- U nastavku našeg današnjega članka govorićemo o bosiljku, koji je poslije peršina najpoznatiji začin na svijetu. Međutim, pored kuhinje, on je jako koristan i zdrav u samom segmentu zdravlja, a jako je dobar i za razne dijagnoze….
Bosiljak, hvaljen kao vrhovni vladar biljaka, ima ogromnu vrijednost kao snažan antioksidans i učinkovit organski antibiotik. Cijenjena od davnina, ova cijenjena biljka prepuna je korisnih fitonutrijenata. Uzgajan posebno zbog svojih ljekovitih listova i sjemenki, ovaj višegodišnji zeljasti začin ističe se svojim terapeutskim svojstvima. Idealno okruženje za optimalan rast ove biljke sastoji se od toplih i tropskih uvjeta. Bosiljak, biljka s više od 60 identificiranih varijacija, općenito se klasificira u tri osnovne kategorije: slatki bosiljak, ljubičasti bosiljak i bosiljak.
- Održavanje bosiljka je povjetarac, bilo da se uzgaja vani ili unutra. Za gušći rast i nicanje svježih grančica preporučljivo je redovito podrezivati cvjetne pupoljke. Preporuča se napraviti rezove ispod lišća na izduženim, tankim stabljikama. Ne samo da svježi bosiljak ima ugodan, zemljani miris, već je i bogat esencijalnim nutrijentima. Ova biljka vrijedan je izvor vitamina K, koji ima ključnu ulogu u poticanju zgrušavanja krvi. Samo dvije žlice bosiljka mogu osigurati impresivnih 29% preporučenog dnevnog unosa ovog vitalnog vitamina.
Bosiljak je opremljen vitaminom A i beta-karotenom, snažnim antioksidansima koji štite stanične membrane raznih organa, poput krvnih žila, od štetnih učinaka slobodnih radikala. To služi za sprječavanje oksidacije kolesterola u krvotoku, čime se u konačnici smanjuje vjerojatnost ateroskleroze, srčanog i moždanog udara. Osim obilja vitamina i minerala poput željeza, kalcija, magnezija, vitamina C i kalija, biljka također posjeduje antibakterijska svojstva i flavonoide koji čuvaju DNK. Bosiljak je poznat po svojim raznim ljekovitim svojstvima, koja uključuju:
U kombinaciji s češnjakom, postaje nevjerojatno moćan prirodni antibiotik, iskorištavajući svoja antioksidativna svojstva i pružajući moćnu obranu od štetnih bakterija. Proces pročišćavanja krvnih žila uključuje učinkovito uklanjanje LDL kolesterola, što rezultira čistim i zdravim arterijama. Nadalje, bosiljak se koristi za prevenciju i liječenje širokog spektra zdravstvenih problema, uključujući glavobolje, proljev, zatvor, kašalj, parazite, bradavice, bolesti bubrega i brojne druge tegobe. Bosiljak, esencijalni začin koji se koristi u brojnim jelima, poznat je po svojim nutritivnim svojstvima, zbog čega se smatra jednom od najzdravijih biljaka na svijetu.
Član obitelji metvice, bosiljak je jednogodišnja biljka koja ima oblik grma i doseže visinu između 20 i 60 cm. Porijeklom je iz tropskih područja od središnje Afrike do jugoistočne Azije. Cijela biljka ima ugodan miris, a listovi su posebno mirisni i slatkog, oštrog okusa. Sa svojim divnim i aromatičnim mirisom, ovaj je začin postao omiljeni sastojak u sofisticiranim kulinarskim tradicijama raznih svjetskih kuhinja, posebno u talijanskoj i francusko-primorskoj kuhinji. Bosiljak sadrži flavonoide, poput orientina i vicenija, koji štite stanicu. Ovi flavonoidi topivi u vodi štite staničnu strukturu i kromosome od štetnog zračenja i oksidacije. Štoviše, bosiljak posjeduje antibakterijska svojstva koja sprječavaju rast i razmnožavanje bakterija.
Ta se svojstva ne pripisuju flavonoidima, već lako hlapljivim uljima prisutnim u bosiljku, uključujući estragol, linalol, cineol, eugenol, sabinen, mircen i limonen. Provedeno je opsežno istraživanje eugenola, spoja prisutnog u hlapljivim uljima bosiljka, zbog njegove sposobnosti da inhibira funkciju enzima ciklooksigenaze u ljudskom tijelu. Ova posebna karakteristika eugenola dopušta pripisivanje protuupalnih svojstava bosiljku, čime se omogućuje ublažavanje upalnih bolesti i stanja, uključujući one povezane s reumatoidnim artritisom i upalnim bolestima crijeva.
Kako bi se očuvala maksimalna nutritivna vrijednost i intenzivan okus bosiljka, preporučuje se ovu biljku uvrstiti u obroke pred kraj termičke obrade jer su njegova visokovrijedna ulja vrlo hlapljiva. Kada se radi o izboru između svježe ili suhe biljke, uvijek je preporučljivo odlučiti se za prvo zbog obilja nutritivnih svojstava koja se nalaze u živoj biljci. Poboljšajte okuse svojih jela na bazi sira dodavanjem bosiljka, unesite divnu aromu u svoju juhu od rajčice ili započnite dan s ukusnim omletom jednostavnim dodavanjem ove svestrane biljke.