U nastavku našeg današnjega članka, govorićemo o tome, koliko je čaj dobar po naše tijelo. Naime, i više je nego poznato da većina čajeva smiruje naš nervni sistem, neki su dobri za bubrege, dok imamo i onih čajeva, poput zelenoga, koji drže našu liniju na mjestu…..

Brojni pojedinci posežu za lijekovima kada se suoče sa zdravstvenim problemima. Ovi farmaceutski proizvodi mogu pogoršati temeljni problem i mogu dovesti do štetnih nuspojava. Stoga, bez obzira na zdravstveni problem s kojim se susrećete, preporučljivo je povjeriti se ljekovitoj moći prirode. Predstavljamo jednu od najregenerativnijih biljaka: majčinu dušicu. Ova biljka jača zdravlje i služi kao prirodni izvor esencijalnih minerala, uključujući željezo, kalij i kalcij. Nadalje, posjeduje antioksidativna svojstva. Timijan ima nekoliko ljekovitih svojstava, koja uključuju: Doprinosi liječenju reumatoidnog artritisa, ublažava kašalj i bronhitis te pomaže u regulaciji krvnog tlaka. Osim toga, bavi se kroničnim umorom i astmom dok potiče proizvodnju crvenih krvnih stanica.

Također se bori protiv vrtoglavice i multiple skleroze. Posljedično, dosljedna konzumacija pokazala se vrlo korisnom za cjelokupno zdravlje. Prirodni napici: Potrebni sastojci uključuju šaku majčine dušice, svježe ili suhe, jednu šalicu vode i med, koji nije obavezan. upute: Započnite temeljitim ispiranjem majčine dušice prije nego što je stavite u zdjelu. Zatim zakuhajte vodu i njome prelijte majčinu dušicu. Nakon nekoliko minuta nastavite s ocjeđivanjem smjese. Ako želite slađi okus, dodajte med. Svakodnevna konzumacija ovoga donijet će zadovoljavajuće rezultate. „U domu gdje je čaj, stanuje i nada“, samo je jedan od brojnih posveta sastavljenih u čast ovog okrepljujućeg aromatičnog napitka.

  • Ova tvrdnja je izrečena bez uljepšavanja, jer promišljeno odabran čaj posjeduje sposobnost pomlađivanja duha, uma i tijela. Biljni čajevi sadrže obilje aktivnih ljekovitih spojeva, uključujući alkaloide, glikozide, gorke tvari i tanine. Neophodno je pažljivo kombinirati ove čajeve, a pri kupnji je poželjno birati one koji su dobiveni iz organskog uzgoja jer nisu bili podvrgnuti raznim pesticidima, herbicidima ili umjetnim gnojivima. Nakon odabira visokokvalitetnog proizvoda, sljedeći korak je priprema i uživanje u utješnoj šalici čaja koja ima potencijal značajno poboljšati vaš dan.

Čaj kao terapeutsko sredstvo – sorte i primjena Svaki botanički primjerak posjeduje jedinstvena svojstva i ljekovita svojstva; u određenim slučajevima može biti dovoljna samo jedna biljka, dok u liječenju određenih zdravstvenih stanja može biti potrebna kombinacija više biljaka da bi se postigao željeni rezultat, koji se ostvaruje samo njihovom sinergističkom interakcijom. Zeleni čaj – za dijabetes i mršavljenje Među raznim vrstama čajeva, zeleni se čaj ističe kao jedan od najpriznatijih, pripisujući mu se brojnim zdravstvenim prednostima.

Posebno je učinkovit za mršavljenje, prvenstveno zbog prisutnosti katehina u ekstraktu zelenog čaja, prirodnog antioksidansa koji pospješuje metabolizam. Osim toga, spojevi koji se nalaze u zelenom čaju podižu razinu hormona koji olakšavaju smanjenje masnoće. Konzumacija zelenog čaja povezana je s povećanjem brzine metabolizma i ubrzanjem sagorijevanja masti. Istraživanja koja su u tijeku nastavljaju istraživati ​​učinke ovog čaja na dijabetes, smanjenje stresa i njegova zaštitna svojstva protiv štetnog UV zračenja i virusnih infekcija.

Uz zeleni čaj, dijabetičarima se posebno preporučuje čaj od cimeta. Kamilica služi kao primjerna ilustracija onih “kućnih lijekova” koji su prije tri desetljeća bili predmet ismijavanja, a sada ih medicinska znanost ponovno otkriva zbog njihovih značajnih dobrobiti. Od ove se biljke može skuhati čaj koji se posebno preporučuje ženama koje imaju bolne menstruacije. Bilo da se konzumira kao čaj, koristi se u kupkama ili se koristi za masažu trbuha, kamilica se savjetuje osobama koje pate od gastrointestinalnih smetnji, grčeva, proljeva i bolova u crijevima; također je poznat po svojoj sposobnosti da potiče zacjeljivanje rana i sprječava infekciju.

Osim toga, pokazao se učinkovitim u ublažavanju raznih vrsta bolova. U obliku losiona ili obloga, kamilica uspješno liječi upalu vjeđa. Nadalje, dobro je dokumentirano da žene u nordijskim zemljama, koje se često nazivaju “nordijske plavuše”, koriste kamilicu za održavanje zlatnog sjaja svoje kose. Nasuprot tome, čaj od koprive služi kao izuzetno sredstvo za detoksikaciju organizma. Poboljšava blistavost kože i rješava probleme povezane s aknama i raznim kožnim bolestima. U biljnoj medicini, čaj od koprive koristi se među ostalim za bolesti jetre i žuči, poremećaje spavanja, želučane grčeve, čireve, bolesti dišnog sustava.

U preventivne svrhe dnevno se može popiti šalica čaja od koprive, koja se pokazala dobrom u borbi protiv virusnih i bakterijskih infekcija. Žuti čaj se proizvodi na sličan način kao i zeleni čaj, s tom razlikom što se podvrgava kraćem sušenju proces. Uz umjerenu konzumaciju pozitivno utječe na srce i krvne žile, pomaže u normalizaciji krvnog tlaka te utječe na cirkulaciju i protok krvi. To zauzvrat potiče obnovu stanica i poboljšava opskrbu kisikom i hranjivim tvarima, pridonoseći mladolikom i estetski ugodnijem izgledu kože.

Osim toga, ovaj čaj pomaže u eliminaciji štetnih tvari iz organizma, pa se preporuča u fazama detoksikacije. Crni čaj je najniže rangiran među čajevima u pogledu sadržaja antioksidansa, što je rezultat njegovog složenijeg procesa proizvodnje koji dovodi do razgradnje određenih nutrijenata. Nasuprot tome, zeleni i žuti čaj obiluju antioksidansima. Unatoč tome, crni čaj nudi niz korisnih učinaka na zdravlje, hvaleći se i antibakterijskim i antioksidativnim svojstvima. Doprinosi jačanju imunološkog sustava, sadrži polifenole koji štite stanice od oštećenja te pomaže u smanjenju viška masnoća u borbi protiv stresa. Ova svojstva ga dovoljno kvalificiraju za uvrštenje na popis čajeva koji se smatraju ljekovitim.