetlosne uvjete, koji se često nazivaju “pjegavim” sunčevim svjetlom. Preporučljivo je postaviti ih na mjesto koje ima neizravnu sunčevu svjetlost.

Idealna hidratacija za orhideje uključuje repliciranje njihovog prirodnog staništa tijekom zalijevanja. Umjesto da izravno nanosite vodu iz slavine, uronite biljke u zdjelu napunjenu vodom na 5 do 10 minuta kako biste zajamčili potpunu hidrataciju. Nakon ovog namakanja, ostavite ih da se ocijede najmanje 15 minuta prije nego što ih vratite na izvorno mjesto. Ključno je izbjegavati ostavljanje orhideja uronjenih u vodu dulje vrijeme, jer to može dovesti do truljenja korijena i spriječiti cvatnju.

  • U tropskim područjima poznatim po visokoj vlažnosti, orhideje cvjetaju. Kako bi se potaknuli idealni uvjeti za rast i cvjetanje, važno je održavati vlažnost zraka na približno 60%. Redovito zamagljivanje lišća i cvijeća pomoću finog raspršivača može pomoći u održavanju potrebne razine vlažnosti.

Orhideje cvjetaju na konstantnim temperaturama, idealno između 22 i 30 stupnjeva Celzijusa za sobne vrste. Za očuvanje njihovog zdravlja ključno je izbjegavati nagle promjene temperature i smjestiti orhideje na mjesta zaštićena od propuha i naglih promjena temperature. Osim toga, odgovarajuća cirkulacija zraka ključna je za njihovo opće dobro. Na zdravlje orhideja značajno utječe stanje njihovih korijena, zbog čega je bitno osigurati da korijenje dobiva dovoljno zraka. Kad nisu prenatrpane u svojim posudama, orhideje napreduju jer loš protok zraka može dovesti do viška vlage, štetnika i bolesti. Redovita gnojidba također je ključni faktor u njihovoj njezi.

Kao što je slučaj sa svim biljkama u posudama, hranjive tvari u tlu s vremenom se smanjuju ili se ispiru. Da bi cvjetale i cvjetale, orhideje trebaju stalnu opskrbu hranjivim tvarima. Kako biste poboljšali cvjetanje, primijenite tekuće gnojivo namijenjeno posebno za orhideje. Tijekom proljetne i ljetne sezone, orhidejama svaka dva tjedna dajte gnojivo bogato dušikom kako biste potaknuli rast.

Za trajno zdravlje i cvjetanje orhideja, pravilno presađivanje je ključno. U idealnom slučaju, ove biljke treba presaditi svake 2-3 godine. Znakovi koji ukazuju na potrebu presađivanja uključuju slab rast, usporen razvoj i opušteno lišće. Najbolje vrijeme za presađivanje orhideja je tijekom proljetne sezone, jer se očekuje novi rast. Odaberite novu posudu koja pruža izvrsnu drenažu i pažljivo izvadite orhideju iz stare posude, pazeći da su svi mrtvi korijeni uklonjeni. Osim toga, neophodna je njega biljke nakon cvatnje. Nakon što orhideja završi fazu cvjetanja, svu svoju energiju usmjerava na održavanje cvatnje. Ovo razdoblje je ključno za orhideju, jer joj je potreban odmor da se pomladi.

Umjesto da ga bacite, posvetite mu malo pažnje i nagradit će vas živim novim cvjetovima. Svaka vrsta orhideje ima svoj poseban raspored cvjetanja; dok neki mogu cvjetati samo jednom godišnje, drugi mogu cvjetati i do tri puta godišnje. Kad cvjetovi počnu blijedjeti, odrežite stabljiku točno iznad najbližeg čvora kako biste stimulirali svježi rast. Ako se nova stabljika ne pojavi, a izvorna stabljika postane smeđa i lomljiva, uklonite je pri dnu. U mjesecima koji slijede iz baze lišća izbijaju nove cvjetne stapke. Pridržavajući se ovih smjernica, možete održati zdravlje svoje orhideje i uživati ​​u nekoliko ciklusa cvatnje svake godine, pokazujući prekrasno, dugotrajno cvijeće koje uzdiže vaše životno okruženje.