– Sredinom 80 godina prošloga vijeka imali smo pravu navalu pjevačica, koje su itekako ličile na Lepu Brenu. Sve su je kopirale u tim trenutcima, ali njenu visinu, glas i stas nije imala skoro niti jedna pjevačica u tom periodu. Slijedi i priča o njenoj najvećoj kopiji u tim danima.

Lepa Lana, poznata i kao pevačica Gordana Adamov, bila je veoma tražena ličnost u bivšoj Jugoslaviji. Njen primarni cilj, kako navode mediji, bio je da sruši slavu Lepe Brene, a to je postigla uz pomoć Milutina Popovića Zahara. Od trenutka kada je krasila binu, Lana je osvojila publiku i doživjela brzi porast popularnosti, što je dovelo do velike potražnje za ulaznicama za koncerte. Međutim, postojala je jedna osoba koja je predstavljala prepreku Laninom usponu do slave, neko koga nikada nije smela da spomene po imenu.

Godine 1983. imao sam privilegiju da snimim svoj debi album pod nazivom “Ja sam Lana”. Za ovu priliku zaslužan je Milutin Popović Zahar, koji je odigrao značajnu ulogu u otkrivanju mog talenta. Vredi napomenuti da se Zahar posvađao sa Lepom Brenom i “Slatkim grehom”, što ga je navelo da potraži novog pandan proslavljenoj pevačici. Tako je naišao na mene i dao mi nadimak Lepa Lana, ime koje mi je od milja dao pokojni Minimaks.

Uprkos nameri koja stoji iza njenog nastanka da se Lepa Brena zbaci iz njene muzičke vladavine, ove dve rivalke su iznenađujuće održale odličan odnos koji je mnoge zaprepastio.

U jednom intervjuu, Lana se prisjetila našeg prvog susreta u hotelu, gdje je započela svoj put u industriji. Ona je tada bila oličenje onoga što su ljudi u Srbiji obožavali – zanosnu ženu sa svim poželjnim kvalitetima. Naša veza je bila izvanredna i uspostavili smo snažan odnos. Međutim, nisam imao želju da me posmatraju kao puki odraz nje; Cilj mi je bio da stvorim svoj jedinstveni identitet. Kada su nam se putevi ukrstili, oprostili smo se.

Tokom svoje karijere dosledno je objavljivala albume i singlove sve do 1995. godine. Među njenim najuspešnijim pesmama su „Ne daj da ti srce luta” iz 1983. godine, „Zovi me” i „Pričao si da me voliš” iz 1985. Hoću – neću” iz 1990.

Nikome nije znala, donijela je neočekivanu odluku da napusti svoju uspješnu karijeru i preseli se u Ameriku zajedno sa suprugom i djetetom, vođena uznemirujućim prijetnjama od strane kolege.

  • Gordana Lana Adamov otkrila je da je nakon objavljivanja debitantskog albuma i uspjeha koji je kasnije postigla, donijela odluku da se povuče iz očiju javnosti. Glavni katalizator ovog izbora bile su alarmantne i eksplicitne prijetnje kolegice, koja je drsko izjavila da će i nju i njeno dijete zadesiti tragična sudbina ako nastavi da proizvodi albume. Zapanjujuće, ova osoba, koja je nekada otvoreno prijetila njenom životu, sada se predstavlja kao prijateljska i čak ide toliko daleko da je zagrli. Adamov je izrazila svoju nesposobnost da toleriše ličnosti od autoriteta, jer njena priroda jake volje i nezavisan karakter jednostavno nisu mogli da pristane na primanje naređenja. Kao posljedica toga, donijela je duboku odluku da naglo prekine svoje poduhvate i preseli se u Sjedinjene Države.

Poslednjih 25 godina svoj talenat pokazujem i u Sjedinjenim Državama i u Srbiji. Saradnja sa mojim mužem, koji vešto barata harmonikom, bilo je ispunjeno iskustvo. Čvrsto vjerujem da je bavljenje karijerom koja je u skladu s mojom strašću ključ za život sa smislom.

I nakon niza godina, sećanje na Lepu Lanu ostaje živo, posebno među starijim generacijama. 2019. godine, njena uvjerenost u odabiru pravog puta za sebe je potvrđena kada joj je uručeno prestižno priznanje za životno djelo na festivalu Filigrani održanom u Skoplju.

BONUS VIJEST:

U našem modernom društvu tempo života postaje sve brži, što dovodi do povećanog nivoa stresa. Kao rezultat toga, mnogi pojedinci se nalaze u stalnom pritisku na vrijeme, često pribjegavajući nezdravim prehrambenim navikama. Međutim, ako se svjesno trudimo da usvojimo hranljivu ishranu i uključimo redovnu tjelovježbu u svoje rutine, pozitivni efekti će brzo postati očigledni. Višak kilograma će se početi topiti, ostavljajući nam novopronađenu energiju i zadovoljstvo u svom izgledu. Suprotno tome, ako uprkos našim najboljim naporima da se oslobodimo nezdravih navika, debljanje traje, možda bi bilo korisno da temeljito ispitamo nivoe naših hormona, kao što preporučuje nutricionistica dr. Sara Gottfried.

