Kada dođu vrući tropski dani, klima-uređaji daju visoku brzinu. U nekim kućanstvima neumorno rade danonoćno, dok su u drugima strateški iskorišteni – uključuju se na vrhuncu dnevne vrućine i isključuju navečer. Odluka o tome kako se boriti protiv visokih temperatura u konačnici ovisi o individualnoj toleranciji na vrućinu.
Zbog svojih neumoljivih radnih rasporeda, brojni su se pojedinci ove sezone susreli s problemima sa svojim klima uređajima, u rasponu od manjih kvarova do težih incidenata poput požara koje mogu izazvati neispravni klima uređaji ili neispravne instalacije.
Tijekom intervjua za N1 Beograd, Miloš Isailović, iskusni serviser klima uređaja, podijelio je vrijedna saznanja o tome kako proaktivno spriječiti opasne situacije i identificirati potencijalne znakove upozorenja koji mogu ukazivati na skori požar klima uređaja.
Kombinacija vatre i klimatizacije stvara jedinstveno i kontrastno okruženje.
Prema Isailovićevim riječima, nema definitivnih dokaza koji upućuju na to da je klima uređaj sklon požaru. Ključni čimbenik leži u pravilnoj montaži i redovitom održavanju uređaja. Ključno je izbjegavati korištenje jeftinih produžnih kabela i nekvalitetnih razdjelnika koji imaju tendenciju pregrijavanja i predstavljaju opasnost od požara. Neadekvatno održavani uređaji doživljavaju veće razine stresa, što rezultira povećanim tlakom i temperaturom. Osim toga, nakupljanje prljavštine unutar uređaja dovodi do smanjenog protoka zraka, podizanja temperature i stvaranja potencijala za paljenje određenih komponenti. Kako bismo spriječili takve incidente, produžili životni vijek i osigurali optimalnu funkcionalnost, neophodno je redovito servisiranje uređaja.
Dodatno, preporučuje da se održavanje treba provoditi jednom godišnje, au komercijalnim objektima gdje se oprema češće koristi savjetuje se više servisa tijekom godine.
- Nužno je da serviser koji je prošao stručnu obuku obavlja potrebno održavanje kućnih klima uređaja. Kako bi se osigurala optimalna funkcionalnost, vanjska i unutarnja jedinica klima uređaja moraju se temeljito očistiti kako bi se uklonila sva nakupljena prljavština. Osim toga, ključno je pregledati sve komponente kako biste bili sigurni da rade u skladu sa specifikacijama i provjeriti razinu rashladne tekućine u uređaju. Kao vlasnici kuće, trebali bismo preuzeti odgovornost za čišćenje filtera na unutarnjoj jedinici svakih 15 dana, ili češće ako je potrebno. Prema riječima servisera, redovitim servisiranjem ne samo da se produljuje životni vijek uređaja nego se smanjuje vjerojatnost kvarova te osigurava vrhunska kvaliteta zraka koji ispušta klima uređaj.
Da li klima radi kada nismo prisutni u stanu? Možemo li biti sigurni u to?
Prema Isailovićevom savjetu, klima uređaj, kao ni svaki drugi električni uređaj, nije preporučljivo ostavljati bez nadzora.
Nadalje navodi da su, ako postoji apsolutna potreba, mnogi uređaji opremljeni mjeračima vremena koji korisnicima omogućuju zakazivanje automatskog uključivanja ili isključivanja funkcija u određeno vrijeme.
Koja je razina sigurnosti povezana s radom klima uređaja tijekom cijele noći?
Prema savjetu servisera, korištenje klima uređaja treba se temeljiti na osobnoj percepciji topline.
Prema riječima glasnogovornika portala N1, svrha klima uređaja je pružiti osjećaj ugode, a ne pretvoriti prostoriju u zamrzivač jer to može dovesti do značajnih zdravstvenih problema. Stoga, s obzirom na intenzivnu vrućinu i vlažne noći, odluka o korištenju klima uređaja tijekom noći razlikuje se od svakog pojedinca.
Prema njegovom savjetu, preporuča se nekoliko puta tijekom dana prozračiti prostoriju kako bi se omogućio ulazak svježeg zraka, jer većina klima uređaja jednostavno cirkulira zrak koji je već prisutan u prostoriji.