– Jedna od vodećih bolesti u svijetu jeste moždani i srčani udar. Kada se poveća holesterol u krvi, a da to ne primjetite, ond anastaju problemi, i jako lako bi mogli da dobijete neku vrstu udara….

Poznati po svojim starim praksama iscjeljivanja, Amiši su koristili ove metode generacijama za rješavanje niza zdravstvenih problema i jačanje imunološkog sustava. Među njihovim najmoćnijim lijekovima je recept posebno formuliran za smanjenje razine kolesterola i upravljanje visokim krvnim tlakom. Sastojci za recept uključuju 1 češanj naribanog češnjaka, 1 žlicu soka od limuna, 1 komadić naribanog đumbira, 1 žlicu jabučnog octa i 1 žlicu organskog meda. Slijede upute za pripremu. Proces stvaranja ovog snažnog lijeka prilično je jednostavan: Pomiješajte sve navedene sastojke dok ne dobijete jednoličnu smjesu. Stavite smjesu u hladnjak i ostavite da odstoji 5 dana. Upute za upotrebu: Nakon što smjesu odstoji pet dana, konzumirajte je svakodnevno prije doručka i večere. Ključno je osigurati da se ne uzima više od tri puta u jednom danu.

  • Nakon samo tjedan dana korištenja, preporučljivo je napraviti krvnu pretragu kako bi se utvrdile eventualne promjene u razini kolesterola. Dodatno, treba očekivati ​​normalizaciju krvnog tlaka. Zaključak Ovaj klasični amiški recept nudi prirodnu opciju za pojedince koji traže učinkovite načine za kontrolu kolesterola i krvnog tlaka. Preporučljivo je posavjetovati se s liječnikom prije početka bilo kakvog prirodnog liječenja. Kolesterol, prirodna mast u ljudskom tijelu, može se lako nakupiti u krvotoku zbog povećanog unosa hrane životinjskog podrijetla koja ga sadrži. Dok je tijelu potreban kolesterol, njegove visoke razine predstavljaju značajne opasnosti i rizike jer doprinose začepljenju arterija koje nose krv do raznih organa.

Potpuna opstrukcija u arteriji može rezultirati srčanim udarom za srce i moždanim udarom za mozak. U krvotoku, razne vrste masti u kombinaciji s proteinima nose kolesterol. Ključni tipovi su HDL i LDL, koji se također određuju krvnim pretragama. HDL, što je kratica za lipoprotein visoke gustoće (vrsta lipoproteina koju karakterizira visoka gustoća), igra ključnu ulogu u prijenosu kolesterola iz krvotoka u žuč. U žuči se sav višak kolesterola ili koristi za sintezu žučnih soli ili se obrađuje za probavu.

Zbog te je funkcije HDL-kolesterol dobio oznaku “dobrog kolesterola”, jer je podizanje njegove razine korisno za tijelo. LDL, ili lipoprotein niske gustoće, prenosi višak kolesterola u različita tkiva i može se nakupljati u stijenkama krvnih žila, čineći povišene razine LDL kolesterola u krvotoku zdravstvenim rizikom. NORMALNI RASPONI ZA UKUPNI KOLESTEROL U KRVI JE: 0,0 – 5,20 mmol/l. U ljekarni se može procijeniti samo ukupni kolesterol, dok krvne pretrage u biokemijskom laboratoriju mjere obje vrste kolesterola: HDL i LDL. Očekivane vrijednosti trebale bi izgledati kako slijedi:

Razine LDL kolesterola ispod 3 mmol/L Razine HDL kolesterola veće od 1 mmol/L (za žene) > 1,2 mmol/L PRIJEDLOZI ZA HRANITELJIVU PREHRANU ZA ​​OSOBE S POVIŠENIM RAZINOM KOLESTEROLA Preporučena kuhinja Preporučljivo je konzumirati velike količine sirove hrane, uključujući voće, povrće i žitarice poput jabuka, banana, češnjaka, graha, grejpa, ječma, smeđe riže, rižinih mekinja i zobi. Od masti se savjetuje maslinovo ulje i sojino ulje. Riba, osobito plave sorte poput sardina, skuše i tune, vrlo se preporučuje među namirnicama životinjskog podrijetla jer su izvrsni saveznici za zdravlje srca.

Dopuštena je i perad bez kože, posebno piletina i puretina. Obavezno je piti sokove od prirodne cikle, celera i mrkve. Ključni razlog zašto se morska riba smatra korisnom za zdravlje srca je njezin bogat sadržaj omega-3 masnih kiselina. Znanstveno je dokazano da te kiseline pozitivno utječu na srce i krvne žile tako što, između ostalih učinaka, ometaju i sprječavaju razvoj arteriosklerotskog plaka—nastalog nakupljanjem kolesterola i drugih masnoća na stijenkama krvnih žila, zajedno s naknadnim nakupljanjem krvi trombocita u tim područjima.

Osim toga, pomažu u snižavanju razine LDL kolesterola i triglicerida u krvotoku. Uz morsku ribu, razni drugi izvori hrane bogati su omega-3 masnim kiselinama. Naime, orasi, bademi i lješnjaci služe kao izvrsne alternative prerađenim grickalicama. Idealan pristup je zamijeniti nezdrave masnoće zdravijim opcijama kao što su maslinovo i sojino ulje, kao i orašasti plodovi poput badema, oraha i lješnjaka, zajedno s esencijalnim plodovima mora. Ako ne uživate u ovoj hrani, svejedno možete uključiti omega-3 masne kiseline u svoju prehranu kupnjom različitih dodataka prehrani dostupnih u ljekarnama. – Razinu LDL-kolesterola u krvi smanjuje zeleni čaj.

– Do povećanja razine HDL-kolesterola u krvi dolazi prestankom pušenja. – Pojedinci koji uživaju u tamnoj čokoladi imaju sniženu razinu LDL kolesterola i povećanu razinu HDL kolesterola u krvotoku. – Antioksidansi koji se nalaze u željezu, brusnicama i borovnicama blagotvorno djeluju na krvne žile, a utječu i na razinu kolesterola. Konzumacija 100 g probiotičkog jogurta dnevno dovodi do značajnog smanjenja razine LDL-a uz povećanje HDL-a. Osim toga, bavljenje tjelovježbom podiže razinu HDL kolesterola.