Namirnice koje svi volimo nekada mogu biti jako loše po naše zdravlje, tako da je potrebno da se edukujemo i da saznamo šta smijemo jesti i u kojim količinama.

U području kuhanja, kečap i majoneza imaju jedinstveni status omiljenih nadjeva za sendviče, salate i roštilje. Ipak, stručnjaci upozoravaju da unatoč svojoj popularnosti ovi začini mogu predstavljati značajne zdravstvene rizike.

Majoneza

Nutricionistica Liza Richards navodi da klasična majoneza, sastavljena od jaja i ulja, sadrži visoku razinu zasićenih masti.

“Ona objašnjava da te masti mogu povisiti razinu kolesterola u krvotoku, što potencijalno može rezultirati začepljenjem krvnih žila.” Dr. Erik Netkin dalje napominje da konzumacija majoneze može opteretiti jetru, koja ima poteškoća u filtriranju viška masnoća i toksina. Iako se majoneza radi sa zdravijim uljima kao što je maslinovo ulje, što je poželjna opcija, važno ju je konzumirati umjereno.

Kečap

Suprotno tome, kečap često sadrži veliku količinu šećera, posebno iz kukuruznog sirupa s visokim udjelom fruktoze.

Nutricionist Ričards upozorava da konzumiranje previše kečapa može dovesti do inzulinske rezistencije i povećanja težine.

Ovi učinci mogu značajno utjecati na zdravlje srca i krvnih žila, što kečap čini još jednim začinom koji treba štedljivo koristiti.

Izrada vlastitog kečapa kod kuće također je odlična ideja.

Prema riječima Krstarice, oba se umaka često pojavljuju u svakodnevnim jelima; međutim, stručnjaci ističu nužnost umjerenosti i promišljenih izbora. Za promicanje zdravije prehrane, preporučljivo je odlučiti se za prirodne alternative ili umake koji imaju nižu razinu šećera i masti.

S obzirom na široku popularnost majoneze i kečapa, važno je prepoznati njihove moguće štetne učinke. Odlučiti se za niskokalorične, nutritivno korisne zamjene uvijek je mudriji izbor za očuvanje našeg zdravlja.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

  • Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.