Genetika je važna kada je u pitanju dugovječnost. Ali nemojte podcjenjivati ​​zdrave navike. Istraživanje je dokazalo da zdrav način života može smanjiti učinak gena koji skraćuju život na 62% slabljenja. Bestlife izvještava da je Eva hrana koju nikad ne smiju jesti neki 100-godišnjaci.

Deborah

Deborah Szekely ima 102 godine i drži se uglavnom biljne prehrane, povremeno uživa u ribi, ali izbjegava crveno meso. “Ja sam peskatarijanka. I zapravo sam imala sreće što nikad nisam jela meso zbog svojih roditelja”, rekla je za CNBC.

Elizabeta

U SAD-u Elizabeth Francis ima 115 godina i smatra se najstarijom osobom. “To je jednostavno nevjerojatno”, rekla je njezina unuka Ethel Harrison za TODAY. “Zato što je njezin život bio prilično jednostavan. Nije izlazila na zabave i slične stvari, bila je više kućanica koja bi išla u crkvu.” Harrison kaže da Francis nikada nije pušila niti pila alkohol, a šetala je svog psa iu svojim 90-ima.

Lenora

Na 102, Lenora kaže da je tajna u mediteranskoj prehrani. “Ljudi me pitaju čemu pripisujem svoju starost. Odmah kažem da sam prije svega bogoljubiva. Bog je bio dobar prema meni”, rekla je Northwell Health. “Također mislim da maslinovo ulje i mediteranska prehrana pomogao mi je da dođem dovde jer sam Talijan. Imam nekoliko susjeda koji nikad ne jedu povrće, ali ja jedem zeleno povrće kao i sirovo povrće i salate.”

Bikram

Bikram Singh Grewal, star 100 godina, svaki dan jede pet vrsta voća i povrća. “Vjerujem da uz dobru prehranu, tjelovježbu i neke redovite navike spavanja svatko može živjeti duge zdrave živote do 100”, rekao je za Washington Post.

Dorothy

Dorothy Flowers (108) dnevno popije čašu šampanjca. “Dorothy voli društvo, pa će svaki dan sjediti s nama na recepciji”, rekla je Helene Ballinger, upraviteljica staračkog doma u kojem Dorothy boravi, za The Independent. Sigurno je da je njezina prava tajna dugovječnosti šampanjac. To je jedina stvar koju smo ikada vidjeli da pije.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.