– U današnje vrijeme, jako je teško da se ostane pri zdravoj pameti, a samim time i dobar čovjek. Jednostavno, jako je teško među hrđavim ljudima ostati čist, a sljedeća priča koja nam dolazi iz Rusije, će vas bar malo naučiti kako da postanete bar malo dobar čovjek.

Fedor Grigorjevič Uglov, izvanredni ruski kirurg, bio je ne samo cijenjeni akademik brojnih svjetskih akademija, već je nosio i ugledne titule doktora medicinskih znanosti, profesora i stogodišnjaka. Crpeći iz svog osobnog putovanja, osmislio je sveobuhvatan sustav dugovječnosti. Prepoznat od strane Guinnessove knjige rekorda kao najiskusniji kirurg koji se još uvijek bavi svojom profesijom, postigao je izvanredan podvig dostigavši ​​dob od preko sto godina. Proslava njegove stote obljetnice odvijala se upravo usred izvođenja vrlo zamršenog kirurškog zahvata, budući da nitko drugi nije imao smjelosti prihvatiti se takvog zadatka.

  • Ovdje je predstavljeno dvanaest smjernica koje su pridonijele njegovoj dugovječnosti od 104 godine. 1. Što god se dogodilo, nikad ne gubi nadu. Emilija Viktorovna se sjećala svog supruga da se stalno vraćao kući s posla vesele naravi, dijeleći ohrabrujuće i zanimljive razgovore. Svjesno se trudio izbjeći opterećivanje bilo koga negativnim vijestima, fokusirajući se isključivo na širenje pozitivnosti. Njegov dolazak začas bi obasjao cijelu kuću, jer je odisao nepokolebljivim optimizmom.

2. Pokažite ljubav prema svojim voljenima U zreloj dobi od 60 godina, kirurg koji je neumorno radio konačno je ukrstio puteve sa svojom suđenom družicom. Emilija Viktorovna, vrsna kardiologinja, imala je samo 28 godina kada su im se putevi isprepleli. Od tog sudbonosnog susreta nadalje njihova je veza ostala neraskidiva. U dobi od 66 godina poželio je dobrodošlicu svom sinu Gregoriju na svijet. U blaženom razdoblju od 44 godine, par je uživao u radostima skladnog braka. Bavljenje i mentalnim i fizičkim radom osigurava osobni rast i napredak. Prema dr. Uglovu, najučinkovitiji način opuštanja je bavljenje nekom drugom aktivnošću. Poznat po svojim iznimnim vještinama upravljanja vremenom, besprijekorno je uskladio svoje uloge kirurga i pisca.

Tijekom svoje opsežne 70-godišnje karijere u kirurgiji dosljedno je tražio nove strasti i postavljao visoke ciljeve. Usavršio je svoju vještinu u desnorukim i lijevorukim kirurškim tehnikama, što je vrijedno sredstvo koje se pokazalo nezamjenjivim tijekom zamršenih zahvata, čime je naposljetku spasio nebrojene živote. Jednako vladanje njegovim dominantnim i nedominantnim rukama omogućilo mu je da zadrži mentalnu bistrinu iu kasnijim godinama. Ključ za održavanje uma angažiranim i aktivnim je pronaći interes za svaki aspekt života. Čak iu svojim poznim godinama, profesor Uglov uspio je održati i svoje fizičko blagostanje i mentalnu bistrinu.

Pripisao je to svojoj nepokolebljivoj predanosti znanstvenim aktivnostima, što je uključivalo praćenje najnovijih dostignuća u području kirurgije, objavljivanje znanstvenih članaka i nadgledanje medicinskog časopisa. Nevjerojatno, posjedovao je izvanrednu sposobnost prisjećanja poezije, često je s lakoćom recitirao stihove. Taj intelektualni angažman imao je značajnu ulogu u očuvanju njegovih kognitivnih sposobnosti i obrani od demencije. Čvrsto je vjerovao da na životni vijek pojedinca uvelike utječu odluke koje donosi i postupci koje poduzima. Budite suzdržani pri konzumiranju hrane Dr. Uglov, odrastao u velikom kućanstvu s ograničenim sredstvima, od mladosti je stekao razumijevanje važnosti promišljene prehrane i načela fiziologije.

