Jeste li ikada razmišljali o tome da li vas svrbi lijevi ili desni dlan, smatrajući da je nebitno hoće li novac dotjecati ili izlaziti? Ovo narodno vjerovanje je nadaleko poznato, ali znate li za ovo drugo?
Opće je poznato da svrbež desnog dlana ukazuje na to da je vrijeme za plaćanje. Suprotno tome, svrbež u lijevom dlanu donosi radost većini, jer označava približavanje neočekivanog dobitka. Manje poznato praznovjerje povezano sa svrbežom dlanova kaže da kada se novac primi u lijevi dlan, treba ga protrljati kroz kosu recitirajući „koliko dlaka, toliko para“.
Štoviše, postoji vjerovanje u vezi s financijama koje kaže da ako pojedete ostatke sa stola, slijedi obilje. Ipak, vratimo se temi svrbeža, koji također pogađa tabane. Kada se pojavi svrbež na lijevom tabanu, to signalizira da je vrijeme da se pripremite za putovanje; obrnuto, ako desni taban svrbi, možete se udobno opustiti jer nećete otići.
- Osim laktova, dlanova i tabana, povremeno mogu zasvrbjeti i prsti, što znači da će ih uskoro krasiti zaručnički prsten. Na temu braka, vrijedno je pažnje otkriće jajeta koje sadrži dva žumanjka; međutim, ako ti žumanjci imaju crne točke, to signalizira vrlo nepovoljan znak. Još teži znak postaje ako naiđete na jaje bez žumanjka.
Plešuća brada označava da će voljeni posjetitelj uskoro stići. Ako osjetite zujanje u desnom uhu, to najavljuje dobre vijesti; ako ne, pripremite se za nepoželjne informacije. Obično se smatra da svrbež nosa ukazuje na nadolazeću ljutnju, dok suzne oči sugeriraju nadolazeće suze. Ako se slučajno ugrizete za jezik, to implicira da vas je netko prijevarom doveo u zabludu o važnom pitanju.
BONUS TEKST
Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.
Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.
Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.
- Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.
Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.