Visoke razine šećera u krvi doprinose razvoju dijabetesa, značajne bolesti. Dok točno podrijetlo dijabetesa tipa 1 ostaje neizvjesno, dijabetes tipa 2 često se povezuje s čimbenicima poput neadekvatne tjelesne aktivnosti i prekomjerne tjelesne težine. Ipak, genetika također može igrati ulogu u nastanku ovog stanja.

Kada je u pitanju bilo kakva tegoba, ključno je pravovremeno prepoznati simptome i pravodobno potražiti stručnu pomoć. Dok simptomi dijabetesa povremeno mogu biti izrazito očiti, mogu se manifestirati i na manje izražene načine. Dr. Maksim Mukans napominje da promjene na koži mogu poslužiti kao često zanemaren znak potencijalnog preddijabetesa ili dijabetesa. “Često se podcjenjuje da se određena stanja kože mogu povezati sa značajnim zdravstvenim problemima, uključujući inzulinsku rezistenciju, ključni pokazatelj i predijabetesa i dijabetesa tipa 2”, objasnio je liječnik.

Inzulinska rezistencija, prekursor dijabetesa, može se prepoznati po tamnjenju određenih područja na tijelu, poput vrata, pazuha i prepona, kako je istaknuo dr. Mukans. Ovaj određeni simptom služi kao rani pokazatelj stanja.

Kako prenosi Index.hr, dr. Mukans je objasnio da problem nadilazi puku kozmetičku zabrinutost i može poslužiti kao mogući pokazatelj metaboličke disfunkcije u pozadini.

Uz prisutnost tamnih mrlja na koži, dijabetes karakteriziraju i razni drugi simptomi poput učestalog mokrenja, neobjašnjivih oscilacija u težini, osjećaja umora i slabosti, slabljenja vida i usporenog zacjeljivanja rana.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.