– U nastavku našeg današnjeg članka govorimo o fizičkoj aktivnosti koja je danas periferna stvar kod većine nas. Jednostavno, 90% ljudi u današnje vrijeme puno statira, ne kreće se puno, i kada dođe sa posla jednostavno se ne razmišlja o na primjer teretani ili fitnesu ili možda džogingu.
Doktor Bubnovski tvrdi da bolest nije samo fizički iscrpljujuća, već i financijski štetna, jer vjeruje da bolesni pojedinac na kraju radi za dobrobit farmaceutske industrije, a ne za vlastitu dobrobit.
Odluka o odricanju od tjelesne aktivnosti slična je odabiru preranog starenja i odlaska u mirovinu u dobi od 45 godina. Tijelo prolazi kroz proces starenja ne samo zbog protoka vremena, već i zbog nedostatka održavanja i njege.
Noge i mozak su primatelji krvi iz srca, koje djeluje kao snažna pumpa. Ovaj krvotok podijeljen je u dva krvotoka: veliki krvotok u nogama i mali krvotok u mozak. Međutim, proces tu ne završava, jer krv prkosi gravitaciji i započinje svoje putovanje natrag do srca kroz vene. Pomažući u ovom povratnom putu, vene igraju ključnu ulogu u olakšavanju povratnog puta krvi do srca. Učinkovitost ovog procesa ovisi o stanju mišića nogu, jer oni određuju brzinu kojom se krv vraća u srce.
Pravilna kondicija mišića nogu ključna je za optimalan rad srca, naglašavajući važnost održavanja njihove snage.
Doktor Bubnovski ističe izazov provođenja značajnog dijela dana u sjedećem položaju, jer to otežava pravilno funkcioniranje srca i povećava rizik od razvoja bolesti. Prevladavajući problem čak i među mlađom populacijom je nedovoljna oksigenacija krvi, koja je posljedica ograničene tjelesne aktivnosti.
Prema savjetu ovog liječnika, održavanje jakih mišića nogu ključno je za zdravo srce. Da biste to postigli, preporuča se uključiti dnevnu rutinu vježbanja koja uključuje čučnjeve. Redovitim izvođenjem čučnjeva pojedinci mogu osigurati da mišići nogu i krvne žile ostanu u optimalnom stanju, što dovodi do poboljšane cirkulacije krvi u srce.
Prilikom izvođenja čučnjeva ključno je izdahnuti i produžiti zvuk “haaaa” dok to radite. Ovaj izdisaj služi kao sredstvo za izbacivanje sve zaostale negativne energije iz vašeg tijela.
- U početnom razdoblju preporučuje se da osoba u dobroj fizičkoj kondiciji izvede tri serije od 10 čučnjeva. Važno je biti oprezan pri izvođenju čučnjeva jer treba izbjegavati pretjerano naprezanje. Uzmite si vremena i postupno uključite ovu vježbu u svoju rutinu, suzdržavajući se od tjeranja tijela na izvođenje pretjeranog broja čučnjeva tijekom prvih dana.
Tijekom dana moguće je uključiti čučnjeve u svoju rutinu izvođenjem tri serije od deset čučnjeva u tri odvojene prilike. Postupno, kako procjenjujete kapacitet svog tijela, možete postupno dodavati više čučnjeva svom režimu.
Čučnjevi su ključna vježba za osobe koje vode sjedilački način života. Ovaj poseban trening ima potencijal zamijeniti aktivnosti kao što su hodanje, plivanje, trčanje i planinarenje, posebno za one koji provode značajnu količinu vremena sjedeći tijekom dana. Nakon dovršetka vježbi čučnjeva, razmislite o tome da stopala uronite u hladnu vodu na kratko od 5 do 10 sekundi, nakon čega ih lagano istrljate grubim, suhim ručnikom.
Nakon vježbanja ne zaboravite navlažiti noge kremom, mlijekom za tijelo ili uljem jer je tada koža najprihvatljivija na hranjive učinke kreme za tijelo.
BONUS VIJEST:
Graham Phillips, farmaceut, skrenuo je pozornost na pet zabrinjavajućih pokazatelja dijabetesa koji bi trebali potaknuti hitnu liječničku konzultaciju.
Miror naglašava hitnost ove poruke upozorenja u svjetlu globalne krize pretilosti, koja je rezultirala time da je više od milijardu osoba klasificirano kao pretilo.
Graham je istaknuo pet pokazatelja koji mogu ukazivati na povećanu sklonost razvoju dijabetesa.
1. Zanemarite konvencionalne izračune indeksa tjelesne mase (BMI) i umjesto toga se usredotočite na omjer struka i visine, jer daje značajniju indikaciju zdravlja. Graham sugerira da ako opseg vašeg struka premašuje polovicu vaše visine, postoji potencijalni rizik od razvoja dijabetesa.
Ako imate višak kilograma i osjećate stalnu glad, to može biti zbog povišene razine inzulina u vašem tijelu. Ove visoke razine inzulina učinkovito ograničavaju pristup vašim masnim zalihama, zbog čega je njihovo korištenje teško. Posljedično, pojedinci mogu nastaviti dobivati na težini dok osjećaju pojačan osjećaj gladi.
Temeljni metabolički problemi mogu se pokazati prisutnošću kožnih bolesti kao što su akantoza (potamnjele mrlje na koži) i kožne mrlje.
- 4. Indikacije metaboličkog sindroma: Ključno je obratiti pozornost na indikacije poput blago povišenog krvnog tlaka, povišene razine šećera u krvi, viška tjelesne masnoće, osobito oko struka, te abnormalne razine kolesterola. Ovi simptomi mogu ukazivati na razvoj metaboličkog sindroma, stanja koje ne samo da povećava rizik od dijabetesa ali također predviđa smanjenje očekivanog životnog vijeka za 10 godina.
Kad nastupi glad, nije neuobičajeno da slijedi frustracija. Napadi bijesa često mogu biti znak fluktuacije razine šećera u krvi, što se može pripisati neuravnoteženoj prehrani. Zbog toga se pojedinci mogu osjećati gladnima, umornima i lako iznerviranima.