Uronimo u temu ribe, koja se naširoko smatra jednom od najzdravijih dostupnih namirnica. Važno je razlikovati svježu ribu iz mora ili rijeka od konzerviranih varijanti koje konzumiramo.
Sardine, vrsta konzerviranih plodova mora, naširoko su priznate zbog svoje nutritivne vrijednosti, a Američka udruga za srce i krvožilne sustave ih je odobrila kao izvrstan izvor omega-3 masnih kiselina. Kao takvi, oni pružaju mnoštvo zdravstvenih prednosti. Unatoč tome, važno je da određeni pojedinci budu oprezni pri uključivanju ove ribe bogate hranjivim tvarima u svoj režim prehrane. Tko bi trebao izbjegavati konzumaciju sardina?
Osobe kojima je dijagnosticirana hipertenzija moraju biti oprezne pri uključivanju sardina u konzervi u svoju prehranu, jer je poznato da ove ribe imaju značajan udio natrija. Jedna konzerva sardina može doprinijeti do jedne trećine preporučenog dnevnog unosa soli, što može predstavljati potencijalni rizik za osobe s povišenim krvnim tlakom. Nadalje, osobe koje pate od gihta trebaju se suzdržati od konzumiranja hrane koja je bogata tvarima koje se metaboliziraju u mokraćnu kiselinu.
Uz povišenu razinu ovih tvari, sardine, kao masna riba, posjeduju obilje ovih spojeva. Osobe koje pate od bubrežnih kamenaca moraju biti oprezne pri uvrštavanju sardina u svoju prehranu zbog povišenog sadržaja natrija, jer to može pridonijeti stvaranju bubrežnih kamenaca. Važno je imati na umu da mokraćna kiselina, krivac za giht, također može igrati ulogu u stvaranju bubrežnih kamenaca. Zaključno, dok sardine nedvojbeno povećavaju nutritivnu vrijednost nečijeg prehrambenog unosa, osobe s posebnim zdravstvenim stanjem trebale bi pažljivo pristupiti konzumaciji.
- Pri odabiru sardina, osobito onih u konzervi, važno je uzeti u obzir osobne zdravstvene potrebe i ograničenja. Kako bi se rizik od bolesti sveo na najmanju moguću mjeru ili ubrzao proces oporavka, savjetuje se pridržavanje mediteranskog plana prehrane koji naglašava unos cjelovitih žitarica, obilje voća i povrća, zdravih nezasićenih masnoća dobivenih iz maslinovog ulja i masne ribe, kao i kao nemasni mliječni proizvodi. Mediteranska prehrana nudi mnoštvo korisnih sastojaka poput vlakana, antioksidansa, vitamina, minerala, visokokvalitetnih bjelančevina iz ribe, složenih ugljikohidrata, nezasićenih masnoća i osobito korisnih omega-3 masnih kiselina.
Ne samo da ove hranjive tvari pojedinačno pridonose cjelokupnom zdravlju, već i zajedno djeluju na očuvanju dobrobiti kardiovaskularnog sustava. Uključivanje ribe u prehranu pruža mnoštvo prednosti za zdravlje. Opsežna istraživanja dosljedno su pokazala da osobe koje u svoje prehrambene navike uključe ribu i plodove mora imaju tendenciju duljeg životnog vijeka. Riba zauzima značajno mjesto u mediteranskoj prehrani, poznata po brojnim zdravstvenim prednostima koje su dosad istražene.
Omega-3 masne kiseline naširoko su priznate zbog svojih brojnih zdravstvenih prednosti, posebice kada je u pitanju dobrobit kardiovaskularnog sustava. Ove esencijalne masti ključne su za očuvanje zdravlja srca i krvnih žila. Nedavno istraživanje koje su proveli znanstvenici sa Sveučilišta Harvard otkrilo je da pojedinci koji redovito u svoju prehranu unose umjerenu količinu ribe bogate omega-3 masnim kiselinama (1-2 porcije tjedno) imaju značajno smanjenje od 36% u vjerojatnosti razvoj kardiovaskularnih bolesti.
Treba naglasiti da se tijelo oslanja na omega-3 masne kiseline za optimalnu tjelesnu funkciju, jer nema sposobnost da ih učinkovito proizvodi. Prisutnost EPA i DHA, dviju ključnih omega-3 masnih kiselina koje se nalaze u ribi, igra vitalnu ulogu u promicanju zdravog rada srca. Da biste iskoristili dobrobiti, savjetuje se unos najmanje 250 mg EPA i DHA dnevno, cilj koji se lako može postići redovitom i umjerenom konzumacijom ribe.
Uključivanje plave ribe, posebice tune, u prehranu učinkovito je sredstvo za smanjenje razine triglicerida u krvi. Omega-3 masne kiseline koje se nalaze u ovim ribama imaju opsežno istražena protuupalna svojstva koja su presudna u sprječavanju pretvaranja kolesterola u aterosklerotski plak. Kao rezultat toga, uključivanje tune u režim prehrane može dati značajan doprinos prevenciji ateroskleroze.