– Pasulj je definitivno jedno od omiljenih jela na ovim prostorima. Jako je sit, pun je željeza i vitamina, a može se spraviti na jako puno načina. Pržen, kuvan, pečen, distan, sve su to kombinacije u kojima je ova mahunarka i više nego ukusna….
Grah, omiljena osnovna namirnica, može se pohraniti u smočnici dulje vrijeme i kasnije koristiti za stvaranje ukusnog recepta koji služi cijeloj obitelji, tradicionalno pripremljen u velikodušnom loncu ili pladnju. Osim brojnih zdravstvenih dobrobiti, grah ima iznenađujuću sposobnost čišćenja kuće kada se iskoristi voda u kojoj se kuhao. Ako kupite grah i transportirate ga u svoju kuhinju, uobičajeno je da ga namačite i potom prokuhate. Međutim, ključno je napomenuti da se početna voda koja se koristi za kuhanje ne smije potrošiti. Umjesto toga, ova voda posjeduje izvanredna svojstva čišćenja, posebno kada su u pitanju staklene površine u kućanstvima.
- Otpuštanje tvari iz ljuski graha u vodu pomaže u održavanju više razine čistoće prozora, ogledala i staklenog posuđa. Kako biste napravili otopinu za čišćenje staklenih površina, pomiješajte sastojke s vrućom vodom i pretočite smjesu u bočicu s raspršivačem. Nanesite otopinu na staklo i nastavite s brisanjem. Za dodatnu dezinfekciju, razmislite o dodavanju male količine octa s alkoholom u smjesu. Da biste postigli iskričavi sjaj na svom ogledalu, prozoru ili staklu, sve što vam treba su grah, lonac i malo ljubaznosti.
BONUS TEKST:
Izvanredna biljka poznata kao gavez posjeduje nevjerojatna ljekovita svojstva koja su opisana kao “čudesna” za naše dobro. Zaronimo u njegove različite funkcije i prednosti. Za poboljšanje cjelokupnog zdravlja i jačanje imunološkog sustava savjetuje se uključivanje svježih listova i cvjetova u prehranu tijekom proljetne sezone. Jedino prirodno rješenje za liječenje čukljeva i deformiteta palca je gavez, biljka koja je tradicionalno poznata po svojim terapeutskim svojstvima.
Gavez uspijeva u vlažnim okruženjima, poput potoka i na vlažnim travnjacima unutar nizinskih šuma. Gavez, ljekovita biljka, ima potencijal pomoći u liječenju raznih bolesti kao što su psorijaza, proširene vene, deformacije palca, uganuća i iščašenja, reumatizam i artritis, bolovi u leđima, rane, prijelomi i krvarenja, otekline i ogrebotine, kao i kao perut i giht. Osim svoje sposobnosti liječenja kožnih oboljenja, tinktura gaveza može učinkovito pomladiti epitelne stanice kože, što je čini vrijednim sredstvom u borbi protiv znakova starenja i naborane kože.
Za poboljšanje cjelokupnog zdravlja i jačanje imunološkog sustava savjetuje se konzumiranje svježeg proljetnog lišća i cvjetova. Korijenje treba skupljati u proljeće ili ranu jesen, a zatim očistiti i osušiti prirodnom sunčevom svjetlošću ili umjetnom toplinom. Što se tiče listova i cvjetova, najbolje ih je brati tijekom sezone cvatnje, koja traje od svibnja do kolovoza. Korijen se pak skuplja i u proljeće i u kasnu jesen. Nakon što ih izdubite, temeljito ih operite i osušite, zatim ih izrežite na manje segmente i ostavite da se potpuno osuše na toplom mjestu. Koji je pravilan način njegove upotrebe u medicinske svrhe? Gavez, svestrana biljka, može se koristiti za izradu raznih proizvoda kao što su čajevi, melemi, kupke, tinkture i biljne kapi.
Važno je napomenuti da se pripravci od gaveza ne smiju čuvati u metalnim posudama. Oblog od biljke gaveza. Napravite pastu kombiniranjem nekoliko žličica suhog korijena gaveza s vrućom vodom. Uzmite krpu i namažite pastu na nju, a zatim je stavite na ranu. Zamijenite jastučiće svaka dva do četiri sata. Ljekovita mast od litospermuma. Ovaj lijek ima koristi i za ljude i za životinje. Kada se odmah nanese na svježe rane, učinkovito sprječava trovanje krvi i potiče zacjeljivanje bez ožiljaka, čak i kod najtežih ozljeda.
Za pripremu jednostavno nasjeckajte četiri do šest svježe opranih korijena, kratko ih popržite u otprilike 250 g gheeja i ostavite preko noći. Nakon što ostavite smjesu da se ohladi preko noći, treba je ponovno zagrijati prije nastavka. Nakon što se ponovno zagrije, procijedite tekućinu kroz krpu i pažljivo ocijedite sav višak. Procijeđenu tekućinu bez odlaganja pretočite u svježe plastične posude i čuvajte ih u hladnjaku. Važno je napomenuti da se trudnice trebaju suzdržati od korištenja gaveza.