Krpelji posjeduju sposobnost da ostanu pričvršćeni za tijelo dulje vrijeme prije nego što započnu proces ukopavanja ispod kože. Obično svoju pažnju usmjeravaju na dijelove tijela koji su vlažni, poput trbuha, prepona, pazuha ili vrata prekrivenog dlakama.

Nakon bavljenja aktivnostima na otvorenom, preporučljivo je odmah se istuširati i očistiti kosu. U slučaju da otkrijete da vam se krpelj nenamjerno zabio u kožu, možete ga pokušati izvaditi pincetom. Od iznimne je važnosti da ste dobro upoznati s pravilnom metodom hvatanja i uklanjanja krpelja kako biste spriječili da ostaci ostanu.

  • U slučaju da sumnjate u svoje sposobnosti, preporučljivo je konzultirati liječnika. Ako vam je namjera pronaći prirodno rješenje za uklanjanje krpelja, postoji tradicionalni lijek koji bi mogao biti učinkovit. Da biste stvorili nepovoljno okruženje za krpelja, možete nanijeti sol izravno na zahvaćeno područje, a zatim ga prekriti vatom ili gazom.

Nakon otprilike 20 minuta krpelj se može odvojiti zbog kombinacije nedostatka zraka i iritacije soli. Alkohol također može biti korisno rješenje u ovoj situaciji. Namočite vatu ili gazu u alkohol i nježno nanesite na zahvaćeno područje, kružnim pokretima u smjeru suprotnom od kazaljke na satu. Vrućina i iritacija izazvani alkoholom mogu natjerati krpelja da otpusti stisak. Ako medicinski alkohol nije dostupan, kao zamjena može poslužiti rakija. Ključno je izbjegavati nanošenje ulja na područje krpelja, jer to može uzrokovati da se krpelj dublje ubuši u kožu.

 

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

  • Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.