– U ovim danima, kada temperature idu preko 30 strepeni, naš organizam itekako zahtijeva jako puno tekućine. Međutim, jako veliki procenat osoba jednostavno obožva da pije gazirana, kao i pića koja su na energetskoj bazi, odnosno puna su šećera….
U našim je krajevima u posljednje vrijeme dosta toplo, a temperature su se penjale i do 40 Celzijevih stupnjeva iako je lipanj. Dok pojedinci traže različite metode za borbu protiv vrućine, nisu svi ovi pristupi korisni za naše tijelo. Profesor dr. Ranko Raičević, pročelnik Katedre za neurologiju Akademije medicinskih znanosti i redoviti profesor Medicinskog fakulteta VMA u Beogradu, te predsjednik Društva neurologa Srbije, nedavno je razotkrio mogućim učincima izbora pića tijekom vrućih ljetnih mjeseci i primjerenom korištenju klima uređaja. Nalazi profesora dr. Raičevića imali su značajan učinak, a mnoge su začudili, jer se čini da većina dijeli istu grešku.
U svom gostovanju na TV “Prva” iskreno je govorio o nizu štetnih navika i njihovim mogućim posljedicama. Ekstremne temperature stvaraju nelagodu koja pogađa sve. Kako temperatura raste, krvne žile koje opskrbljuju bitne organe poput mozga, srca i bubrega šire se. Čak i onima optimalnog zdravlja teško je izdržati takve uvjete. Za pojedince s postojećim vaskularnim problemima u mozgu ili srcu, ove povišene temperature potiču situaciju koja može dovesti do ozbiljnije štete. Konkretno, postoji rizik od hipoksije u mozgu, što ukazuje na nedovoljan protok krvi i hranjivih tvari. To može dovesti do sniženja krvnog tlaka. Ključno je razumjeti da se ove nuspojave mogu pojaviti čak i bez pridržavanja odgovarajuće terapije.
Ove spoznaje iznio je predsjednik Društva neurologa Srbije gostujući u emisiji Prva TV. Istaknuo je nužnost izbjegavanja aktivnosti na otvorenom između 10 i 16 sati, u razdoblju kada je UV zračenje najveće, te naglasio važnost održavanja dobre hidratacije običnom vodom. Nadalje, odlučno je obeshrabrio unos gaziranih pića i upozorio na konzumaciju alkohola. Neophodno je uvijek nositi bocu negazirane vode jer prekomjerna konzumacija specifičnih iona može rezultirati nepravilnim srčanim ritmom.
Voda je i dalje najbolja opcija za piće. Iako nemam ništa protiv toga da mladi povremeno uživaju u sokovima, oni s postojećim zdravstvenim problemima moraju biti oprezni. U takvim slučajevima, čvrsto savjetujem da se ne konzumira alkohol, jer ne samo da širi krvne žile, već i smanjuje unos kisika u mozak i srce. U razdobljima ekstremnih temperatura konzumacija alkoholnih pića predstavlja povećanu opasnost, posebno jakih alkoholnih pića. U sparnim ljetnim jutrima, pojedinci se ponekad mogu probuditi s snažnom glavoboljom, što dovodi neurologa do toga da ispita je li ta bol posljedica jake vrućine.
Zapravo, postoje uobičajene situacije koje dovode do poremećenog sna, često prekinutog potrebom za hidratacijom vodom, a ionizacija okolne atmosfere također doživljava promjene. Klima uređaji postali su standardna značajka tijekom letova, a neki ljudi odlučuju spavati s uključenim uređajem, čak i protiv strogih savjeta medicinskih stručnjaka. Namjena klima uređaja je stvoriti rashladnu atmosferu u prostoru, a ne promijeniti okolinu u nešto sasvim drugo.
Cilj je stvoriti okruženje s temperaturom koja je otprilike šest ili sedam stupnjeva različita od vanjske, što dovodi do ugodne atmosfere. No, uočeno je da se pri ulasku u prodavaonicu nerijetko postavlja temperatura od 18 Celzijevih stupnjeva, što potvrđuje i dr. Raičević, ističući sljedeće: Kako bi se tijelo prilagodilo promjenama temperature, bitno ga je postupno izlagati različitim temperaturama. Zbog toga stručnjaci savjetuju održavanje unutarnje i vanjske temperaturne razlike od pet do šest stupnjeva, iako neki preferiraju raspon od deset do petnaest stupnjeva, zaključio je.