– Žene koje uđu u menopauzu, znaju da budu jako neugodne po prirodi, jer im tada hormoni jednostavno divljaju. Tada uobičajeno dolazi i do toga, da ta žena odjednom ima problema sa kilogramima, a nikada ih nije imala…

Postizanje i održavanje zdrave težine postaje sve veći izazov kako starimo. Za žene, iskustvo menopauze uvodi hormonsku neravnotežu zajedno s raznim drugim promjenama koje utječu na tijelo. Žene koje su u menopauzi i žele smršaviti mogu pronaći značajne prednosti dodavanjem ove namirnice svojoj prehrani. Tajna je u konzumaciji izuzetno hranjive keto namirnice – avokada. Ovo moćno rješenje ne samo da pomaže u mršavljenju, već i poboljšava opću dobrobit. Reguliranje tjelesne težine može predstavljati poteškoće mnogim ženama tijekom faze menopauze.

Iako se obično smatra da su krivci loše prehrambene navike i nedostatak tjelesne aktivnosti, bitno je priznati da hormonalne promjene također mogu igrati ulogu u neželjenim promjenama u sastavu tijela. Vjerojatnost debljanja se povećava kako razine estrogena i progesterona opadaju. Da biste izbjegli pretilost, ključno je održavati uravnoteženu prehranu, sudjelovati u dosljednoj tjelesnoj aktivnosti i uključiti metode detoksikacije. Namirnice poput slatkih proizvoda, masnih i slanih grickalica i brze hrane treba svesti na minimum. S druge strane, određene se namirnice posebno potiču kao pomoć pri mršavljenju, a izvanredni avokado jedan je od najznačajnijih. Iako srednji avokado ima 234 kalorije i sadrži manso, on ne pridonosi debljanju. Ova superhrana pruža prepoznatljivu kombinaciju vlakana i masnoće, za koju se pokazalo da produljuje osjećaj sitosti i smanjuje apetit.

  • Nalazi studije pokazuju da su oni koji su uključili avokado u svoje obroke imali smanjenu ukupnu potrošnju kalorija, osobito za ručak, što je rezultiralo učinkovitim gubitkom težine. Osim toga, smatra se da avokado ima karakteristike koje podržavaju održavanje zdrave ravnoteže estrogena u tijelu. Značajna komponenta u avokadu, manoheptuloza, ključna je za povećanje upotrebe inzulina i borbu protiv inzulinske rezistencije. Svojom savršenom kombinacijom biljnih masti, vlakana i ugljikohidrata, avokado učinkovito potiče povećano sagorijevanje masti u vašem tijelu.

Menopauza, koja se često naziva završetkom menstruacije, označava završetak reproduktivne faze žene i prirodni je aspekt starenja. Ovaj prijelaz se događa kada se funkcija jajnika smanjuje, što rezultira smanjenom proizvodnjom glavnih ženskih spolnih hormona, estrogena i progesterona. Unutar jajnika, vanjski sloj, ili korteks, sadrži folikule, koji su tekućinom ispunjene vrećice koje sadrže jajašca. Svaki mjesec se počinje razvijati različit broj jajašaca, obično u rasponu od 3 do 10; međutim, samo jedno jaje u potpunosti sazrijeva i otpušta se u jajovod kada folikul pukne, što je proces koji se naziva ovulacija.

Tijekom cijelog procesa sazrijevanja, hormoni koje otpuštaju folikuli u ženskom tijelu ključni su za napredovanje njenog menstrualnog ciklusa. Za razliku od muškog reproduktivnog sustava, koji kontinuirano stvara nove spermatozoide do kasnijih faza života, žene svoje folikule iscrpljuju dosljedno tijekom života. Sa smanjenjem količine folikula, smanjuje se i funkcija jajnika. Proces starenja jajnika počinje i prije rođenja, budući da u tom razdoblju sadrži najveći broj folikula. Oko 20. tjedna trudnoće, broj folikula doseže vrhunac na oko 7 milijuna. Međutim, ta brojka značajno opada rođenjem, padajući na otprilike 1 do 2 milijuna.

Tijekom djetinjstva nastavlja se lupanje folikula, što dovodi do procijenjenih 200-300 tisuća folikula do početka puberteta i početka prvog menstrualnog ciklusa. Vjeruje se da će tijekom svojih reproduktivnih godina prosječna žena doživjeti otprilike 380 do 400 menstrualnih ciklusa, tijekom kojih će ovulacijom osloboditi oko 400 zrelih jajnih stanica. Ovaj proces sazrijevanja koristi oko 15.000 do 20.000 folikula. Kako se žene približavaju dobi od 40 godina, dolazi do daljnjeg opadanja broja folikula, što dovodi do neredovitijih menstrualnih ciklusa.

Menopauza nastupa kada se iscrpe ženske zalihe folikula, koji se obično nazivaju jajašcima. Ovaj prekid menstrualnog ciklusa uzrokuje zastoj u proizvodnji hormona, što dovodi do raznih kliničkih simptoma. Tkiva koja su najviše pogođena ovim promjenama su ona koja značajno ovise o hormonima, posebice o estrogenu. Među tim tkivima su mozak, koža, sluznice, urogenitalni sustav, kosti i krvne žile. Promjene koje se događaju unutar tijela imaju dubok utjecaj na kvalitetu života žene i, što je još kritičnije, povećavaju vjerojatnost kroničnih bolesti poput kardiovaskularnih stanja, osteoporoze i senilne demencije.