Studije su pokazale da je nusproizvod proizvodnje maslinovog ulja, nakon što se odbaci, bogat raznim svojstvima koja promiču zdravlje.

Maslinovo ulje, koje se u Homerovoj Ilijadi često naziva ‘tekućim zlatom’, poznato je po brojnim zdravstvenim prednostima. Prema Guardianu, ne samo da je ukusna, već ima i protuupalna svojstva, podržava zdravlje crijeva, blagotvorno djeluje na srce i može doprinijeti povećanju sreće i dugovječnosti.

Znanstvenici se sada usredotočuju na prethodno zanemarenu, smeđu otpadnu vodu koju proizvode mlinovi za masline i otkrili su da bi to zapravo mogla biti još jača superhrana.

Preostala tekućina, vodenasti nusproizvod, ono je što ostaje nakon što se masline zgnječe i iz njih se ekstrahira ulje.

Studije pokazuju da mogu pomoći u oporavku nakon vježbanja, poboljšati metabolizam, a također mogu pomoći kod određenih kardiovaskularnih i neuroloških poremećaja.

  • Znanstvenici su postali znatiželjni i pokrenuli istraživanje nakon što su poslušali odgovore maslinara koji su počeli konzumirati otpadnu vodu za dobrobit zdravlja.

Prema njihovom razumijevanju, ova tamna, gorka i mutna tekućina jednako je – ako ne i više – hranjiva od ulja koje se od nje proizvodi.

Odbačena tekućina bogata je korisnim biljnim spojevima i fitokemikalijama. Vjeruje se da otpadna voda iz proizvodnje maslinovog ulja sadrži najmanje deset puta veću količinu fitokemikalija nego u ekstra djevičanskom maslinovom ulju, koje se smatra glavnim izvorom ovih nutrijenata.

Adriana Albini, talijanska znanstvenica i prva iz svoje zemlje koja se pridružila upravnom odboru Američke organizacije za istraživanje raka, posvetila je posljednje desetljeće proučavanju ove teme.

Zajedno sa svojim timom provela je nekoliko studija o ekstraktu masline, otkrivajući njegovu potencijalnu korist u prevenciji i liječenju raznih vrsta raka, poput raka pluća, prostate, debelog crijeva i dojke.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.