– Biti žena nekad prije, bilo je jako teško, jer njena uloga u društvu i porodici bila je jako drugačija nego što je to danas slučaj. Danas su totalno druga vremena, kada žena ima mogućnost da postigne jako visoke ciljeve u životu….

Sara Bridlav je prva osoba koja je zgrnula bogatstvo od milijun dolara isključivo vlastitim fizičkim radom. Njezino izvanredno postignuće priskrbilo joj je željeno mjesto u Guinnessovoj knjizi rekorda kao pionirki koja je postigla status milijunašice koja je sama stekla, bez ikakvog naslijeđenog bogatstva. Rođena 1867. godine u južnoj regiji Sjedinjenih Država, točnije Louisiani, ova žena afroameričkog podrijetla došla je na svijet. Dok su njezini roditelji i starija braća i sestre radili kao robovi na poljima pamuka, Sara je imala sreću da se rodi slobodna.

Međutim, tragedija se dogodila u dobi od 7 godina kada je tragično izgubila oba roditelja. Nakon ovog razornog gubitka, Sara je pronašla utjehu u brizi svoje sestre i sestrinog supružnika, koji su je ljubazno primili u svoj dom. Tijekom djetinjstva posvetila je vrijeme kućanskim obavezama, ne ostavljajući prostora za formalno obrazovanje. Osvrćući se na svoju prošlost, otkrila je da je njezino obrazovno iskustvo bilo ograničeno na samo tri mjeseca, što je stekla tijekom pohađanja nedjeljne škole. U dobi od 14 godina, Sara je donijela odluku da se uda za Mosesa McWilliamsa, ne iz ljubavi, već kao način da se oslobodi od sestrinog nasilnog supruga.

Nakon četiri godine braka, Sarah i Moses poželjeli su dobrodošlicu svojoj kćeri Hallelujah na svijet. Tragično, samo dvije godine kasnije, Sarah je ostala udovica u dobi od dvadeset godina, preuzimajući uloge i samohrane majke i ožalošćene udovice. Sara se 1888. preselila u St. Louis, slijedeći svoju braću koja su se etablirala kao brijači u tom području.

  • Kako bi financirala školovanje svoje kćeri u lokalnoj državnoj školi, Sara je prihvatila više poslova, uključujući rad u praonici i kuhanje. Njezina dnevna zarada iznosila je otprilike 1,50 dolara. Nažalost, kao i njezine kolegice u praonici, Sara se razboljela zbog izloženosti štetnim kemikalijama, što je rezultiralo kožnim bolestima. Osim toga, neadekvatna opskrba vodom i nedostatak grijanja u praonici gotovo su uzrokovali da Sara izgubi kosu. Nakon što je dobila upute od svoje braće, stekla je temeljna znanja u području njege kose. Naposljetku, Sara naiđe na Eni Malon kolekciju proizvoda za kosu i ima priliku osobno upoznati Eni.

Nakon toga, Eni preuzima ulogu distribucije i prodaje svojih proizvoda na ulicama. U dobi od 37 godina, Sara, koja je još uvijek zaposlena u Annie Malon, seli se u Denver zajedno sa svojom kćeri i kreće u ideju stvaranja vlastite linije kozmetike posebno dizajnirane za Afroamerikanke. Kroz brojne pokušaje i pogreške, ona uspješno formulira svoje proizvode i poduzima prve korake prema uspostavljanju vlastitog uspješnog poslovanja. Godine 1906. Sara Breedlove stupila je u brak s Charlesom J. Walkerom, nakon čega je preuzela njegovo prezime.

Charles je preuzeo ulogu njezinog poslovnog suradnika, fokusirajući se na oglašavanje i pomažući u promociji njezinih nastojanja. U međuvremenu, Sara je krenula s masovnim pristupom, osobno posjećujući kućanstva kako bi ne samo prodavala svoje proizvode, već i educirala žene o tehnikama njege kose i stiliziranja. Upravo te godine Sara je donijela odluku o proširenju opsega poslovanja. Kako bi to postigla, krenula je na putovanje zajedno sa svojim suprugom, istražujući regije Južne i Istočne Amerike. U međuvremenu je njezina kći postala punoljetna i uspješno završila školovanje. Kao rezultat toga, željno je pružila ruku svojoj majci, pomažući u prijevozu robe iz Denvera.

Nakon dvije godine, Sara se seli u Pittsburgh, gdje njezina obitelj osniva kozmetički salon i sveobuhvatnu obrazovnu instituciju čiji je cilj opremiti pojedince opsežnim znanjem o njezi kose, omogućujući im da učinkovito koriste Sarine iznimne proizvode. Nakon preseljenja u Indianapolis 1910., Sara je uspostavila središnje središte za Madam C. J. Valker. Izgradila je objekt opremljen laboratorijem, frizerskim salonom i školom ljepote, gdje je svoje znanje prenosila svojim prodajnim predstavnicima. Do 1917. gđa. Walker zapošljavala je otprilike 20 000 žena. Njezini su agenti zarađivali dnevnicu u rasponu od 5 do 15 dolara.

Sarin cilj bio je financijski osnažiti Afroamerikanke, stoga ih je aktivno poticala da osnuju vlastita poduzeća i davala im je smjernice za upravljanje financijama. Kako je njezino bogatstvo raslo, rasla je i njezina predanost filantropiji i velikodušnosti. Aktivno se bavila govorničkim angažmanom, zalagala se za društvenu jednakost i donirala sredstva u razne svrhe. Prije nego što je umrla, nesebično je donirala više od 100.000 dolara za potporu onima koji su manje sretni i poduprla brojne organizacije i društvene ustanove.

U oporuci je odredila da dvije trećine svoje buduće zarade treba izdvojiti za dobrotvorne svrhe. U 51. godini života preminula je ostavivši za sobom nasljeđe kao najbogatija Afroamerikanka. Kada je otišla s ovog svijeta, njezino se bogatstvo procijenilo između 500.000 dolara i milijun dolara. Iako Sara za života nije postigla status milijunašice, njezino je bogatstvo poraslo u dvije godine nakon njezine smrti. Međutim, njezina želja za financijskim uspjehom nije bila vođena osobnom potrebom, već duboko ukorijenjenom težnjom da ostvari veći pozitivni učinak.