U situacijama kada temperatura prelazi 35 Celzijevih stupnjeva, pojedinci se često odlučuju iz hladnjaka uzeti ohlađenu čašu vode kao sredstvo za pomlađivanje. Međutim, unatoč početnoj privlačnosti, ova radnja ima potencijal biti štetna, a ne korisna. Iako je možda teško dokučiti, čaša vode umjerene temperature nudi veće dobrobiti vašem tijelu u usporedbi s ledeno hladnom, zbog čega je nepotrebno odlučivati se za toplu vodu.
Dok se općenito preporučuje tuširanje hladnom vodom, stručnjaci u ovom području ne preporučuju korištenje hladne vode. Sada ćemo otkriti štetne osobine hladne vode dok ćemo istovremeno prikazati povoljne osobine tople vode. Konzumacija hladne vode može negativno utjecati na probavu.
Na suženje naših krvnih žila utječe hladna voda i druga rashlađena pića poput sokova, shakeova i gaziranih pića. To ne bi bilo toliko zabrinjavajuće da to ne ometa probavu nedavno konzumirane hrane i usporava proces hidratacije tijela.
Fizički oblik ostaje lišen ikakve vitalnosti ili snage.
Kada konzumiramo ohlađeni napitak, naše tijelo aktivno ometa asimilaciju vitalnih nutrijenata koji nam daju energiju. Začudo, naše tijelo troši vlastite zalihe energije kako bi održalo unutarnju temperaturu organizma, unatoč tome što vjerujemo da smo ga učinkovito ohladili i olakšali. Ovaj određeni odgovor može čak rezultirati smanjenjem razine hidratacije, što je potpuno suprotno našem željenom cilju.
Prednosti korištenja tople vode su brojne.
Ispijanje čaše vode umjerene temperature može pospješiti i ubrzati proces hidratacije organizma. Ova jednostavna radnja ne zahtijeva dodatni utrošak energije i ostavlja osjećaj pomlađenosti.
Istovremeno, tijelo je potaknuto da aktivira svoje inherentne probavne enzime, što rezultira oslobađanjem esencijalne energije. Time se olakšava i lakša probava, te se sprječava bilo kakva nelagoda ili težina u želucu, prenosi Prva.
- Kako biste se pripremili za nadolazeće izazove, stručnjaci predlažu da dan započnete ispijanjem čaše mlake vode s nekoliko kapi svježe iscijeđenog limuna.
U početku će vam možda biti teško zamijeniti hladnu vodu toplom, ali nakon što uspješno izvršite ovaj prijelaz, nakon kratkog vremena počet ćete opažati mnoštvo korisnih transformacija u sebi.
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
- Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.