Danas pišemo o izjavi švajcarskog psiholog Karla Gustava Junga koji je izmio 3 ključne stvari ukoliko želimo uspjeti u životu.
Kada pojedinac posjeduje istinsku želju za nečim i uloži potreban napor, neizbježno je da će se životne okolnosti složiti i utrti put ka ostvarenju njegovih težnji.
Švicarski psiholog Karl Gustav Jung, poznati sljedbenik Sigmunda Freuda, dijelio je uvjerenje da se čuda događaju samo u životima pojedinaca koji su kultivirali plodne temelje.
U svom članku iz 1946. “Duh psihologije” prvi je predstavio teoriju sinkroniciteta, koju je dalje istražio i proširio u svom radu iz 1950. “Sinkronicitet kao princip akauzalnih veza.
Evo rekreiranog teksta: Prema “Psihožurnalu”, ako pojedinac uistinu nešto želi i aktivno ide za svojim ciljem, doživjet će događaje u svom životu koji će u konačnici dovesti do ispunjenja tog cilja.
U početku se događaji mogu činiti slučajnim i bez ikakve veze sa snom. Međutim, kako vrijeme bude odmicalo, svi elementi će se prirodno približavati jedinstvenoj žarišnoj točki.
- Uzmimo, na primjer, službenicu banke koja gaji duboku želju da se bavi poezijom i već neko vrijeme marljivo piše stihove. Jednog sudbonosnog dana odlučuje svoje kreativne radove podijeliti s iskusnim piscem, ali nažalost, u krugu svojih prijatelja ne nalazi takvog poznanika. Međutim, sudbina se umiješa samo dva dana kasnije kada se pjesnik slučajno susreće s iskusnim kovačem riječi koji svojim neprocjenjivim vodstvom pomaže u ostvarenju pjesnikove prve zbirke. Iako se slučajni susret s piscem može činiti kao sreća, on je zapravo ilustracija sinkroniciteta. Jer bez pjesnikova ustrajnog nastojanja da svoje snove pretvori u stvarnost, taj susret ne bi imao nikakav značaj.
Da bi mehanizam sinkroniciteta mogao učinkovito djelovati, potrebna su tri ključna elementa, a svi se u potpunosti oslanjaju na pojedinca. Ti elementi uključuju snove, ciljeve i rad. Bitno je da te težnje budu snažne i nadahnjujuće, sposobne trenutno podići raspoloženje samo jednim spomenom. Nadalje, neophodno je razmišljati o tim težnjama bez ikakvih tragova straha.
Ako ste u nedostatku ideja, postoji korisna vježba koju možete isprobati. Postavite si pitanje: “Kad bih posjedovao čarobni štapić, što bih učinio?” Budite uvjereni, odgovor će se pojaviti, čak i ako se vaše težnje u sadašnjem trenutku čine neostvarivim. Jasnim definiranjem cilja i ocrtavanjem potrebnih koraka za njegovo postizanje premošćujete jaz između prolaznih želja i opipljive stvarnosti. Nema potrebe da se brinete za logistiku ostvarenja svojih snova; život će se prirodno pobrinuti za te detalje.
Samo zamišljanje i strategija nije dovoljno. Djelovanje je imperativ. Čak i ako se cilj čini dalekim, napredak se može postići poduzimanjem postupnih koraka. Nakon što se donese odluka, potrebno je odmah djelovati prema najboljim mogućnostima.
Recimo da imate želju posjetiti Pariz. Možete se jednostavno diviti slikama ovog veličanstvenog grada ili zauzeti proaktivniji pristup dobivanjem strane putovnice, uroniti u francuski jezik i zadubiti se u bogatu povijest i kulturu Pariza. Moguće je da će vas život s vremenom ugodno iznenaditi poklonom avionskih karata za Pariz.
Prema Jungu, kozmos inherentno podržava čovječanstvo i dosljedno promiče njegove pozitivne težnje. Međutim, samo posjedovanje cilja nije dovoljno da se san pretvori u stvarnost. Od presudne je važnosti uložiti marljive napore, umjesto pasivnog ležanja na kauču, i usmjeriti svoje napore na pravi put. Čineći to, okolne okolnosti će se nedvojbeno uskladiti kako bi se olakšalo postizanje željenih rezultata.