Pitanje treba li povrće zalijevati ujutro ili navečer tema je koja među vrtlarima izaziva različita mišljenja. Osim toga, postoje neki vrtlari koji čvrsto podržavaju korištenje tople vode za ovaj zadatak. Ipak, konzultirali smo se s Mišom Pušenjakom, stručnjakom za uzgoj povrća, koji samouvjereno tvrdi da postoji konačan i neosporan odgovor na ovo pitanje.
Kako je stigao svibanj, pala je obilna količina oborina, što je eliminiralo neposrednu potrebu za pretjeranim zalijevanjem vrta. Unatoč tome, uz stalnu sušu i rastuće temperature, vrtlari sada razmišljaju o najpovoljnijem trenutku za hidrataciju svojih biljaka, osiguravajući da njihov rast i produktivnost dostignu svoj puni potencijal. Miša Pušenjak, autoritet za povrtlarstvo i poljoprivredu s Kmetijsko-šumarskog zavoda u Mariboru, nedvosmisleno tvrdi da oko idealnog vremena za navodnjavanje vrtova nema spora.
Optimalno vrijeme za zalijevanje biljaka bez sumnje je jutro, a ne večer. Pušenjak daje uvid u razloge koji stoje iza toga, navodeći da su ujutro i tlo i voda na nižoj temperaturi, što minimizira svaki mogući šok za biljke i tlo. Stoga se toplo preporuča zalijevati biljke ujutro. Pušenjak ističe važnost izbjegavanja zalijevanja biljaka tijekom dana, bez obzira na njihovo stanje. To je zbog potencijalno katastrofalnih posljedica potapanja ili navodnjavanja biljaka hladnom vodom tijekom tog vremena, jer to može rezultirati opeklinama lišća, osobito tijekom vrućih dana.
- Oprez je nužan kod njege vlažnih biljaka zbog njihove povećane osjetljivosti na bolesti i štetnike. Miša Pušenjak u svojoj publikaciji “Navodnjavanje kap po kap” ističe superiornost navodnjavanja kap po kap u odnosu na konvencionalne metode zalijevanja. Naime, Pušenjak ističe prednosti zalijevanja biljaka u večernjim satima. Za postizanje optimalne hidratacije u to vrijeme ključno je regulirati temperaturu vode.
Pušenjak savjetuje da hladnu vodu iz bunara ili alternativnog izvora čuvate u prikladnoj posudi, po mogućnosti bijeloj, kako se ne bi zagrijala na suncu. Važno je vodu održavati na umjerenoj temperaturi, ni prevrućoj ni prehladnoj, idealno između 20 i 30 stupnjeva. Dodatno, Pušenjak upozorava da ne ostavljate crijevo bez nadzora jer može postati pretjerano vruće. Ključno je imati strpljenja i dopustiti biljkama da se “skupe” prije nego ih zalijete navečer. Umjesto predvečernjeg zalijevanja, preporučuje se pričekati da temperatura padne ispod 30 stupnjeva, što se za vrijeme vrućina, kako savjetuju stručnjaci, može dogoditi tek u 22 ili 23 sata.
Ključno je izbjegavati zalijevanje lišća visokoprinosnih biljaka kao što su rajčice, paprike, patlidžani, krastavci, bundeve i tikve. No, kod salate i kupusa, ako je vrijeme izrazito vruće, Pušenjak predlaže lagano zalijevanje lišća ujutro kako bi se biljke olakšale. Ipak, naglašava potrebu izbjegavanja prekomjernih kapljica vode.
Za početnike koji traže smjernice za određivanje potrebne količine vode, Pušenjak nudi koristan prijedlog: upotrijebite lopatu za kopanje i promatrajte razinu vode nakon navodnjavanja. Ova jednostavna metoda često uhvati ljude nespremne kada shvate da je potrebna znatna količina vode, osobito tijekom vrućih dana. Dodatno, Pušenjak naglašava značaj malčiranja u smanjenju isparavanja vode iz nepokrivenog tla. Nanošenjem sloja trave ili slame možemo sačuvati i do pedeset posto vode, a istovremeno zaštititi biljke od drastičnih promjena temperature.