Umjesto da se pridržava stroge dijete, usvojio je uravnotežen pristup konzumirajući raznoliku ponudu hrane u umjerenim količinama, pazeći da njegove porcije ostanu male. Izbjegavajte pretjerano jedenje. „Vitak struk odgovara produljenom životnom vijeku! 6. Održavajte svoju težinu unutar zdravog raspona Smatrao je da višak kilograma ne samo da dovodi do brojnih neugodnosti, već i povećava rizik od raznih bolesti, uključujući visoki krvni tlak, visok kolesterol i aterosklerozu, dijabetes, bolesti srca, bolesti zglobova, bolesti žučnog mjehura i pluća, kao i određene vrste od raka.

Prirodni ritam rada i odmora u vašem tijelu duboko je ukorijenjen. Neophodno je njegovati i njegovati svoje tijelo, osiguravajući mu snagu i vitalnost. Nemojte se ustručavati potražiti liječničku pomoć kada je potrebna; pravovremeni posjeti liječniku su ključni. Čak iu nevjerojatnoj dobi od 100 godina, Fedor Uglov ostao je aktivan i uživao je izvrsno zdravlje. Baveći se svakodnevnim zadacima poput skupljanja drva za ogrjev, čišćenja snijega i upuštanja u planinarenja i skijaške avanture, bio je primjer aktivnog načina života.

Prepoznajući značaj jakih nogu za kirurga koji izvodi dugotrajne operacije, prioritet je jačanju mišića donjih udova i zdjelice kroz čučnjeve, smatrajući to neophodnom vježbom. Posebno je mjesto u njegovu srcu zauzimalo hodanje. Osim toga, posvetio je dosta vremena praksi polijevanja hladnom vodom iz kante, čime je dodatno poboljšao svoje cjelokupno blagostanje.

Prisjećajući se muževljeve disciplinirane rutine, njegova se žena prisjetila kako je on vjerno slijedio njegovu režim. Nikada za kasnonoćna okupljanja, čvrsto je vjerovao da je noć namijenjena odmoru. Bez pomoći budilice, ustajao bi točno u pola devet, uzimajući vremena za brijanje i doručak. Do 9 sati već bi bio u institutu. Vrlo je preporučljivo odustati od navike pušenja i konzumiranja alkoholnih pića.

Kako bi se osigurala učinkovitost svih ostalih sugestija, nužno je suzdržati se od konzumiranja alkohola i duhana. Dr. Uglov, poznat po svojim nepokolebljivim principima, bio je nepokolebljivi trezvenjak koji se uzdržavao ne samo od alkoholnih pića, već i od svih tvari koje sadrže alkohol. Njegujte duboku ljubav i privrženost vlastitoj domovini. Kao istinski domoljub, profesor Uglov gajio je duboku ljubav prema svojoj domovini.

Čvrsto je držao uvjerenje da su otpornost i energija osobe jedinstveno ojačani njihovom vezom s povijesnim naslijeđem svoje nacije i podrijetlom predaka. Važno je činiti ljubaznost prema drugima bez predviđanja bilo kakvog oblika priznanja ili zahvalnosti zauzvrat. Oslanjanje na zahvalnost neizbježno je predodređeno da dovede do razočaranja. Ključ življenja bogate i svrsishodne egzistencije leži u spoju žara prema odabranom zanimanju i istinske empatije prema drugima.

Kada pojedinac posjeduje nepokolebljivu strast prema svom zanatu, u njemu otkriva izvor inspiracije i osobnog prosvjetljenja. Bavljenje svojom profesijom nadilazi puki financijski dobitak, pretvarajući se u poziv koji donosi duboko zadovoljstvo. Njegovanje duha dobronamjernosti, pružanje ruke pomoći i utjelovljenje suosjećanja ulijevaju našu okolinu aurom pozitivnosti i spokoja, pozitivno utječući i na naše fizičko i emocionalno blagostanje. Razmišljao je: “Normalni i prirodni život kršćanina karakterizira nesposobnost suzdržavanja od činjenja dobra. To je urođena prisila.