Pripadajući skupini mikroorganizama, kvasac je minijaturna gljiva koja se sastoji od pojedinačnih stanica.

Poznata sorta kvasca, Saccharomices cervisiae, potječe iz grčkog izraza “saccharo”, što označava šećer, i “miševi”, što se odnosi na gljivice, dok “cerevisiae” potječe iz latinskog jezika, što znači “iz piva”. Ovaj poseban soj kvasca pokazuje izuzetnu vitalnost i posjeduje sposobnost podvrgavanja fermentaciji, koja je odgovorna za dizanje tijesta za kruh.

U većini kućanstava možete pronaći ili kockicu kvasca ili paketić suhog kvasca, neizostavne sastojke za pripremu naših omiljenih domaćih recepata. Međutim, malo je onih koji su svjesni alternativnih namjena koje kvasac može ponuditi.

  • Iznenađujuće, kvasac može poslužiti kao vrlo učinkovita metoda za hvatanje komaraca. Ovu jednostavnu, ali učinkovitu zamku možete jednostavno pripremiti i strateški postaviti u različite dijelove vašeg doma, terase ili vrta. Njegova učinkovitost leži u sposobnosti da mami komarce, čineći im izniman izazov za bijeg. Spajajući šećer ili med s kvascem, ova zamka procesom fermentacije stvara ugljični dioksid, emitirajući toplinu koja neodoljivo privlači komarce.

Bit će potrebne sljedeće stavke:

Za izradu zamke potrebna su vam 3 decilitra vode (otprilike 1 šalica), 1/4 šalice smeđeg šećera, 1/4 žličice suhog kvasca (može i svježi) i prozirna boca od dvije litre.

Podijelite bocu na dva jednaka dijela.

Otopite smeđi šećer u toploj vodi temeljito miješajući. Pustite da se slatka smjesa ohladi prije nego što je prebacite u bocu, ulijte je na dno.

Kvasac, koji ne zahtijeva miješanje, stvara značajnu količinu ugljičnog dioksida koji jako privlači komarce.

Pričvrstite gornji dio boce, koji je odčepljen, u obrnutom položaju na donji dio, pričvrstivši ih zajedno ljepilom.

Kako biste sakrili dno boce, prekrijte ga crnim materijalom ili se odlučite za jednostavnu crnu boju. Gornji dio ostaje bez ikakve prljavštine ili prljavštine. Komarci se radije skrivaju u slabo osvijetljenim područjima, osobito u onim gdje mogu otkriti prisutnost ugljičnog dioksida.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.