Nepravilna hormonska funkcija može se prepoznati po ovih pet znakova, koji ukazuju na uzrok nakupljanja viška masti. Uprkos održavanju hranljive ishrane, dolazi do nakupljanja masti u predelu struka.

U slučaju da pojedinac održava konstantno ravan stomak tokom svog života, naglo proširenje stomaka može se potencijalno pripisati hormonskim faktorima.

Prema nutricionistici Sarah Gottfried, kako starimo, naša tijela mogu razviti smanjenu osjetljivost na inzulin, što dovodi do prelaska sa sagorijevanja masti na njihovo skladištenje. Kod žena, porast nivoa estrogena tokom perimenopauze doprinosi inzulinskoj rezistenciji, što rezultira nakupljanjem trbušne masti.

Prema Dr. Gottfriedu, insulinska rezistencija ima potencijal da utiče i na razne druge značajne hormone.

  • Dr. Gottfried ističe značajan uticaj koji ima na leptin, koji se obično naziva hormon gladi, odgovoran za signaliziranje sitosti tijelu. Povećani nivoi insulina mogu dovesti do povišenih nivoa leptina. Međutim, suprotno popularnom vjerovanju, ovo ne poboljšava nečiju sposobnost prepoznavanja kada treba prestati jesti. U stvari, konstantno visoki nivoi leptina mogu narušiti funkcionalnost leptinskog receptora.

Tokom perioda koji prethodi i nakon menopauze, žene doživljavaju značajne fluktuacije nivoa estrogena, koji igraju značajnu ulogu u uticaju na raspoloženje i razvoj trbušne masti.

Dr Gottfried objašnjava da se veća prevalencija poremećaja raspoloženja kod žena u odnosu na muškarce može pripisati promjenama koje se dešavaju u njihovom tijelu. Istraživanja su stalno pokazala da je veća vjerovatnoća da će žene doživjeti depresiju tokom ove specifične faze života. Važno je zapamtiti da su fluktuacije nivoa estrogena normalan dio ovog perioda, tako da nema potrebe da se osjećate krivim zbog bilo kakvog povećanja težine do kojeg može doći.

Prema njenim riječima, ako se nađete u uzaludnoj borbi protiv težine koja se nagomilala, nema potrebe da krivite vlastiti nedostatak samokontrole. Sasvim je moguće da su vam hormoni postali protivnici u ovom poduhvatu.

Stalno stanje stresa je stalno prisustvo u vašem životu.

Kortizol, koji se obično naziva hormon stresa, značajan je faktor u procesu regulacije težine. Kada vaše tijelo otkrije povećan nivo anksioznosti i zabrinutosti, nivoi kortizola se povećavaju, što može doprinijeti nagomilavanju abdominalne masti.

Povećanje na težini se često može pripisati hormonskoj neravnoteži, što je vidljivo kroz simptome kao što su nesanica i umor. Nedostatak sna dovodi do umora, što zauzvrat izaziva stres i nesanicu, što u konačnici utiče na nivoe hormona, pretežno kortizola. Dr. Montoya pojašnjava da povišeni nivoi kortizola mogu doprineti smanjenju nivoa hormona štitnjače, što posledično dovodi do nakupljanja trbušne masti.

Značajan izazov u rješavanju hormonske neravnoteže odgovorne za nakupljanje sala u struku je međusobna povezanost tjelesnih procesa. Modifikacija jednog aspekta tijela često izaziva promjene u drugim područjima. Ipak, pribjegavanje lijekovima nije jedino rješenje, jer prilagođavanje načina života također može donijeti značajne koristi.

Prema Dr. Montoya, donošenjem mudrih izbora u ishrani, bavljenjem doslednom fizičkom aktivnošću, davanjem prioriteta adekvatnom spavanju i efikasnim upravljanjem stresom, pojedinci mogu efikasno da se pozabave hormonskom neravnotežom.

  • Dr. Gottfried sugerira da u cilju efikasne izmjene vaše prehrane, uključivanje povremenog posta, sa posebnim naglaskom na post od 16 sati, a zatim 8-satni interval za ishranu, može biti od velike koristi.

Uključite period ishrane od 8 sati u svoju dnevnu rutinu, nakon čega slijedi period posta od 16 sati. Prilagodite vrijeme obroka i posta tako da odgovara vašem životnom stilu. Osim toga, autor preporučuje bavljenje treninzima visokog intenziteta i osiguravanje dosljednih 7 do 8 sati sna svake noći. Od ključne je važnosti dati kvalitetan san, jer umor može dovesti do povećane konzumacije hrane.