– U današnje vrijeme, sve veći broj mladih osoba ima problema sa kičmom, ali i samim stavom kada hodaju. Jednostavno, pogrbljenost je postala normalna stvar, a danas govorimo o nekim simptomima koja morate prepoznati na vrijeme….

Pretjerana zakrivljenost kralježnice, osobito u središnjem dijelu, glavna je značajka kifoze, stanja koje može nastati iz različitih uzroka kao što su osteoporoza i malformacije kralježnice. Za učinkovito upravljanje i liječenje kifoze, razmotrite sljedeće prijedloge: Ključno je voditi računa o svojoj težini jer ona može imati značajan utjecaj na zdravlje vaše kralježnice. Prekomjerna težina stvara dodatni stres i opterećenje za kralježnicu, što može dovesti do raznih problema.

Osim toga, obraćanje pozornosti na položaj spavanja ključno je za održavanje zdrave kralježnice. Zauzimanjem pravilnog položaja za spavanje možete učinkovito poduprijeti kralježnicu i pospješiti njezino opće dobro. Za one koji preferiraju spavanje na leđima, preporučuje se korištenje isključivo jastuka za vrat. S druge strane, osobe koje spavaju na boku trebale bi razmisliti o korištenju jastuka koji adekvatno podržava razmak između ramena i vrata. Dodatno, postavljanje drugog jastuka između koljena i gležnjeva može dodatno povećati udobnost u ovom položaju spavanja.

Kako biste poboljšali mišiće na leđima, možete se uključiti u razne vježbe koje ciljaju na gornji dio tijela, obuhvaćajući vrat i ramena. Ove vježbe imaju dvostruku svrhu sprječavanja i liječenja grbe. Jednostavna vježba uključuje stavljanje ruku na stražnji dio glave i nježno guranje glave unatrag. Održavajući ovaj položaj u trajanju od 5 sekundi, preporuča se ponoviti ovu vježbu 10 puta. Održavanje pravilnog držanja ključno je za opću dobrobit. Jedan od načina da se to postigne je redovita samomasaža, koja ne samo da potiče opuštanje mišića, već i poboljšava protok krvi. Kako biste ispravili držanje, važno je držati bradu paralelnu s tlom, povući ramena prema natrag i uključiti core uvlačenjem trbuha.

Dopustite rukama da se prirodno odmaraju pokraj vas, zamišljajući sebe kako graciozno hodate po zategnutoj žici kako biste održali ravnotežu i osigurali pravilno držanje. Torakalna kralježnica prirodno pokazuje blagu krivulju poznatu kao kifoza, s kutom u rasponu od 25 do 40 stupnjeva. Kada ta zakrivljenost postane pretjerana, naziva se torakalnom hiperkifozom (u medicinskoj terminologiji poznata i kao hiperkifoza). Medicinski stručnjaci obično koriste izraz kifoza za opisivanje ove pretjerane zakrivljenosti. Među općom populacijom, pojmovi Dowagerova grba, grba i grbavica obično se koriste kao sinonimi za kifozu.

U nadolazećim odlomcima navest ću točku u kojoj fiziološka kifoza doseže svoju granicu, dati ću smjernice za prepoznavanje ovog deformiteta kralježnice i raspravljati o podrijetlu i pokazateljima kifoze. Nadalje, pojasnit ću razlike između kifotičnog držanja i “prave” kifoze. Kao fizioterapeutu, moj primarni fokus je na pružanju neoperativnog liječenja kifoze. Dajem prioritet ranoj intervenciji i koristim medicinske vježbe za rješavanje i kifotičnog držanja i kifoze.

Za sveobuhvatnije razumijevanje anatomije kralježnice, napisao sam iscrpan članak koji daje detaljne opise i vizualne prikaze. Toplo preporučujem da ga pročitate. U ovom kontekstu, međutim, pružit ću sažeti pregled prirodne zakrivljenosti kralježnice. Promatrajući pojedinca odostraga, vidljivo je da kralježnica koja ispravno funkcionira ima blage zakrivljenosti. Ove krivulje, poznate kao cervikalna i lumbalna lordoza, karakterizirane su udubljenjem u cervikalnoj i lumbalnoj regiji.

  • Osim toga, torakalna kralježnica pokazuje prirodnu kifozu, koja se može uočiti kao blago ispupčenje gledano s leđa. Izraz “primarna krivulja” koristi se za označavanje kifoze, koja se razvija prije rođenja. Fascinantno je pomisliti da ste već bili zakrivljeni u majčinoj utrobi. S druge strane, cervikalna i lumbalna lordoza se oblikuju tijekom ranih faza razvoja. Najrašireniji tip kifoze je posturalna kifoza koju karakterizira pogrbljeno držanje. Ovo se stanje obično opaža kod adolescentica, kao što postojeća literatura pokazuje. Međutim, naše praktično iskustvo otkriva primjetan pomak – sve više i više odraslih sada pokazuje posturalnu kifozu.

Ovo sugerira da će literatura možda trebati ažurirati u bliskoj budućnosti. Funkcionalna kifoza, poznata i kao posturalna kifoza, nastaje kada je funkcija kralježnice promijenjena, a struktura kostiju ostaje nepromijenjena. Važno je napomenuti da posturalna kifoza nije uvijek razlog za zabrinutost. U nekim slučajevima to jednostavno može biti odraz emocionalnog stanja pojedinca. Tijekom puberteta, kada postoje značajne hormonalne fluktuacije, uobičajeno je doživjeti privremene faze tjeskobe (koje se ne bi smjele zamijeniti s istinskom tjeskobom).

Tijekom ovih faza normalno je pogrbljeno držanje. Srećom, to je često prolazna faza i ne treba brinuti. Poticanje djeteta na aktivan način života može pomoći u rješavanju problema na više razina. Primarni pristup liječenju kifoze uključuje kineziterapiju, metodu liječenja koja uključuje vježbe usmjerene na opuštanje i jačanje mišića. Povremeno liječnici mogu predložiti upotrebu steznika, iako se kirurška intervencija rijetko savjetuje. Prije započinjanja bilo kakvog programa vježbanja ili pokušaja samoliječenja, ključno je potražiti savjet od zdravstvenog radnika, osobito ako postoje simptomi koji bi mogli upućivati ​​na temeljne zdravstvene probleme.