Na Balkanju je u julu mjesecu izuzetno vruće i temperature se penju i preko 40 stepeni. Posebno je teško u gradovima gdje nema puno zelenih površina i gdje se betom i asfalt užare.
- Posljednjih nekoliko dana naše je krajeve zahvatila velika vrućina s temperaturama koje su se penjale i iznad 40 stupnjeva, što je kod nas nepoznata pojava. Svatko se pojedinac na svoj način bori s ovom izazovnom okolnošću, a oni kojima nedostaje klimatiziranih prostora mogu upotrijebiti nekoliko pametnih strategija kako bi pronašli olakšanje. Ako vašoj kući nedostaje klima uređaj, ne morate očajavati. Umjesto toga, prihvatite priliku da otkrijete alternativne načine da ostanete cool.
Pametnim strategijama možete uspješno smanjiti temperaturu u svom domu korištenjem standardnog ventilatora. Primjenom isplativih i jednostavnih metoda možete povećati razinu udobnosti u svakoj prostoriji, stvarajući ugodniji životni prostor. Otkrijte tri nevjerojatne tehnike za pretvaranje ventilatora u uređaj koji oponaša mogućnosti hlađenja klima uređaja. Iskoristite snagu leda postavljanjem široke, plitke zdjele u blizinu ventilatora i redovito je dopunjavajući dovoljnom količinom kockica leda.
Nakon što se aktivira, ventilator će započeti cirkulaciju revitalizirajućeg hladnog zraka kroz cijelo područje, što dovodi do postupnog smanjenja temperature. Potpuno topljenje leda nastavit će se kako proces odmrzavanja napreduje, što omogućuje dodavanje novog leda. Korisnost smrznute vode dokazana je u različitim scenarijima. Slično prethodnom primjeru, alternativni pristup korištenju konvencionalnih kocki leda uključuje korištenje smrznutih plastičnih boca napunjenih vodom.
Korištenjem većih ledenih tvorevina, učinkovitost je značajno poboljšana jer pružaju produljeno vrijeme otapanja u usporedbi s manjim. Kako biste ovom metodom stvorili okrepljujući ambijent u svom okruženju, imate mogućnost koristiti kockice leda ili smrznute boce vode. Osim toga, preporučuje se prekrivanje leda ručnikom. Sigurno zamotajte bilo koju od ovih alternativa u ručnik, pazeći da krajevi budu čvrsto vezani uzicom. Zamotani predmet objesite između dvije stolice i postavite ga točno ispred ventilatora. Ne zaboravite staviti posudu ispod ručnika u koju ćete skupiti otopljeni led.
Dodatni tekst:
U slučajevima kada temperatura i vlažnost zraka dosegnu određene pragove, sposobnost tijela da regulira svoj mehanizam hlađenja postaje ugrožena. Toplinski udar može nastupiti kada temperatura mokrog termometra dosegne oko 35°C. Važno je napomenuti da čak i pojedinci dobrog zdravlja mogu biti osjetljivi na toplinski udar u takvim okolnostima, a njegov početak može nastupiti u roku od nekoliko sati.
- Temperatura vlažnog termometra, koju određuju i temperatura zraka i relativna vlažnost, pruža vrijedan uvid u razinu toplinskog stresa koji pojedinci mogu doživjeti. Ovo mjerenje odraz je sposobnosti tijela da se hladi znojenjem, budući da predstavlja minimalnu temperaturu koja se može postići isparavanjem vode u okolnu atmosferu. Za mjerenje se koristi termometar opremljen senzorom prekrivenim vlažnom krpom.
Kada vlaga isparava iz materijala, ima učinak hlađenja na termometar, što dovodi do temperature koja je obično niža od stvarne temperature zraka (temperatura suhog termometra). U okruženjima s niskom vlagom, tkanina omogućuje brže isparavanje, što rezultira nižom vrijednošću temperature mokrog termometra.
Naša opažanja slažu se s idejom da su povišene temperature podnošljivije u suhim uvjetima za razliku od vlažnih okruženja. Nedostaje li vam klima uređaj u stanu ili kući za odmor, preporuča se da nabavite isplative i lako dostupne ventilatore. Strateški postavite ove ventilatore na različita mjesta kako biste poboljšali cirkulaciju zraka, imajući na umu da ne moraju biti usmjereni prema vama kako bi stvorili osjećaj hlađenja. Čak i ako već posjedujete klima uređaj, ventilatori mogu biti od koristi jer pomažu u ravnomjernom raspršivanju hladnog zraka u nedostupne prostore.