Lubenica, vladajući vladar ljeta, divna je poslastica za gašenje žeđi koju mnogi vole. Iznenađujuće, unatoč svojoj slatkoj i sočnoj prirodi, lubenica je zapravo klasificirana kao povrće. Međutim, umjesto da ulazimo u prastaru raspravu oko razlike između voća i povrća, istražimo fascinantne i kreativne načine na koje možemo iskoristiti koru lubenice koja se često zanemaruje.

Kroz davna vremena, kora lubenice je imala značajnu vrijednost i svrhu, ali nažalost, kako je društvo postajalo sve više fiksirano na konzumaciju, postupno je nestala u zaboravu.

Kako se svijest o održivosti nastavlja širiti, a poriv za prenamjenom otpada dobiva na zamahu, kora lubenice doživjela je ponovni porast popularnosti. Umjesto da je bacite kao biootpad, otkrijte različite načine na koje možete iskoristiti koru lubenice:

Kora lubenice nudi mnoštvo dobrobiti zbog visokog sadržaja hranjivih tvari, uključujući magnezij i kalij, kao i vlakana i prirodnih aminokiselina. Ova svojstva pridonose regulaciji kolesterola, postupnom otpuštanju šećera u krvotok i smanjenju krvnog tlaka kod osoba s hipertenzijom.

Bijeli i zeleni dijelovi lubenice imaju raznoliku upotrebu, poput miješanja u smoothieje, dodavanja salatama kao nasjeckanih sastojaka ili korištenja u stvaranju marmelade.

Kora lubenice obiluje korisnim svojstvima za kožu. Nakon što se izmiješa, dobivenu smjesu možete nanijeti kao hranjivu kremu na kožu, učinkovito uklanjajući višak masnoće, ublažavajući crvenilo i umirujući nelagodu uzrokovanu opeklinama od sunca.

Prema riječima Krstarice, kora lubenice može poslužiti za više namjena, uključujući i korištenje kao prirodni kompost za gnojidbu biljaka te kao izvor hrane za domaće životinje poput zečeva, svinja ili kokoši.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

  • Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.