Za danas smo vam spremili jedan sjajan člaanak, koji će vam definitivno pomoći u odluci da započnete neki svoj mali poslovni obrt. Naime, ako imate samo jedan komad zemlje, jako lako bi se već sada mogli početi baviti ovim poslom….

Bavljenje uzgojem biljaka predstavlja znatan izazov, zahtijeva pažljivo razmatranje isplativosti različitih usjeva i vremenskog okvira potrebnog za postizanje povrata ulaganja. Ipak, postoje posebne kulture koje su posebno preporučljive za početnike, a prvenstveno se sastoje od ljekovitih biljaka. Ukoliko ste u nedoumici kako pokrenuti poslovni pothvat i posjedovati zemljište, važno je napomenuti da posljednjih godina raste potražnja za ljekovitim biljem, kako u zemlji, tako iu svijetu. Potrebna razina ulaganja relativno je niska u usporedbi s drugim poljoprivrednim praksama, a potrebno održavanje zemljišta je minimalno.

Cijena uzgoja jednog hektara mente, kamilice, nevena ili drugog ljekovitog bilja kreće se od 1200 do 2500 eura. Ova sredstva omogućuju kupnju sjemena, uzgoj ljekovitog bilja i očuvanje zemlje. Nasuprot tome, ako je cilj modernizirati marketing ljekovitog bilja, potrebno je dodatno uložiti stotinjak eura za nabavu dekorativne ambalaže, čime se povećava tržišna privlačnost proizvoda. Kada se uzmu u obzir svi čimbenici, prihod od ovog poduzeća može se kretati od 2.500 do 6.500 eura po hektaru. Bijeli sljez Investicija od približno 2.000 eura po hektaru daje cijenu od oko 5 eura po kilogramu, što rezultira prinosom manjim od 1.500 kilograma po hektaru.

To znači prihod od 6.500 eura po hektaru, uz minimalnu dobit od 4.500 eura po hektaru. Neven Potrebna investicija je oko 1800 eura po hektaru, a cijena cvijeta oko 4 eura po kilogramu. Očekivani prinos je oko 1.000 kilograma po hektaru, što rezultira prihodom od oko 4.000 eura po hektaru i zaradom od oko 2.000 eura po hektaru. Bosiljak Investicija iznosi oko 1.200 eura po hektaru, s cijenom većom od 1 eura po kilogramu.

Prinos se procjenjuje na oko 2.000 kilograma po hektaru, što rezultira prihodom od oko 2.500 eura po hektaru i dobiti od oko 1.300 eura po hektaru. Stručnjaci preporučuju uzgoj višegodišnjih ljekovitih biljaka jer su one uglavnom isplativije. Važno je prepoznati da postoji razlika u tržišnim cijenama organski i konvencionalno uzgojenih biljaka, pri čemu organske kulture imaju znatno više cijene. Nadalje, važno je razumjeti da na profitabilnost utječe dostupnost sezonske radne snage, prisutnost odgovarajuće opreme za visokokvalitetnu preradu nakon berbe te adekvatan transport, prenosi portal Smartwatering.rs.

Istraživanje pod nazivom „Mogućnosti gajenja lekovitog i aromatičnog bilja na području grada Valjeva“, koje je pre nekoliko godina sprovela Poljoprivredna stručna i savetodavna služba grada Valjeva u saradnji sa JP „Agrorazvoj – Valjevske doline“, pokazalo je da region posjeduje izvanredne uvjete pogodne za uzgoj gotovo svih vrsta ljekovitog bilja koje se nalazi u Srbiji, što se pokazalo isplativijim od ostalih poljoprivrednih kultura. Svetlana je objasnila da mediteranska biljka, primjerice, može donijeti značajnu zaradu zbog desetogodišnjeg ciklusa rasta i razvoja. Svake godine ovo postrojenje ostvaruje stalan prihod uz minimalna ulaganja.

Za uzgoj limunske trave na hektaru zemlje potrebna su početna ulaganja u sjeme, gnojiva, radnu snagu i mjere zaštite tijekom prve godine. Prosječan urod je oko 1,5 tona, što rezultira prihodom od oko 300 eura. Onima koji su zainteresirani za Agroklubovu proizvodnju ili slične pothvate, Europska unija nudi razne natječaje i mogućnosti financiranja kao pomoć. Među najpoznatijim inicijativama je IPARD program, koji su naširoko prepoznali poljoprivrednici u Srbiji. Do danas je oko 1300 poljoprivrednika iskoristilo bespovratna sredstva EU-a za poticanje ruralnog razvoja.