Za danas smo spremili i jednu temu, a koja je usko povezana sa zdravljem, a vjerujemo da među vama ima i onih koji imaju probleme sa štitnom žlijezdom. Žene prednjače sa ovim dijagnozama, a slijedi i par savjeta na ovu temu….

Štitnjača, mala struktura smještena na prednjem dijelu vrata, neophodna je za regulaciju brojnih ključnih tjelesnih funkcija. Kako navodi Američko društvo za endokrinologiju, ova žlijezda proizvodi dva hormona, trijodtironin (T3) i tiroksin (T4), koji igraju značajnu ulogu u upravljanju metabolizmom, rastom, razvojem i raznim drugim vitalnim procesima.

Neravnoteža u proizvodnji ovih hormona može dovesti do problema sa štitnjačom, kao što su hipotireoza (smanjena funkcija štitnjače), hipertireoza (pojačana funkcija štitnjače) i Hashimotova bolest (autoimuni poremećaj), a sve to može imati ozbiljne implikacije na zdravlje. Potpora zdravlju štitnjače odgovarajućom prehranom bogatom hranjivim tvarima koje poboljšavaju njezinu funkciju ključna je. Stručnjaci za prehranu i dijetetiku iz Eating Wella predlažu posebne namirnice koje potiču rad štitnjače, a također preporučuju izbjegavanje onih koje bi mogle štetiti njezinoj učinkovitosti.

Selen je esencijalni mineral za održavanje zdravlja štitnjače, a brazilski oraščići njegov su izvrstan izvor. Savjetuje se konzumiranje samo jednog brazilskog oraha dnevno, jer ta količina može uvelike podržati optimalan rad štitnjače. Nadalje, morske alge sadrže visoku razinu joda koji je ključan za pravilan rad štitnjače. Unatoč tome, važno je pažljivo upravljati unosom joda jer prevelika količina može dovesti do štetnih učinaka, osobito kod osoba s Hashimotovom bolešću.

Stoga je savjetovanje s liječnikom ključno prije donošenja bilo kakve odluke o povećanju unosa joda promjenama u prehrani ili dodacima prehrani. Jaja su vrlo hranjiva i korisna za zdravlje štitnjače. Oni su izvrstan izvor proteina, kolina i vitamina B12, zajedno sa selenom, jodom i tirozinom, esencijalnom aminokiselinom vitalnom za proizvodnju hormona štitnjače. Slično tome, govedina nudi usporedive prehrambene prednosti; nije samo dobar izvor proteina i željeza, već sadrži i cink, mineral koji jača imunološki sustav i podržava funkciju štitnjače.

Povrće bogato antioksidansima i vitaminima B, uključujući lisnato povrće poput špinata, igra važnu ulogu u održavanju zdravlja štitnjače. Antioksidansi koji se nalaze u ovom povrću štite štitnjaču od oksidativnog oštećenja, dok su vitamini B nužni za razne metaboličke procese u tijelu, uključujući one koji utječu na rad štitnjače. Kuhanje povrća kao što je bok choy i cvjetača je preporučljivo jer smanjuje utjecaj goitrogenih tvari prisutnih u tim namirnicama. Goitrogeni mogu poremetiti proizvodnju hormona štitnjače, ali kuhanje umanjuje njihove štetne učinke.

Nasuprot tome, iako se proizvodi od soje često smatraju zdravom opcijom, oni mogu umanjiti učinkovitost lijekova za štitnjaču, posebno za one s hipotireozom. Kako bi se spriječilo smanjenje učinkovitosti liječenja, stručnjaci preporučuju pričekati najmanje jedan sat nakon uzimanja lijeka prije konzumiranja soje. Kofein, prisutan u kavi i energetskim pićima, može imati negativne učinke na osobe s hipertireozom. Visok unos kofeina može dovesti do pojačane tjeskobe i ubrzanog rada srca, pogoršavajući simptome povezane s hipertireozom. Kao rezultat toga, preporučljivo je da osobe s poremećajima štitnjače budu oprezne u pogledu konzumacije kofeina.

Kada razmatramo hranu koja može poremetiti ravnotežu hormona štitnjače, ključno je izbjegavati prehranu s visokim udjelom šećera. Prehrana bogata rafiniranim šećerima može povećati vjerojatnost pojave problema sa štitnjačom i dijabetesa. Nadalje, trans masti prisutne u prženoj hrani, grickalicama i margarinu također mogu ometati zdravlje štitnjače i nepovoljno utjecati na rad mozga. Stoga je bitno ograničiti konzumaciju ovih nezdravih masti.

Ovi prijedlozi jasno pokazuju da je prehrana ključna za održavanje zdravlja štitnjače i izbjegavanje mogućih poremećaja. Od vitalne je važnosti održavati razinu hormona štitnjače uravnoteženom za opću dobrobit, stoga je preporučljivo potražiti savjet nutricionista ili liječnika prije velikih promjena u prehrani. Dobro strukturiran plan prehrane, bogat hranjivim tvarima koje promiču zdravlje štitnjače, može pomoći u održavanju pravilnog rada štitnjače i spriječiti ozbiljnije zdravstvene probleme.